„Čakáme na vyhlášku, podľa toho sa zariadime. 50 divákov je likvidačné, neoplatí sa otvárať.“ Zhodli sa dokonca niektoré veľké telesá, fungujúce pod taktovkou rezortu kultúry, ktorým by to by mohlo byť v zásade jedno, koľko majú v hľadisku divákov. Čuduj sa svete, vo vyhláške ani zmienky o hromadných podujatiach.

Zrejme už našej vláde nestojí kultúra ani len za zmienku. Keď sa pravej ruky nášho premiéra, ministra financií Igora Matoviča, v diskusnej relácii na TA3, pýtajú, čo s kultúrou, či by si aktuálne opatrenia nevyžadovali uvoľnenia, hlboko si povzdychne a odpoveďou je dlhé ticho. Namiesto racionálnych argumentov, prečo sa tak „naša vrchnosť“ rozhodla, sa dozvedáme, že expremiér sa ani nezúčastnil rokovania vlády, keď bola na pretrase kultúra. V čase, keď už divadelníci, hudobníci, no nielen výkonní umelci, ale pomocný personál – desaťtisíce ľudí bez práce, ktorí sa ocitli bez duchovnej potravy a čo chvíľa aj bez kúska chleba, si ten, ktorý drží hlavnú kasu, náš financmajster, nedá ani toľko námahy, aby priložil ruku k dielu svojou veľactenou prítomnosťou.


Človek až neveriacky krúti hlavou, keď z úst Matoviča počúvame epické prirovnania, že „zaoberáme sa viac tým, akými nástrojmi a akú muziku hráme na vrchnej palube Titanicu. A nezaoberáme sa tým, že naša loď sa v dohľadnej dobe Titanicom môže stať.“ Vzápätí namiesto návrhu 50-tich ľudí na hromadných podujatiach operoval štatistikami valiaceho sa omicronu v slabšie očkovaných krajinách a hoci mu moderátor oponoval možnou 50 percentnou obsadenosťou sál, Matovič dokonca považoval za chybu, že sa o kultúre v súvislosti s uvoľňovaním opatrení v tomto štáte vôbec hovorí.


„Myslím si, že si užijeme 2-3 týždne zábavy na vrchnej palube Titanicu a potom budeme panikáriť, lebo nebudeme vedieť, ako tú obrovskú vlnu zastaviť.“ Matovič ešte nezabudol podotknúť, že Natália Milanová má jeho dôveru, pretože na každom zasadnutí vlády sa snaží vybojovať čo najviac pre kultúru, no konzílium odborníkov sa snaží tlmiť jej snahy otvoriť podujatia pre viacero divákov.


Na to, že na kľúčovom zasadnutí vlády, kde sa o kultúre a aktuálnych opatreniach, rozhodovalo, samotný minister financií – podľa vlastných vyjadrení, nebol, má vcelku živé predstavy, čo sa tam dialo…


To je všetko, čo venoval kultúre. Tieto dve vety – následne už prišli hysterické vyjadrenia na adresu škôl, detí, neotvárania škôl, očkovania a odmien pre seniorov, o tom, ako sme mali vydržať ešte 3-4 týždne. Zásadná otázka, dokedy, prečo v okolitých krajinách, kde rovnako úraduje omicron, dokážu fungovať v režime OP, prečo ostatné segmenty môžu postupne uvoľňovať a kultúrne podujatia si všimnú (aj to len ako výsmech) až po petícii kultúrnej obce – žiadnej sebareflexii, napriek proklamovanej úprimnosti, sme sa od Matoviča, nedočkali.

Hoci to bývalý premiér myslel obrazne, zrejme nežije v slovenskej realite a neuvedomuje si, že mnohí muzikanti, ani keby chceli hrať, už nemajú na čom. Mnohí boli svoje hudobné nástroje nútení predať. A pritom chceli tak málo, len pracovať – v tomto prípade sa obohratá platňa opakuje dokola. To isté chcú aj dnes. Smiešne kompenzácie a v prípade lockdownu od novembra dokonca nijaké, pre profesionálneho hráča, ktorému necinkne na účte výplata zo štátneho rozpočtu každý mesiac, sú likvidačné. Pravdou totiž je, že Titanic sa už dávno potopil, len minister Matovič si to nevšimol, lebo si stále spieva svoju vlastnú pesničku. Na svojej vlastnej palube, na svojej vlastnej lodi, luxusnej jachte, kde hrá vznešené glanz numerá štátom platené kvarteto a Titanic je mu ukradnutý.

No predsa, ani so štátom financovanými telesami to nie je až také jednoznačné. Ku cti slúži napríklad principiálny postoj Košickej filharmónie či Štátneho komorného orchestra Žilina, že sa podhodenej almužne vo forme 50-tich divákov nepodvolili. Nie je predsa nič jednoduchšie a pohodlnejšie ako uposlúchnuť rozkaz rezortu, hrať pre divákov, byť v strate a tváriť sa, „veď ono sa to nejako vyrieši – štát sa postará“. Ani naša prvá scéna neotvára divadlo a nevíta túto biednemu psovi hodenú kosť, len aby sa nasýtil.

Kým teda všetci, na základe sľubov čakali na usmernenie vo Vyhláške UVZ SR, ešte v piatok 7.1.2022, sme sa v nej nič konkrétne nedočítali. Po oslovení odbor komunikácie ÚVZ SR pre náš portál reagoval: „Úrad verejného zdravotníctva SR upraví príslušnú vyhlášku po tom, ako budú známe oficiálne závery rokovania vlády SR o tejto otázke.“ V praxi to teda znamená, že doposiaľ žiadny organizátor podujatia nemôže od dnešného dňa usporiadať či plánovať akékoľvek akcie, pretože pravidlá nie sú stanovené, nemajú oporu vo Vyhláške.

Dnes o 11:30 vláda uvoľnila opatrenia pre hromadné podujatia, o ktorých vás budeme informovať v samostatnom článku, nakoľko nie sú jednoduché a celoplošne platné pre všetky typy podujatí. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že aspoň čiastočne vypočula argumenty zástupcov kultúrnej obce a počas rokovaní dostal priestor aj zdravý rozum.

 

Zuzana Vachová

Zdroj foto: koláž – internet, spracovala redakcia mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno