Po prvýkrát v histórii sa udelilo Mimoriadne ocenenie, album Valentin Bibik – Viola sonatas získal ocenenie nahrávka roka v kategórii Klasická hudba. Katarína Paľová a Milan Paľa priniesli za uplynulé roky početné množstvo unikátnych nahrávok.

V piatok 17. marca sa odovzdávali ceny Radio_Head Awards 2022. Galavečerom už tradične sprevádzal moderátor Martin Staňo z Rána na eFeMku. Počas prenosu sa vystúpili mnohí slovenskí interpreti: Modré Hory / Meowlau X Val / Tolstoys / Blame Your Genes / Besna / DIS IS MARKĒTA a organizátori už vopred avizovali, že na Rádiohlavách budú aj prekvapenia. Tajné a exluzívne vystúpenia.


Moderátor večera Martin Staňo

Rádio_FM ocenilo projekt Slovenská tepláreň Mimoriadnym ocenením. Počas odovzdávania cien vystúpili Purist a ich hostia. Naživo odznela skladba, ktorá vznikla ako reakcia po vražde na Zámockej ulici v Bratislave. Majiteľ Teplárne Roman Samotný oznámil pokračovanie koncertov za väčšiu toleranciu v spoločnosti voči LGBTIQ komunite. Spoluorganizátor Michal Kaščák z Pohody povedal: „Veľmi si cením, že za zvýšenie tolerancie v spoločnosti sa postavilo práve verejnoprávne médium.“


Za slovenský Album roka 2022 vybrali v hlasovaní priaznivci slovenskej populárnej hudby posledný album Mira Žbirku, Posledné veci, ktorý dokončil jeho syn David Žbirka. Moderátor večera Martin Staňo, povedal, že je to najväčšie uznanie je od poslucháčov. Odborná porota v tejto kategórii  Modré hory s nahrávkou Čudne slávni.

Skladbou roka 2022 sa stala skladba To okolo nás, na ktorej Para spolupracovala s dvojicou Jana Kirschner a Matej Starkov. Objavom rokaBerlin Manson a Debut roka nahrala mladá producentka IAmNøt. Ďalší z mladých talentov, projekt Dis Is Markéta, si odniesol aj Ocenenie Nadácie Advance Investments, ktorá svoju cenu udeľovala už po desiatykrát.


Večer otvorila skupina TOLSTOYS

Súčasťou Radio_Head Awards sú aj žánrové kategórie, v ktorých o víťazoch rozhodujú odborné poroty, a to v žánroch Elektronická hudba, Folková hudba, World Music, Hard and Heavy, Klasická hudba, Jazzová a Experimentálna hudba.

Hmlisto. Foto: Martin Myslivec

Vo folkovej hudbe zvíťazili Hmlisto & Petr Linhart. Hmlisto je dvojgeneračné duo Veroniky a Jána Kickovcov, matky a syna z horskej samoty pod Vtáčnikom, ktoré vlani zaujalo singlom Blýskavica a následne vydalo celý album Československá, ktorý obsahuje príbehy konkrétnych ľudí a miest súvisiacich s československou tematikou. Album v digitálnej aj CD podobe vyšiel symbolicky 28. októbra, v Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu.

Júlia Kozáková

Júlia Kozáková je slovenská speváčka, ktorá sa venuje žánrom world music, jazzu a tradičnej, najmä rómskej hudbe. Jej album Manuša sleduje tradičné staré rómske piesne a ich príbehy zo Slovenska a strednej Európy. „Manuša znamená v rómskom jazyku ľudia. Ľudia, predkovia Rómov, nám zanechali piesne na vytvorenie tohto albumu. Napísané životom a potvrdené mnohými generáciami. Poklad. Ľudia sme aj my všetci bez ohľadu na pôvod, či farbu pleti. Žijeme spolu na jednej zemi a máme mnoho inakostí a zvláštností, ktorými sa môžeme vzájomne obohacovať. A tak sa stalo aj mne, človeku bez rómskych koreňov, že ma na mojej ceste obohacujú rómske tradičné piesne.“

Nikitin, Šrámek, Altar Ensemble, foto: Dorota Holubová

Tak ako vlani, aj tohto roku v kategórii Jazzová hudba zvíťazili dva albumy: od projektu Nikitin, Šrámek, Altar Ensemble a Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band. Za klasickú hudbu ocenenie získal  Milan Paľa, Katarína Paľová – Valentin Bibik – za album Viola sonatas, ktorý vydali vo vydavateľstve PAVLIK RECORDS: „Máme veľkú radosť! Náš CD album Valentin Bibik – Viola sonatas získal ocenenie nahrávka roka Radio Head_Awards v kategórii Klasická hudba. Gratulujeme umelcom Kataríne Paľovej a Milanovi Paľovi, ktorí do nášho vydavateľstva priniesli za posledné roky veľmi početné množstvo svetovo unikátnych nahrávok. Túto snáď najplodnejšiu a najprínosnejšiu spoluprácu si nesmierne vážime, o to viac sa tešíme dnešnému úspechu,“ netajili radosť z vydavateľstva.

Foto: Alexander Trizuljak

Slovenský huslista žijúci v Brne, Milan Paľa má k k menej známemu skladateľovi Valentinovi Bibikovi, špeciálny vzťah: „Ukrajinský skladateľ Valentin Bibik patrí k najdôležitejším osobnostiam v mojom hudobnom živote. Len pár skladateľov zasiahlo môj hudobný svet takým hlbokým spôsobom ako práve Valentin Bibik. Keď som sa jeho hudby po prvýkrát dotkol, pohltila ma natoľko, že som jednoducho musel spoznať celý jeho skladateľský odkaz,“ povedal Milan Paľa pre PR manažérku Štátnej filharmónie Košice Luciu Radzovú v rozhovore pred koncertom, kde v Dome umenia v Košiciach uviedol Bibikov Koncert č. 3 op. 56.

Galavečer svojím vystúpením otvárali Tolstoys a na divákov čakali aj ďalšie zaujímavé vystúpenia. Vystúpili Meowlau x Val, víťazi kategórie Hard and Heavy, Besna, ale aj čerství držitelia ceny Album roka/Novinárske ocenenie, Modré hory. Počas večera vystúpili exkluzívne aj Nvmeri a Pina z Pudingu pani Elvisovej, ktorý si cover verziou uctili nového držiteľa Ocenenia za prínos do hudby Laca Lučeniča.

Víťazi Radio Head Awards 2022

Album roka 2022
Miro Žbirka – Posledné veci

Skladba roka 2022
Para – To Okolo Nás feat. Jana Kirschner & Matej Starkov

Objav roka 2022
Berlin Manson

Debut roka 2022
IAmNøt – Changes

Album roka / Novinárske ocenenie 2022
Modré hory – Čudne slávni


Elektronická hudba 2022
Blame Your Genes – Skins

Folková hudba 2022
Hmlisto & Petr Linhart – Československá

Hard & Heavy 2022
Besna – Zverstvá

World Music 2022
Júlia Kozáková – Manuša

Jazzová hudba 2022
Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band – Room#555
Nikitin, Šrámek, Altar Ensemble – Directions & Connections

Klasická hudba 2022
Milan Paľa, Katarína Paľová – Valentin Bibik – Viola sonatas

Experimentálna hudba 2022
Daniel Kordík – Ocela

Ocenenie za prínos do hudby 2022
Laco Lučenič

Ocenenie Nadácie Advance Investments 2022
Dis is Markéta

Mimoriadne ocenenie 2022
Slovenská Tepláreň

Záznam z udeľovania si budete môcť pozrieť v nedeľu 19. marca o 21:30 h na Dvojke.

 

Fotografie z udeľovania cien aj z predošlých ročníkov si môžete pozrieť na oficiálnom webe Rádiohláv.

 

Spracovala redakcia mojakultura.sk

Foto: RTVS

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno