Práve dnes, 20. marca, si každoročne už od roku 2001 pripomíname Svetový deň divadla pre deti a mládež, ktorý je okrem iného určený aj na podporu práv detí a mládeže na umelecké a kultúrneho obohacovanie sa. V detskom divadle sa stáva mladé publikum svedkom nielen známych životných skúseností, ale aj doposiaľ neznámych, ktoré mu rozširujú obzory.

Na celosvetovú akciu, ktorej záštitu zabezpečuje Medzinárodná asociácia divadiel pre deti a mládež (ASSITEJ), zareagovali aj slovenské divadlá a pre tých najmenších si pripravili skutočne bohatý program.


Bratislavské bábkové divadlo oslávi počas nedele v predstihu Medzinárodný deň bábkarstva a bábkového divadla, ktorý sa koná každoročne 21. marca. Pre všetkých návštevníkov totižto odohrajú 2 bezplatné predstavenia oceňovanej inscenácie Neviditeľní.


Lochnesská príšera, elfovia, yeti, draci a permoníci. Domnienky o ich výskyte medzi nami kolujú po generácie. Kde sa berie viera v tieto stvorenia? Je ich existencia naozaj len rozprávkou pre malé deti? Naši bádatelia cestujú priestorom a časom a umožňujú divákom nahliadnuť do sveta stvorení, ktoré žijú za hranicami nášho zraku. Niekedy však ostáva len veriť.


Inscenácia, od tvorkýň z progresívneho divadelného zoskupenia ODIVO, odkrýva pred divákmi originálnym spôsobom záhadný svet bytostí, ktorých existencia nikdy nebola vedecky potvrdená. Spolu s tvorcami môžeme byť svedkami transformácie zvukov v hudbu, materiálu v živé bytosti, slov v poéziu.


Hravá inscenácia, plná magických momentov, pošteklí fantáziu a prenesie vás do sveta vízií, snov a fantastických dobrodružných objavov. Sprevádzať vás, na tejto úžasnej ceste, bude hudba Juraja Haška, lídra kapely Sto múch.

Bezplatných Neviditeľných odohrá divadlo v nedeľu 20. marca dvakrát, o 10:00 a 14:30 na Záhradníckej 95. Inscenácia je vhodná pre divákov od 5 rokov. Bezplatné lístky si treba vopred zabezpečiť online na https://babkovedivadlo.maxiticket.sk/.

Divadlo Rozprávkový Gašparko plánovalo osláviť Svetový deň divadla pre deti a mládež taktiež 2-krát, avšak pôvodne naplánovaný divadelný koncertík Sestričiek Notičiak – O CHOREJ NOTE sa poslednú chvíľu musel zrušiť. Avšak o 10:30 hosťujúce bábkové Divadlo MaKiLe odpremiéruje novučičké predstavenie OPICE Z NAŠEJ KNIŽNICE – TRI PRASIATKA. Opice Viky a Miki milujú knihy a s pomocou Kiky učítanej sa vrhnú do ďalšieho knižného dobrodružstva. Tentokrát ich na pomoc do rozprávky zavolá stratené prasiatko. A aby bola rozprávka o Troch prasiatkach kompletná, vyberú sa opice hľadať prasiatkovských súrodencov. 45 minútové predstavenie je určené pre deti od 3 rokov a vstupné pre deti je 6€ a pre rodičov 5€. Nakoľko ide o premiéru, organizátori odporúčajú obliecť sa slavnostnejšie a to aj pre detičky, ktoré tým budú prirodzene vedené ku kultúrnemu správaniu. A ak k tomu ešte priložíte kvietok pre herečku, určite nič nepokazíte. Divadlo Rozprávkový Gašparko nájdete v Bratislave na adrese Topoľčianska 20/22.

Láskavý príbeh o tom, čo všetci potrebujeme najviac predstaví od 16:00 banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí. O tom, aké je dôležité ľúbiť, aké je dôležité snívať a aké je dôležité chápať sa dozvedia všetci, ktorí zavítajú na ZAMATOVÉHO ZAJAČIKA. Predstavenie je určené pre deti od 4 rokov. Vstupenky si môžete kúpiť aj osobne v pokladnici BDNR na Skuteckého 14 alebo rezervovať na tel. čísle 048/412 55 13, e-mailom: vstupenky@bdnr.sk.

Živé, hravé a veselé predstavenie, s nápaditými kostýmami, bez moderných zásahov pod názvom PIPPI DLHÁ PANČUCHA odohrá rožňavské Divadlo ACTORES na zájazde v Malackách.

Mala neuveriteľne červené vlasy a dva najcopatejšie copy. Tvár posiatu pehami, ktoré boli krásne ako hviezdy na oblohe… Volala sa Pipi, Pipi Dlhá Pančucha. Je to príbeh neobyčajného dievčaťa spracovaný na motívy románu A. Lindgrenovej, ktoré videlo realitu života očami vlastnej fantázie, pomocou ktorej sa ocitala vo veľmi špecifických situáciách charakteristických hravosťou, veselosťou, ba až dojemnou ľudskosťou. Inscenácia je obohatená pohybovo-tanečnými prvkami a veselými hudobnými motívmi. Každá situácia je vypointovaná detskou piesňou. Ide o zmes nepredpokladateľných situácií, ktoré Vás zavedú do sveta detskej fantázie a tam sa odráža detstvo každého z nás.

Rozprávkovú nedeľu si užijú malí i veľkí a to v priestoroch MCK – Kultúrní domeček (kino) na Hviezdoslavovej 3 v Malackách od 17:00.

Zoznam ďalších podujatí Svetového dňa divadla pre deti a mládež:

 • Divadlo Zo šuflíka a detské nedeľné divadelné predstavenie PINOKIO – od 10:30 v DK Dúbravka
 • Mici a Mňau a detské divadelné predstavenie V LESE – od 10:30 v DK Rovinka
 • Mladí umelci z bratislavských konzervatórií a z VŠMU a rodinný muzikál ALICA V KRAJINE ZÁZRAKOV – od 10:00 v Dome kultúry Zrkadlový háj Petržalka
 • Divadlo JAJA a predstavenie MILÁČIK – od 16:30 vo veľkej sále Istra Centra v Devínskej Novej Vsi
 • Tryjátr – tradičné bábkové divadlo a HERKULES ALEBO DOBYTIE PEKLA – od 15:00 v Dome kultúry Lúky Petržalka
 • Kultúrna scéna Martin a detektívna rozprávka pre deti ČÁRY – MÁRY – od 16:00 v Basta Fidli v Martine
 • Bábkové divadlo Žilina a premiéra inscenácie pre násťročných DEJINY EURÓPY – od 18:00 v Bábkovom divadle Žilina
 • Divadlo Portál a rozprávkový príbeh ZBOJNÍCKA KRÁĽOVNÁ – od 16:00 v sále DKC Veritas v Košiciach
 • Divadlo Hudby Košice a rozprávkový muzikál MAŤKO A KUBKO – od 16:00 v Kultúrnom dome Smižany
 • Divadlo Anička a rozprávková komédia pre deti KAČKY RAPOTAČKY – od 15:30 v Areáli Anička Košice
 • Spišské divadlo a nesmrteľný príbeh o rozprávkovej PERINBABE – od 16:00 v Spišskom divadle v Spišskej Novej Vsi

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Juraj Starovecký, archív Divadla Actores, archív SFK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno