Argentínske tango evokuje možno v prvom pláne „oldschoolovú“ záležitosť, alebo akciu spoločenských tancov súťažného typu, ale v skutočnosti je v súčasnosti tento tanec v mnohých krajinách „in“ a „trendy“ a nechce sa tváriť na privilégium vyvolených.


Mesto Bratislava má špecifickú jeseň. Zatiaľ, čo sa všade inde nostalgicky smúti za letom a zo stromov opadáva zošúverené lístie, jeseň v Bratislave paradoxne vždy „rozkvitne“ rôznymi festivalmi. Nevieme si predstaviť toto obdobie bez Bratislavských hudobných slávností, bez Bienále ilustrácií Bratislava, alebo festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe. K týmto dlhoročným tradičným podujatiam o hudbe, výtvarnom umení a tanci sa pred tromi rokmi pridal rozsahom, dôležitosťou a umeleckou kvalitou porovnateľný projekt Bratislavský tango festival.


Tendencia roztancovať tangom mesto, krajinu a svet sa odráža v odvážnych a iniciatívnych snahách tých, ktorí argentínske tango nielen učia, ale aj nadšene šíria jeho filozofiu. Vyústením tejto nákazlivej vášne je aj Bratislavský tango festival.
BTF je medzinárodné tanečné podujatie argentínskeho tanga uskutočňujúce sa už po tretí raz v Bratislave. Je to jediné podujatie svojho druhu na Slovensku, ktoré organizuje zo slovenskej strany občianske združenie TangoVida, ktoré má aj svoje tanečné štúdio, a zo školy ktorého vychádzajú tanečníci nie len zo Slovenska, ale aj rôzni zahraniční záujemcovia žijúci v našej krajine.
TangoVida má kozmopolitný charakter a jeho filozofia je nielen učiť a prezentovať argentínske tango, ale aj združovať ľudí z rôznych kútov Slovenska aj iných krajín v priateľskej atmosfére a formovať tak akúsi „tango rodinu“ otvorenú pre všetkých a pre každého. Odrazom toho je aj organizovanie medzinárodných festivalov v našom meste, ako aj Bratislavský tango maratón, milongy, semináre, otvorené hodiny, alebo open air milongy a voľné hodiny najnovšie aj na Komenského námestí, ktoré sa tešia veľkej popularite tanečníkov aj ostatnej verejnosti.


TangoVida sa stalo značkou a byť jeho súčasťou sa stalo radosťou i cťou. Nie je to jediná škola argentínskeho tanga v Bratislave a na Slovensku, záujemcovia si môžu vybrať ktorúkoľvek podľa vlastných preferencií a TangoVida zároveň otvára svoje brány na špecializovaných aktivitách ako sú workshopy, semináre, milongy, otvorené hodiny pre všetkých, ktorí navštevujú aj iné školy. Ale je to jediná škola, ktorá organizuje veľké medzinárodné podujatia argentínskeho tanga v Bratislave.
Organizátormi týchto podujatí sú manželia Lucia (Slovensko) a Deniz (Turecko) Hazirovci , spoluorganizátormi BTF Sonja Zivanovič a Darko Dozič (Srbsko).
Tretí ročník Bratislavského Tango Festivalu (BTF) sa koná v dňoch 10. – 13. októbra 2019. TangoVida , ktoré je zároveň organizátorom Bratislavského tango maratónu (v júni bol jeho piaty ročník) spoluorganizuje festival s Tango Natural (Srbsko, Belehrad), ktoré je organizátorom rôznych národných a medzinárodných festivalov a maratónov argentínskeho tanga. BTF , ktorý predpokladá workshopy, denné a večerné milongy (tanečné večery), pre a after parties, aj otvorenú hodinu zdarma, sa bude konať na niekoľkých miestach.
Centrom diania je Moyzesova sieň (workshopy, milongy), Galéria Umelka (semináre a denné milongy), Kafé Scherz (pre a after party), TangoVida (Konventná 9, zdarma hodina pre záujemcov z radov verejnosti).


Workshopy a tanečné prezentácie budú viesť štyri páry profesionálnych tanečníkov argentínskeho tanga z Argentíny – Bruno & Rocio, Jonathan & Clarisa, Carlitos & Noelia, Boris & Maria Ines. Okrem tanečníkov a lektorov bude festival hostiť desať zahraničných a domácich Dj-ov – Konrad (Poliak žijúci v Paríži), Dark-Oh (Srbsko), Ramo a Gogo (Turecko), Francesco (Talian žijúci v Berlíne), Asya (Ruska žijúca v Paríži), Sonja (Srbsko), Mylosh, Šerša a Zuzana (Slovensko).
BTF sa zúčastní 450 tanečníkov (400 zo zahraničia, 50 zo Slovenska) zo 42 krajín z Európy (najviac sú zastúpené Poľsko, Rakúsko, Taliansko, Česká republika, Slovensko ) , ale aj z Argentíny, Austrálie, Japonska, Južnej Kórei, Taiwanu a ďalších.
Predpoklad účasti je registrácia na BTF a voľba jednotlivých workshopov a milong – 400 tanečníkov bude tancovať od štvrtka do pondelka každú noc, 200 tanečníkov sa zúčastní denných milong od piatku do soboty, 300 účastníkov si zatancuje v sobotu na dennej milonge, 150 prejavilo záujem o tanec na after parties v skorých ranných hodinách (04.00 – 07:00) v piatok a sobotu po veľkých milongách.

Na workshopoch sa odučí 22 hodín v celkovom počte účastníkov 450. Uskutoční sa, (ako aj v predchádzajúcich ročníkoch), voľná hodina zdarma pre záujemcov, ktorí netancujú tango , to znamená pre úplných začiatočníkov v štúdiu TangoVida na Konventnej ulici 9 v sobotu o 14.30. Hodiny sa môže zúčastniť ktokoľvek (nie je podmienkou mať partnera, potrebné je priniesť si čisté topánky, nakoľko sa tancuje na tanečnom parkete).
Aby sa to, čo sa udeje na festivalovom parkete zachytilo aj výtvarnou optikou a aby mohla vzniknúť unikátna séria fotografií, treba profesionálne oko. Oficiálnou fotografkou BTF je poľská umelkyňa žijúca v Amsterdame Marta Kossakowska, ktorej výstavu fotografií pod názvom „Zavreté oči – ponor do tanga“ odprezentovalo TangoVida v kurátorskej koncepcii kunsthistoričky Barbary Brathovej v Klube Umelka vo februári 2019 (výstava bola následne reinštalovaná do Kafé Scherz, kde sa tradične konajú milongy a do poľskej Varšavy – rodiska autorky).

Veľký medzinárodný festival sa nezaobíde ani bez tých, ktorí siahnu do svojich fondov na podporu tohto špecifického a ojedinelého podujatia, ktoré svojou energiou a imaginárnym objatím roztočí naše mesto v jednej veľkej ronde. Stane sa tak aj vďaka partnerom Ars Bratislavensis, Bratislavskému samosprávnemu kraju, Nadácii SPP a Tuli.
Niet krajšieho momentu na svete, ako spočinúť v tesnom objatí s partnerom. A občas, keď tancujete argentínske tango, to ani nemusí byť ten váš, ktorého vidíte v obývačke na gauči pri telke. Tango Argentino je vášnivý kolotoč ilúzií aj právd, elegancie aj erotiky, škrabancov od podpätkov a nekompromisnej skúšky vlastného rytmu v tele. Je to dravý temperament aj clivý bôľ, séria malých radostí a jedno veľké uvedomenie si samého seba. Ale predovšetkým je to objatie, ktoré tomuto svetu asi najviac chýba. V októbri si ho v Bratislave môžeme vyskúšať.

Barbara Brathová
Zdroj foto: archív BTF – Marta Kossakowska

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno