Divadelný ústav a fotografka Bara Podola pripravujú vernisáž výstavy Bara Podola: Strhnime oponu násilia. Výstava otvára diskusiu o násilí páchanom nielen na ženách, ale aj na mužoch. Pre verejnosť bude prístupná vždy hodinu pred každým podujatím v Štúdiu 12.
Výstava sa uskutoční už v piatok 22. novembra o 18:00 hod. v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí 12 v Bratislave a potrvá do 20. decembra 2024. Vstup na vernisáž aj na výstavu je voľný.
Autorka Bara Podola o výstave
„Táto výstava vznikla z hlbokej osobnej skúsenosti ženy, ktorá pred dvadsiatimi rokmi zažila násilie vo vzťahu. Jej odvaha podeliť sa o svoj príbeh sa stáva inšpiráciou pre nás všetkých. Výstava pozostáva zo série fotografií, ktoré zobrazujú spektrum emócií zoči-voči násiliu zo strany blízkych, a to prostredníctvom umeleckého stvárnenia profesionálnymi herečkami a hercami, členmi umeleckého súboru Slovenského národného divadla. Chcem zdôrazniť, že herečky a herci nestvárnili svoju osobnú skúsenosť. Ich úlohou bolo prostredníctvom svojho talentu a empatie vizuálne stvárniť emócie ľudí, ktorí si týmto utrpením prešli. Herecké stvárnenie umožňuje divákovi nahliadnuť do vnútorného sveta ľudí, ktorí zažívali násilie – sveta, ktorý je zároveň plný odvahy, nádeje a túžby po zmene. Cieľom výstavy nie je zobraziť násilie explicitne. Práve naopak, prostredníctvom hereckého prejavu som sa snažila zachytiť emocionálnu silu, ktorú si vyžaduje každodenný boj obetí za svoju slobodu a vnútorný pokoj. Vizuálne spracovanie kampane k výstave stavia na kontraste červenej farby a skrývania – opona symbolizuje tabuizované otázky a skryté témy, o ktorých je potrebné hovoriť otvorene. Výstavu symbolicky otváram pár dní pred Medzinárodným dňom za odstránenie násilia na ženách (25. november). Verím, že tento projekt podporí spoločenský diskurz a pomôže prekonať bariéry ticha, ktoré túto tému obklopujú. Dovoľme si ponoriť sa do príbehov odvahy, ktoré sa v tejto výstave odkrývajú, a staňme sa súčasťou zmeny, ktorú ako spoločnosť potrebujeme.“
Výstavu otvorí Mgr. Barbora Burajová, PhD., manažérka Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách. Pár slov k výstave povie aj Mgr. Beata Jablonská, PhD., pedagogička na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Na projekte Strhnime oponu násilia spolupracovalo niekoľko členov umeleckého súboru Činohry SND, medzi nimi napríklad aj Jana Kovalčíková, Tatiana Pauhofová či Roman Poláčik.
Bara Podola vyštudovala Školu úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v odbore fotografia a v roku 2024 úspešne ukončila magisterské štúdium na Katedre fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Divadelnej fotografii sa venuje už 6 rokov. V roku 2022 získala Študentskú cenu v celoslovenskej súťaži Bienále divadelnej fotografie za sériu fotografií z inscenácie Rosemary (Divadlo LAB, Bratislava). V jej portfóliu sa nachádzajú fotografie z predstavení viacerých divadiel (Divadlo Jána Palárika v Trnave, Divadlo P. O. Hviezdoslava, Radošinské naivné divadlo, Divadlo Petra Mankoveckého, Divadlo LAB,…). Výstava Strhnime oponu násilia je jej prvou autorskou výstavou. Cieľom výstavy je podnietiť diskusiu o probléme násilia v blízkych vzťahoch, prevencii, podpore obetí a vyzvať k aktivite a solidarite s tými, ktorí potrebujú pomoc. Bezplatná non-stop Linka pre ženy zažívajúce násilie je na telefónnom čísle 0800 212 212.
Zdroj, foto: Lenka Leláková, PR & marketing