Velikán súčasnej slovenskej literatúry oslavuje 75. narodeniny

Dušan Dušek sa narodil 4. januára 1946 v Gbelciach. Absolvoval štúdium geológie a chémie na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského. Pracoval ako lektor vo vydavateľstve Smena, redaktor v časopisoch Tip, Kamarát, Slovenské pohľady. Od roku 1993 vyučuje na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Debutoval zbierkou poviedok Strecha domu v roku 1972, odvtedy mu vyšli desiatky kníh, pre dospelých aj deti. Vydal aj básnické zbierky ako Dúšky či Príbeh bez príbehu. Deti si získal s postavou Pištáčika, Pravdivým príbehom o Pačovi, Babkou na rebríku, či Dverami do kľúčovej dierky Je autorom scenárov k známym filmom ako Ružové sny, Ja milujem, ty miluješ, Sojky v hlave či Krajinka.

„Každá knižka Dušana Dušeka je kufríkom na sny. Obsahuje sny zavinuté do krásnych viet.“
– Daniel Hevier

V roku 2000 získal Cenu Dominika Tatarku za knihu Pešo do neba. Dvojnásobný laureát Ceny čitateľov prestížnej slovenskej literárnej ceny za pôvodnú prózu Anasoft litera (2007- Zima na ruky, 2016 – Ponožky pred odletom). V roku 2002 získal Krištáľové krídlo v kategórii Publicistika a literatúra a v roku 2014 bol ocenený za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii cenou Slnko v sieti.

S Dušanom Dušekom sa 10.02.2021 bude zhovárať Ján Štrasser a ukážky z Dušekovej tvorby prečíta Zuzana Kronerová.

Titulnú grafiku vytvorila Kristína Soboň.


Podujatie organizuje Literárne informačné centrum v spolupráci s občianskym združením literarnyklub.sk a Slovenský inštitút v Prahe.

Diskusia je súčasťou série podujatí Literárny kalendár.

Podujatie z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia.

Zdroj: Literárny Klub


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno