Sedem večerov s kvalitnými českými komédiami ponúkne tradičný Festival českého divadla v Štúdiu L+S, ktorého 26.ročník sa začal v pondelok 4. novembra v Bratislave.


Dá sa o ňom povedať, že bude česko-slovenský. Tento ročník je totiž zaujímavý aj tým, že pod štyri predstavenia zo susedných Čiech sa podpísali slovenskí tvorcovia.


Stalo sa už pravidlom, že festival sprevádza obrazová výstava v priestoroch divadla. Tou je tento rok prehliadka fotografií s názvom „1989 Nežná revolúcia. Koniec totalitného režimu v Československu“. Vznikla v spolupráci s Českým centrom v Bratislave a prišla ju otvoriť oceňovaná fotografka Dana Kyndrová. Ikonické snímky 15 popredných českých fotografov zachytávajú prelomové okamihy československých novodobých dejín, kedy po 40 rokoch skončila komunistická diktatúra. Mnohé z týchto vynikajúcich snímok sa stali legendárne a vďaka ich dokumentárnej a výtvarnej hodnote doslova vracajú spať do nadšenej emocionálnej atmosféry, ktorá vtedy zavládla v celej spoločnosti.


Prvé dva divadelné večery patria v rámci festivalu vždy Divadlu Járy Cimrmana, ktoré tento rok prišlo s hrou Posel z Liptákova. Opäť bolo vypredané do posledného miesta. S komornou adaptáciou operety Mamzelle Nitouche, ktorú preložil známy slovenský básnik a dramatik Ľubomír Feldek, zavíta do Bratislavy 6.novembra Studio Ypsilon. Inscenácia s názvom Utíkejte, slečno Nituš sa nesie v duchu hravosti, zábavy a samozrejme skvelej hudby. Divák sa môže tešiť na veľmi vtipný príbeh o hľadaní ľudskej identity a ambivalentnosti každého z nás.


Pod taktovkou slovenského režiséra – Jakuba Nvotu zavítajú na Festival českého divadla dve české produkcie. Komediálny príbeh o dvoch priateľoch, ktorí zdieľajú spoločnú izbu v psychiatrickej liečebni a stoja pred veľkou výzvou začať spoločný život mimo stien ústavu uvedie 8.novembra Pantheon Production. Hra, ktorú rozohrajú českí herci Martin Hofman, Filip Blažek, má názov Elliny a Kjel Bjarne aneb Chvála bláznovství. Ďalšou hrou v Nvotovej réžii bude titul Čas pod psa, s ktorou sa 11.novembra chystá do Bratislavy Divadlo v Rytířské s českou herečkou Terezou Kostkovou na čele. Búrka, do ktorej by ani psa nevyhnal, zaženie tri ženy do zadnej miestnosti bistra. Vôbec sa nepoznajú, každá je celkom iná, omylom zostanú v podniku zamknuté. Čaká ich spoločná noc, vtipné situácie striedajú dramatické zvraty, vonkajší svet k nim preniká iba cez mobil a SMS…

V réžii slovenského režiséra Vladimíra Strniska vznikla pod hlavičkou Agentury Harlekýn slávna anglická komédia Co takhle ke zpovědi, v hlavnej úlohe so stále energiou a humorom sršiacim Petrom Nárožným. Pri riešení problémov na preslávenej adrese Downing Street 10 nebude chýbať anglický humor a diváci hru v Štúdiu L+S uvidia 12.novembra.

Festival českého divadla uzavrie 14.novembra Divadlo Ungelt s tragikomédiou Pardál. V réžii legendárneho Ladislava Smočka uvidia diváci napínanú tragikomédiu o staršej pani, ktorá autom zrazí muža s poruchou pamäte. Ten sa výrazne podobá na jej zosnulého manžela a práve nemá kde bývať. A tým sa to celé len začne. Je už dotyčná dáma naozaj nesvojprávna, ako tvrdí jej synovec? Alebo je všetko inak. Nechýba humor, napätie, ale aj dojemné chvíľky plné lásky. V hlavných úlohách účinkujú Carmen Mayerová a František Němec.

Festival je realizovaný pod záštitou Veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku a projekt finančne podporil aj Fond na podporu umenia.

Zdroj: TS – L+S
Zdroj foto: Renata Štefková, Dana Kyndrová, Richard Kocourek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno