Vianočnú atmosféru môžete zažiť aj v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy na komentovanej prehliadke k výstave Vladimíra Kompánka. Lektorský výklad s Vladislavom Malastom sa bude konať v stredu 18. decembra o 17:00.


Na výstave Vladimír Kompánek – Čaro zimy a fašiangov zistíte, že aj podstata je niečo, čo sa dá odkrývať, či dokonca objavovať. A v neposlednom rade vás program naladí na blížiace sa Vianoce. Táto výstava sa zameriava predovšetkým na Kompánkovu maľbu. Jeho mimoriadne dielo je významnou súčasťou slovenského a európskeho kultúrneho dedičstva. Pri 30 výročí Nežnej revolúcie sa podarilo na túto výstavu vypožičať 100 jeho diel, 66 obrazov a 34 sôch. Diela sú z 11 slovenských galérií a 8 súkromných zberateľov.


Koncepciu a realizáciu výstavy mal na starosti Jan Kukal, ktorý o samotnom umelcovi a výstave povedal: „Obdivujem maliarske a sochárske dielo Vladimíra Kompánka, ale odborne o ňom písať sa neodvažujem. Mám pocit, že už bolo všetko povedané. Sú aj povolanejší, napríklad autori jeho monografií Viliam Plevza a Juraj Mojžiš či kurátor množstva umelcových výstav Ľubomír Feldek. Na nápad usporiadať tematickú Kompánkovu výstavu ma priviedlo niekoľko zápisov v pamätnej knihe na minuloročnej prezentácii diela Josefa Ladu v Mirbachovom paláci. Návštevníci písali o Ladovi ako o českom Kompánkovi. Niektoré podobnosti by sa skutočne našli. Okrem mimoriadneho talentu to bola zima, ktorá bola pre oboch najkrajším ročným obdobím. Obaja tiež celý život spomínali na šťastné detstvo, Lada v malebných Hrusiciach neďaleko Prahy, Kompánek v rodnom Rajci. Obaja si dokázali uchovať mimoriadne silný vzťah k rodisku, kam sa celý život vracali po inšpiráciu.“


Ešte predtým, ako sa stal akademickým sochárom, začal Kompánek maľovať, a to predovšetkým zásluhou svojho profesora kreslenia na gymnáziu v Žiline Stanislava Bíroša. K tejto svojej záľube sa neskôr s veľkým úspechom vrátil. Bol to jeho nápad založiť Skupinu Mikuláša Galandu, ktorá vyprofilovala veľké osobnosti slovenského moderného maliarstva ako Milan Paštéka, Milan Laluha, Rudolf Krivoš a Andrej Barčík.


„Táto výstava sa zameriava predovšetkým na Kompánkovu maľbu, ktorá je niekedy mylne považovaná za menej kvalitnú než jeho sochy. Pokúsil som sa vybrať to najlepšie z jeho tvorby od päťdesiatych rokov minulého storočia až po nové milénium. Som rád, že Galéria mesta Bratislavy mi umožnila túto výstavu uskutočniť. Vybrané diela nám ochotne požičalo jedenásť slovenských galérií. Prekvapivo nás neodmietol ani žiadny z oslovených zberateľov, i keď obrazy so zimnými motívmi im budú počas Vianoc určite chýbať,“ hovorí Jan Kukal a dopĺňa: „Dovolím si odcitovať Kompánkovho najlepšieho kamaráta Andreja Barčíka: „Jeho obrazy a sochy držia krok s modernou svetovou tvorbou, a pritom zostávajú špecificky slovenské… Kompánek bol vynikajúci umelec prežiarený atmosférou krajiny, z ktorej pochádza.“ Mimoriadne dielo Vladimíra Kompánka je významnou súčasťou slovenského a európskeho kultúrneho dedičstva.“

Zdroj: Jan Kukal – Koncepcia a realizácia výstavy, text doplnený redakciou mojakultura.sk
Zdroj foto: GMB

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno