Vo štvrtok 15. júna sa v bratislavskej Súkromnej škole umeleckého priemyslu animovanej tvorby konal 18. ročník Medzinárodného festivalu animovaných filmov stredných škôl – ANIMOFEST. Mladí animátori mali opäť jedinečnú príležitosť predviesť svoje ročníkové práce pred zrakom hodnotiacej poroty, ktorá z uvedených filmov vybrala tri víťazné.

Súčasťou festivalu však už tradične bývajú aj súťaže v ďalších umeleckých kategóriách. V Medzinárodnej súťaži odevného dizajnu stredných škôl – UAT Fashion zvíťazila Nina Renčková (SŠUPAT) s kolekciou Danteho Božská komédia. “V kolekcii som sa snažila spojiť svoje dojmy z Danteho diela so zmýšľaním ľudí v tej dobe. Interpretovala som časti knihy, napríklad dážď padajúci na hriešnikov, ale samozrejme vo svojom vlastnom ponímaní,” povedala Renčková.


Z kolekcie Danteho Božská komédia Niny Renčkovej

Pre Ninu Renčkovú to bolo už druhé ocenenie. Vlani sa na UAT Fashion umiestnila na druhom mieste. Tento rok si druhú cenu prevzala Júlia Benkovská s kolekciou Zem, Oheň, Voda a tretia skončila Kornélia Kornetová a jej Móda predkov. Porote UAT Fashion predsedala odevná dizajnérka Erika Daxnerová a dopĺňali ju textilná dizajnérka Daniela Schredlová a maliar Ján Mózer.


Po odovzdaní cien za odevný dizajn nasledovalo pásmo domácich súťažných animovaných filmov a neskôr pásmo zahraničných animovaných filmov. V ročníkových prácach študentov dominovali témy ochrany životného prostredia, konzumnej spoločnosti, ale aj zahltenie technológiami. Zakladateľkou a riaditeľkou festivalu ANIMOFEST, ktorá je zároveň aj členkou hodnotiacej poroty bola Viera Zavarčíková. Predsedom poroty pre ANIMOFEST bol animátor a režisér Karol Holubčík. Ďalšími členmi poroty boli: režisér a animátor Štefan Martauz, animátor a bývalý riaditeľ Štúdia animovaných filmov Bratislava – Koliba Jaroslav Baran, animátorka a výtvarníčka Ľudmila Pavolová, dokumentárny fotograf a kurátor Matúš Zajac, maliar Ján Mózer, 3D animátor Štefan Kovačik a režisérka Sonia Gallo.


Porotcovia a porotkyne rozdali niekoľko čestných uznaní, ale aj Cenu diváka a Zlatú slzu za “najslabší” animovaný film, oboje získal recesistický film študenta maturitného ročníka SŠUPAT Michala Magátha vytvorený pomocou 3D animácie s názvom Jeleň, cesta za chlebom? Aj keď bol film odborníkmi vyhodnotený touto kurióznou cenou ako najslabší, medzi prítomnými divákmi a diváčkami vyvolal silné ohlasy, najmä vďaka “lacnej” štylizácii a svojhlavému humoru.


Michal Magáth a riaditeľka festivalu Viera Zavarčíková

“18. ročník, to je zaujímavé číslo. Znamená to, že festival konečne dozrel a to najlepšie ešte len príde. Pôsobil som tu 14 krásnych rokov a spoznal som tu veľa zaujímavých mladých ľudí a verte mi, že nie je nič radostnejšie, ako keď niekoho z nich vidím v televízii alebo na festivaloch. Je jasné, že sa naši absolventi dobre uchytili,” povedal v príhovore animátor Štefan Martauz.

V hlavnej súťaži sa na treťom mieste s peňažnou výhrou 200€ umiestnil nemecký autor Andreas Duerr so svojou dystopickou snímkou Disconnected head o ovládnutí ľudskej mysle novodobou technológiou. Na druhom mieste s odmenou 300€ skončila Petra Semannová zo SŠUP animovanej tvorby s tematicky podobným, avšak štýlovo jedinečným filmom The last human. Víťaznou v hlavnej súťaži animovaných filmov sa stala poľská snímka vytvorená unikátnou pieskovou animáciou Water Lullaby Piotra Kaźmierczaka, ktorý spolu s cenou získal aj odmenu 500€.

Súčasťou festivalového programu boli okrem animovaných filmov aj hrané krátkometrážne študentské filmy, ktoré bojovali o ceny v súťaži UAT Film. Hodnotiaca porota festivalu udelila prvé miesto dokumentárnej snímke Furioso režisérky Terézie Moravčíkovej zo SŠUP animovanej tvorby, ktorá sa vo filme venovala téme duchovného súznenia človeka a zvieraťa. Druhé miesto získala režisérka Kseniia Kalynuk za svoj krátky film NeZabudneme? o prudkých premenách sveta a ľudského života počas vojny. Na treťom mieste sa umiestnil alegorický film 8 mladého režiséra Adama Kaderu.

Terézia Moravčíková

Zvláštnu cenu poroty získal Matej Martinec (SŠUPAT) za film Voda.

V Medzinárodnej súťaži fotografického dizajnu UAT Photo porotu tvorili: predseda Matúš Zajac, fotografka a pedagogička Katarína Lazarová, Peter Kukliš a Ján Mózer. Víťazkou súťaže sa stala Natália Klepochová so svojou sériou fotografií Krehkosť duší. “Natália je v rámci našej školy výnimočný zjav. Okúzlila ma svojim citom a vzťahom k výtvarnému umeniu. Je to jedna z mála študentiek, ktorá aj v teoretickej rovine vie čo chce a poctivo študuje,” povedal o víťazke predseda poroty Matúš Zajac.

O najlepšom grafickom diele v Medzinárodnej súťaží grafického dizajnu stredných škôl UAT Graphic rozhodovali: grafička Monika Prokšová, dizajnérka Staša Samoukovič, výtvarníčka Mária Šebová a Ján Mózer. V súťaži v grafickom dizajne zvíťazila Karolína Lachkovič za svoje ilustrácie v knihe Death World od Harryho Harrisona.

Riaditeľka festivalu Viera Zavarčíková

Riaditeľka festivalu Viera Zavarčíková k 18. ročníku ANIMOFEST-u povedala: “Našej škole občas závidia aj vysokoškoláci. Študenti SŠUPAT dokončia svoje ročníkové filmy počas jedného roka. Pri animovanom filme sa čas nedá natiahnuť. Na vysokých školách sa na jednom filme pracuje aj päť rokov.”

  • K obľúbenej téme ekológie, ktorej sa mnohí študenti vo svojich prácach venovali povedala: “Sme zelená škola, známa aj v zahraničí. Niektorí naši študenti sú veľmi silno ekologicky založení, zaujíma ich to a veľmi to prežívajú. Iných táto téma zaujme až neskôr…”

ANIMOFEST je jedinečnou udalosťou nielen na Slovensku, ale aj v rámci Európy. Študenti majú vďaka nemu príležitosť presadiť sa ešte pred tým, ako začnú svoju profesionálnu púť na vysokej škole či v odbornom zamestnaní. Na nepretržitom fungovaní festivalu má najväčšiu zásluhu jeho riaditeľka: “V roku 2005 som mala na škole prvých maturantov. Videla som nádherné animácie, ktoré by však zapadli prachom, nebolo ich komu ukázať, preto som v roku 2006 založila medzinárodný festival stredných škôl Animofest a začali sme usporadúvať prehliadku maturitných a neskôr aj ročníkových prác, pretože máme aj veľmi šikovných druhákov a tretiakov. Zároveň, aby sa študenti mohli skonfrontovať svojou tvorbou aj s ostatnými študentami stredných škôl z domova a zahraničia. Odtiaľto sa ich filmy potom ľahko dostanú na medzinárodné súťaže, kde vyhrávajú. Minulý rok na profesionálnej súťaži IGRIC vyhrali dve naše študentky filmom Problémy s problémami (videoklip k piesni Petra Lipu). Inak je to súťaž, kde sa umiestňujú väčšinou dospelí autori,” dodala Viera Zavarčíková, zriaďovateľka Súkromnej školy umeleckého priemyslu animovanej tvorby.

Po úspešnom 18. ročníku festivalu nám zostáva, tešiť sa na to, čo prinesie budúci ročník, ktorý sa bude konať na rovnakom mieste a v rovnakom čase v multifunkčnej športovej hale školy, aby študenti SŠUP animovanej tvorby mohli predviesť svoje umelecké, tvorivé a technické schopnosti.

Víťazné filmy

ANIMOFEST:

1. miesto – Water Lullaby

2. miesto – The last human

3. miesto – DISCONNECTED HEAD

Cena diváka a Zlatá slza – Jeleň, cesta za chlebom?

UAT Film:

1.miesto – Furioso

2.miesto – NeZabudneme?

3. miesto – 8

 

Matúš Trišč

Zdroj foto/video: ANIMOFEST

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno