Námestie pre Pradiarňou 1900 bude miesto, kde po prvýkrát odznie v celej svojej kráse a veľkoleposti táto monumentálna kantáta, ktorá je v obľube u milovníkov klasiky, ale aj ľudí, ktorí sa s týmto žánrom hudby len zoznamujú.

Carmina Burana je vzrušujúce hudobné predstavenie, ktoré vyjadruje oslavu života, lásky a pôžitkov. Na koncerte 10. septembra v bratislavskom Ružinove pod holým nebom, zaznie aj najznámejšia pieseň diela Carmina Burana „O Fortuna“ (Ó, Šťastena) od Carla Orffa, ktorá patrí medzi top nezabudnuteľné hudobné zážitky.


Na tomto jedinečnom hudobnom predstavení, plnom svetelných efektov, kde práve budova Pradiarne 1900 bude súčasťou scény, sa stretne viac ako 200 účinkujúcich, v zložení Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, Bratislavského chlapčenského zboru a Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou šéfdirigenta SOSR Ondreja Lenárda.

Dielo Carmina Burana patrí k výrazným počinom hudby 20. storočia. Táto kantáta pre orchester, zbor a sólové hlasy mala premiéru v roku 1937 vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku.Skladateľ vybral 24 piesní, ktoré usporiadal do prológu, epilógu a troch častí zhruba s rovnakou dĺžkou. Texty prezentujú rozmanitý pohľad na stredoveký život vrátane náboženských veršov, spoločenských satír či ľúbostných a pijanských piesní.


Šéfdirigent SOSR Ondrej Lenárd, zdroj foto: RTVS, Milan Krupčík

V celom diele sa kombinuje jednoduchá orchestrácia, melódie a harmónie s ťažkými rytmickými úsekmi, ktoré dávajú hudbe originálny vnútorný charakter.

Symfónia umenia je oslavou umenia a preto ponúka, vďaka podpore MČ Bratislava – Ružinov tento jedinečný zážitok len za symbolickú sumu 15 € v sieti Predpredaj.sk. Pre Ružinovčanov, učiteľov, ZŤP a dôchodcov sú k dispozícii zľavnené vstupenky. Výťažok zo zisku bude venovaný ružinovským rodinám v núdzi.Účinkujú:

Ondrej Lenárd, dirigent

Aleš Jenis, barytón

Daniel Matoušek, tenor

Andrea Vizvári, soprán

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu

Slovenský filharmonický zbor

zbormajster Adam Sedlický

Bratislavský chlapčenský zbor

zbormajsterka Magdaléna Rovňáková

Podujatie je organizované za dodržania všetkých protipandemických opatrení.

Podrobný program a viac informácií o festivale nájdete na symfoniaumenia.sk.

Podujatie podporili

generálny partner: YIT

organizátor: MČ Bratislava-Ružinov, CULTUS Ružinov

spoluorganizátor: Bratislava Tourist Board, Divadlo pod kostolom

hlavní mediálni partneri: RTVS, Rádio Devín

mediálni partneri: Zoznam.sk, Citylive.sk

partneri: Nadácia SPP, Kulla, Mattoni, RŠK, Turuk & Art Collective, BKIS a BSK

 

Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadačného fondu Baumit pri Nadácii Centra pre filantropiu a Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

 

Zdroj: TS – Patrik Cucor, marketingový manažér Cultus Ružinov, a.s.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno