Medzinárodný hudobný festival Viva Musica! sa toto leto uskutoční v dňoch od 17. júla do 14. augusta 2021 a prinesie desať koncertov na šiestich miestach v centre hlavného mesta v podaní slovenských umelcov. Doteraz zverejnený program dopĺňa koncertné uvedenie obľúbenej knihy Hlbokomorské rozprávky, recitál tenoristu Pavla Bršlíka či koncert súboru pre starú hudbu Le nuove musiche v premiérovej spolupráci s herečkou Judit Bárdos.

S mottom klasika inak festival aj v tomto roku ponúkne sólové recitály, komorné koncerty, starú i súčasnú hudbu, ale aj hudobné spracovanie obľúbenej knihy pre deti. „Dramaturgia festivalu je každoročne zámerne pestro koncipovaná, aby si z ponuky koncertov vybral naozaj každý. Aj tento rok sa nám podarilo vyskladať krásny program, v rámci ktorého si, verím, prídu na svoje všetci milovníci dobrej hudby,“ hovorí riaditeľka festivalu, Janka Kubandová.


Monika Kompaníková, zdroj foto: Jana Liška

Hlbokomorské rozprávky koncertne


K očakávaným festivalovým premiéram patrí koncertné uvedenie knihy Hlbokomorské rozprávky slovenskej spisovateľky Moniky Kompaníkovej. Kniha s ilustráciami Veroniky Klímovej (Holecovej) vyšla prvýkrát v roku 2013 vo vydavateľstve Artforum a bola zaradená medzi najkrajšie knihy Slovenska. Hlavnými hrdinami príbehu sú ryba Biba a had Rado, ktorých dobrodružstvá už boli spracované ako bábkové divadlo i vo forme audio rozprávok. Tie prerozprával Robert Roth s hudobným sprievodom Vladislava Šarišského a práve z audio knihy vychádza aj ich premiérové koncertné uvedenie na festivale Viva Musica!. „S Vladislavom vo svojej práci radi podnikáme výlety do hĺbok. V hudbe, v divadle. Monikin text nás vrhol do mora. Textu,“ hovorí o pripravovanej premiére Robert Roth, ktorý sa na koncerte predstaví nielen ako rozprávač, ale aj ako autor piesní a spevák. Hudobnou oporou mu bude podmorská kapela v zložení Snežana Jović-Werner (akordeón), Ján Kružliak ml. (husle), Jozef Hepner (heligón) a Vladislav Šarišský (klavír, ústna harmonika, theremin), ktorý je zároveň autorom hudby, aranžmánov i hudobného naštudovania. „Hlbokomorské rozprávky naživo s Robom Rothom a Vladom Šarišským budú určite veľkým zážitkom nielen pre deti, ale aj pre rodičov, pretože keď sa títo dvaja do príbehu naozaj ponoria, tak vás ľahko strhnú so sebou,“ dopĺňa autorka knihy, Monika Kompaníková. Koncert sa uskutoční 22. júla 2021 o 18:00 hod. v bratislavskej Starej tržnici, priamo pod sieťovou inštaláciou Numen/For Use, ktorá dotvorí ilúziu podmorského sveta.


Vladislav Šarišský, zdroj foto: Peter Frolo

Ponuku júlových koncertov doplní sólový recitál všestranne talentovanej klaviristky Kristíny Smetanovej, ktorá patrí medzi naše najvýraznejšie mladé hudobné talenty. Kristína sa okrem hry na klavíri venuje aj kompozícii a spevu, ako sólistka spolupracovala so Slovenskou filharmóniou i Štátnou filharmóniou Košice a na svojom konte má niekoľko medzinárodných ocenení. Program zložený z diel Ravela, Rachmaninova, Respighiho a Suchoňa uvedie 28. júla 2021 na Námestí pri Eurovea, na nábreží Dunaja. Začiatok koncertu je posunutý na 21:00 hod. a vstup je bezplatný.


Piesňový recitál s harfou i príbeh tragickej lásky s Judit Bárdos

V línii výnimočných spojení bude festival pokračovať aj v auguste. Svetoznámy tenorista Pavol Bršlík, ktorý včera v Mníchove získal prestížny titul „Bayerischer Kammersänger“ udeľovaný od roku 1955 bavorským Ministerstvom kultúry za vynikajúce umelecké počiny, sa festivalovému publiku v minulosti predstavil už viackrát, naposledy v roku 2018 na galakoncerte West Side Story pri príležitosti storočnice Leonarda Bernsteina. Tentokrát si k spolupráci prizval harfistu Michala Matejčíka, ktorý žije a pôsobí vo Viedni a patrí k zanieteným propagátorom tohto kráľovského hudobného nástroja nielen v rámci klasickej hudby, ale tiež v popovej a elektronickej hudbe. „Veľmi ma teší, že po takom dlhom čase mlčania a prázdnych divadiel môžeme spolu s Michalom domácemu publiku predstaviť trochu nezvyčajnú formu spolupráce,“ hovorí o pripravovanom koncerte Pavol Bršlík. Výber z piesňovej tvorby Richarda Straussa, Franza Schuberta či Mikuláša Schneidera-Trnavského v špeciálnych úpravách pre spev a harfu zaznie na ich spoločnom koncerte 5. augusta 2021 vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici.

O dva dni neskôr, 7. augusta 2021, festival uvedie projekt Lettere amorose lutnistu Jakuba Mitríka a jeho súboru pre starú hudbu Le nuove musiche, v rámci ktorého si k spolupráci prizvali herečku Judit Bárdos (Fair Play, Herec a ď.). „Úprimne sa teším zo spolupráce s vynikajúcou herečkou Judit Bárdos, ktorá prednesie Ovidiov text, list kráľovnej Dido, venovaný Aeneovi. Spojenie antického textu a barokovej hudby, ktorá zaznie na historických nástrojoch v originálnej zvukovej podobe, je zárukou jedinečného zážitku, plného najrôznejších emócií ako radosť, prekvapenie, smútok, hnev i beznádej,“ hovorí o projekte lutnista Jakub Mitrík. Koncert sa uskutoční v historickej Záhrade Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici.

Prekvapením naďalej ostáva posledný koncert, ktorý je naplánovaný na 14. augusta 2021 a bude zároveň záverečným koncertom 17. ročníka festivalu. Informáciu o koncerte organizátori zverejnia v najbližších dňoch.

Viva Musica! festival sa koná pod záštitou primátora Hlavného mesta SR Bratislavy, pána Matúša Valla. Festival z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.

Koncerty festivalu sa uskutočnia s dodržaním platných bezpečnostných a hygienických opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR a Hlavného mesta SR Bratislava.

 

Zdroj: TS – Katarína Benczová, Viva Musica!
Zdroj foto: Peter Frolo, Jozef Barinka, Jana Liška

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno