Viedňou znela slovenská hudba

Rajecká hudobná jar je podujatím s niekoľkoročnou tradíciou. Organizuje ju Základná umelecká škola Rajec pod vedením jej riaditeľa, pána PaedDr. Mariána Remeniusa. Ide o jedinečnú interpretačnú súťaž, v rámci ktorej mladí hudobníci, žiaci základných umeleckých škôl, prezentujú výlučne len tvorbu slovenských skladateľov. 

Víťazi interpretačnej súťaže Rajecká hudobná jar sa mali 7. júna možnosť so svojim vyše hodinovým programom predstaviť vo Viedni, v koncertnej sále Slovenského inštitútu. Dramaturgia koncertu bola z hľadiska nástrojového obsadenia pestrá a vyvážená. Jednotliví účinkujúci svojou vyspelou interpretačnou úrovňou hry a radosťou z hudby dokázali, že svoje ocenenia získali plným právom.


Koncert otvorila jemným, no pritom suverénnym vystúpením Eliška Burdová (ZUŠ Morava v Zlíne) trojčasťovou hravou skladbou Martiny Kachlovej Pekný deň s Eliškou. Po nej sa na pódiu predstavila Ema Blunárová (ZUŠ Rajec), ktorá s dosť netradičným nástrojom – trombónom – vyčarovala pôvabné tóny v jemne džezovo ladenej kompozícii Pastorále a tance Mareka Pastírika. Bagately Petra Javorka s citom pre ich jasné kontúry bravúrne a so štipkou detskej elegancie uviedol Andrej Žilavý (ZUŠ Ľudovíta Rajtera, Bratislava). Jemnú decentnosť a zmysel pre nežne zamatovú farebnosť svojho nástroja predviedla mladá flautistka Veronika Benderová (ZUŠ Bernolákova, Košice) v neľahkej skladbe Mariána Zavarského Langwelle-Kurzwelle .


Denis Ďuríček

Hĺbavý prednes a krásny klavírny tón dal Magickému kruhu a Fireballu  Ivana Buffu skvelý Denis Ďuríček (ZUŠ Martin), ktorý sa hre na klavíri venuje od svojich piatich rokov. Neobyčajne čarovné a autentické bolo vystúpenie sestier Michaely a Andrey Holých v skladbe Ľuboša Kubiznu Z kola von, čerpajúcej z pôvabu detských riekaniek. Výborne zohraté husľové trio (ZUŠ L. Árvaya v Žiline) prednieslo Adagio Viliama Gräffingera.


Anežka Kurajdová

Bezchybná intonácia a sústredenosť na každý jeden tón boli doménou okúzľujúceho a zároveň elegantného sólového čísla gymnazistky Anežky Kurajdovej (ZUŠ Ivana Ballu, Dolný Kubín) v kompozícii Miloša Betka Chrobák v hlave. Svoju dokonalú virtuozitu potvrdil v strhujúcej, technicky náročnej skladbe Jany Kmiťovej Čie sú to húsky na tej vode?  absolútny víťaz Rajeckej hudobnej jari Kamil Kulich (ZUŠ Bojnice), ktorý svojim ohromujúcim výkonom opäť potvrdil svoj nevšedný talent.


Kamil Kulich

Dramaturgia koncertu obsahovala aj moju kompozíciu Sny v interpretácii študenta matematiky Martina Heinza (ZUŠ Morava v Zlíne), ktorého prejav ponúkol poslucháčom vzácnu vyváženosť, technickú brilanciu a emocionálnu hĺbku. (Autor textu Peter Machajdík je hudobný skladateľ, nehodnotí kvalitu kompozícií, ale interpretačné výkony – pozn.red.)

Koncert víťazov interpretačnej súťaže Rajecká hudobná jar znova potvrdil, že na Slovensku sa rodia bezpochyby veľké hudobné talenty, na ktoré bude môcť byť naša krajina o niekoľko rokov nesmierne hrdá. Dlhotrvajúci aplauz viedenského obecenstva po koncerte bol toho jasným dôkazom. Treba však mladým hudobníkom a hudobníčkam vytvoriť podmienky na to, aby svoje nadanie a snahu stať sa skutočne špičkovými umelcami dokázali dôkladne zúročiť a aby cesta, ktorou ich dlhé roky s láskou viedli ich rodičia a pedagógovia, dávala pre každého jedného z nich obrovský zmysel a mala úspešný koniec. 

 

Peter Machajdík – autor je hudobný skladateľ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno