Pred uvedením šiestej Čajkovského symfónie pod taktovkou legendárneho maestra Valeryho Gergieva, hudobníci a dirigent vyzvali japonské publikum na uctenie si pamiatky obetí teroristického útoku vo Viedni, minútou ticha. Viedenskí filharmonici odohrali svoj prvý koncert v Japonsku.

Viedenskí filharmonici sú už niekoľko dní v Japonsku a v Suntory Hall – koncertnej sále v Tokiu, ktorá je vo všeobecnosti uznávaná ako jedna z najlepších svetových sál pre svoju jedinečnú akustiku, odohrali už aj svoj prvý koncert pred vďačným a nadšeným publikom. Emócie nadšenia a radosti sa však miešali s pocitmi smútku a bolesti, spôsobených udalosťami, ktoré sa vo Viedni udiali len pred pár dňami – v pondelok, 2. novembra. Správy o teroristických útokoch v centre historického mesta kultúry obleteli celý svet a nenechali nikoho chladným.Zdroj foto: Kitakyushu International Music Festival

Preto otvárací koncert jedného z najlepších hudobných telies svetového mena, ktoré má svoj domov a tradíciu práve vo Viedni, bol venovaný obetiam útokov: „Po absolvovaní prísnych bezpečnostných a hygienických opatrení sme bezpečne docestovali do Japonska. Pod taktovkou maestra Valeryho Gergieva a so sólistom Denisom Matsuevom sme odohrali prvý koncert. Spoločne s maestrom Gergievom sme venovali prevedenie Čajkovského šiestej symfónie obetiam brutálneho pondelkového útoku vo Viedni a vyzvali sme divákov na vyjadrenie úcty minútou ticha pred začiatkom koncertu,“ uvádza sa na sociálnej sieti Viedenských filharmonikov.

Orchester, ktorý bol založený v roku 1842 a je považovaný za jeden z najlepších na svete, bude koncertovať v Japonsku do 14. novembra. Do Japonska mohli vycestovať vďaka podpore oboch vlád – japonskej aj rakúskej a zároveň vďaka dlhoročným priateľským vzťahom, ktoré si vypestovali v Suntory Hall. Japonské publikum miluje tradíciu európskej hudby a po oficiálnom zverejnení, že orchester do Tokia na turné zavíta, sa spustila záplava pozitívnych reakcií fanúšikov orchestra.

Zdroj foto: Kitakyushu International Music Festival

„Dlhodobé a hlboké spojenie medzi oboma krajinami pomohlo umožniť zrealizovať toto koncertné turné,“ uvádza sa na webovej stránke Viedenskej filharmónie. Samozrejme, už počas cestovania čakal na hudobníkov mimoriadne prísny bezpečnostný režim. „Ako jeden z popredných svetových orchestrov si uvedomujeme veľkú zodpovednosť, ktorú si takáto cesta vyžaduje v takýchto časoch. Orchester je pripravený absolvovať najprísnejšie bezpečnostné a hygienické opatrenia a znášať akékoľvek náročné prekážky. Cestujeme v karanténe. So silou a krásou hudby by sme chceli dať nádej a svetlo milovníkom hudby po celom svete, ale aj milovanému japonskému publiku,“ vyjadril sa Daniel Froschauer, riaditeľ Viedenskej filharmónie.

Spracovala: Zuzana Vachová
Zdroj foto: Kitakyushu International Music Festival


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno