Krátky život hudobného skladateľa, klaviristu a interpreta Mareka Brezovského bol dynamický, naplnený tvorivým úsilím i osobným bojom. Skončil sa jeho nečakaným odchodom v roku 1994. S odstupom času je ale  jasné, že príbeh  jeho tvorby sa rozvíja ďalej.

V týchto dňoch, by sa autor dožil 50-tich rokov a v novej úprave piesne Biele pierko sa s ním symbolicky spojila celá blízka rodina. 


Marek skomponoval pieseň už v roku 1993. Bola jednou z viacerých piesní,  ktoré vznikli ako súčasť  televízneho filmu Muzikál. Režíroval ho Zoro Laurinc, ktorý súčasne napísal ku všetkým piesňam texty. Už počas nahrávania skladby vznikla aj jej orchestrálna verzia.

Mirka Brezovská, Ali Brezovský, Vlasta Brezovská, Matúš Uhliarik. Foto Ján Pallo

„Krátko na to, o pár mesiacov, Marek navždy odišiel,“ spomína jeho mama Vlasta Brezovská.


Roky plynuli, Marekova hudba si postupne nachádzala cestu k poslucháčom,  najmä zásluhou jeho hudobných súpútnikov a vďaka vzniku legendárneho projektu Hrana. Čas, ktorý prišiel neskôr, bol  pre mnohých  aj objavovaním jeho tvorby.


„V roku 2016 sme s manželom Alim autorsky spolupracovali na viacerých podujatiach v bratislavskom V klube,“ povedala Brezovská. A práve to bolo obdobie, keď vznikol k spomínanej skladbe nový text, ktorý  je  intímnou spomienkou na Mareka. Táto verzia piesne nikdy nebola nahratá a rodina sa k nej znovu vrátila so súhlasom pôvodného textára Zora Laurinca.

Pieseň  s novým názvom Bol to vánok zaranžoval a zrealizoval rodinný priateľ Matúš Uhliarik, ktorý sólový spev zveril Mirke Brezovskej.

„Tak vznikla  krehká hudobná spomienka na syna a brata,  ktorý v sebe niesol hudbu ako dar,“ dodal otec Ali Brezovský.

Mirka ako každý v jej rodine bola spätá s hudbou. V osemdesiatych rokoch pôsobila ako profesionálna speváčka a autorka textov.  Textárskej tvorbe zostala verná dodnes.

„Hoci som s bratom Marekom tvorivo spolupracovala, žiadnu jeho pieseň  som nestihla naspievať, odišiel priskoro,“ povedala Mirka.

Rovnako doteraz nikdy nemala príležitosť naspievať text svojej mamy. O to unikátnejšia je pieseň Bol to vánok. K jej nahrávaniu preto pristupovala s o to väčším rešpektom.

„Je to veľmi osobná pieseň, naplnená spomienkou, venovaná Marekovej pamiatke.“

 

Zdroj: redakciu informoval Ján Pallo

Foto: Ján Pallo, YT

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno