Česká filmová a televízna akadémia zverejnila nominácie na cenu Český lev za rok 2022. Počtom šancí na výhru (celkom 12) vedie film Arvéd režiséra Vojtěcha Mašeka. O jednu nomináciu menej získala historická snímka Il Boemo Petra Václava. V siedmich kategóriách sa o cenu uchádza aj Svetlonoc slovenskej režisérky a herečky Terezy Nvotovej

V kategórii najlepší film sú nominované snímky Arvéd, Banger, Il Boemo, Obeť a Svetlonoc. O cenu za najlepší dokumentárny film sa uchádzajú Bratstvo, Good Old Czechs, KaprKód, Toyen, barónka surrealizmu a Skúška umenia.

Okrúhly 30. ročník udeľovania cien sa uskutoční 4. marca v budove Rudolfinum v sídle Českej filharmónie. Udalosť budeme môcť sledovať v priamom prenose na stanici Českej Televízie o 20:10. 


Jubilejný ročník bol podľa množstva posudzovaných diel zatiaľ najbohatší. Zo 129 filmov, ktoré mali premiéru v roku 2022 a boli posúdené akademikmi bolo 47 hraných filmov, 32 dokumentárnych, 9 animovaných, 25 krátkych filmov a 16 televíznych diel.

Kompletný zoznam nominácií:


NAJLEPŠÍ CELOVEČERNÝ HRANÝ FILM
Arvéd – producenti Kristýna Michálek Květová, Tomáš Michálek, Ivan Ostrochovský
BANGER. – producenti Jakub Jíra, Kryštof Zelenka
Il Boemo – producent Jan Macola
Obeť – producenti Jakub Viktorín, Pavla Janoušková Kubečková
Svetlonoc – producent Miloš Lochman

NAJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNY FILM
Bratstvo – réžia Francesco Montagner – producentka Pavla Janoušková Kubečková
Good Old Czechs – réžia Tomáš Bojar – producenti Gordon Lovitt, Petr Soukup, Petra Ptáčková
KaprKód – réžia Lucie Králová – producenti Andrea Shaffer, Martin Řezníček
Toyen, barónka surrealizmu – réžia Andrea Sedláčková – producent Dušan Mulíček
Skúška umenia – réžia Adéla Komrzý, Tomáš Bojar – producent Jakub Wagner

NAJLEPŠA RÉŽIA
Arvéd – Vojtěch Mašek
BANGER. – Adam Sedlák
Il Boemo – Petr Václav
Obeť – Michal Blaško
Svetlonoc – Tereza Nvotová

NAJLEPŠIA HEREČKA V HLAVNEJ ÚLOHE
A potom prišla láska – Pavla Tomicová
Il Boemo – Barbara Ronchi
Obeť – Vita Smachelyuk
Podozrenie – Klára Melíšková
Svetlonoc – Natália Germáni

NAJLEPŠÍ HEREC V HLAVNEJ ÚLOHE
Arvéd – Michal Kern
BANGER. – Adam Mišík
Hranice lásky – Matyáš Řezníček
Il Boemo – Vojtěch Dyk
Slovo – Martin Finger

NAJLEPŠÍ HEREC VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
Arvéd – Saša Rašilov
BANGER. – Marsell Bendig
Grand Prix – Štěpán Kozub
Keby radšej horelo – Miroslav Krobot
Posledné preteky – Oldřich Kaiser

NAJLEPŠIA HEREČKA VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
Buko – Martha Issová
Grand Prix –Tatiana Dyková
Grand Prix – Anna Kameníková
Il Boemo – Lana Vlady
Podozrenie – Denisa Barešová

NAJLEPŠÍ SCENÁR
Arvéd – Jan Poláček, Vojtěch Mašek
BANGER. – Adam Sedlák
Il Boemo – Petr Václav
Obeť – Jakub Medvecký
Podozrenie – Štěpán Hulík

NAJLEPŠIA KAMERA
Arvéd – Dušan Husár
BANGER. – Dušan Husár
Il Boemo – Diego Romero Suarez-Llanos
Posledné preteky – Jan Baset Střítežský
Svetlonoc – Federico Cesca

NAJLEPŠÍ STRIH
Arvéd – Hedvika Hansalová
BANGER. – Šimon Hájek, Jakub Jelínek
Good Old Czechs – Šimon Špidla
KaprKód – Adam Brothánek
Svetlonoc – Pavel Hrdlička, Thibault Hague

NAJLEPŠÍ ZVUK
Arvéd – Jakub Jurásek
Il Boemo – Daniel Němec, Francesco Liotard
Jan Žižka – Martin Jílek, Peter Hilčanský, Viktor Prášil
KaprKód – Richard Müller
Svetlonoc – Marek Hart, Michaela Patríková, Ivan Horák

NAJLEPŠIA HUDBA
Arvéd – Ondřej Mikula (Aid Kid), Jonatán Pjoni Pastirčák
BANGER. – Oliver Torr
Kráľ Šumavy: Fantóm temného kraja – Beata Hlavenková
Slovo – Jan P. Muchow
Svetlonoc – Jonatán Pjoni Pastirčák, Robin Coudert

NAJLEPŠIA SCÉNOGRAFIA
Arvéd – Nina Feriancová
Bežné zlyhania – Antonín Šilar
Deväťdesiate – Henrich Boráros
Il Boemo – Irena Hradecká, Luca Servino
Jan Žižka – Jiří Sternwald

NAJLEPŠIE KOSTÝMY
Arvéd – Františka Králíková
Deväťdesiate – Andrea Králová
Il Boemo – Andrea Cavalletto
Jan Žižka – Kateřina Mírová
Mária Terézia – piata časť – Ján Kocman

NAJLEPŠIE MASKY
Arvéd – Iveta Huptychová
Grand Prix – Lukáš Král, Jana Bílková
Il Boemo – Andrea McDonald
Jan Žižka – Ivo Strangmüller, René Stejskal, Jamie Kelman
Mária Terézia – piata časť – Ivo Strangmüller, René Stejskal, David Šesták

NAJLEPŠÍ TELEVIZNY FILM ALEBO MINISÉRIA
Kráľ Šumavy: Fantóm temného kraja – hlavní producenti David Ondříček, Daria Špačková, Michal Reitler – hlavný tvorca David Ondříček
Podozrenie – hlavní producenti Jakub Viktorín, Tomáš Hrubý, Pavla Janoušková Kubečková,
Michal Reitler – hlavný tvorca Michal Blaško
Pozadie udalostí – hlavní producenti Maja Hamplová, Matěj Chlupáček, Jan Lekeš – hlavný tvorca Jan Hřebejk

NAJLEPŠÍ TELEVIZNÍ SERIÁL
Deväťdesiate – hlavný producent Michal Reitler – hlavný tvorca Peter Bebjak
Päť rokov – hlavný producent Matěj Stehlík – hlavný tvorca Damián Vondrášek
Tiene v hmle – hlavná producentka Kateřina Ondřejková – hlavný tvorca Radim Špaček

NAJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
Carp Xmass – réžia, výtvarníčka Anna Heribanová – producenti Anika Homolová, Tomáš Šimon
Tmenie – réžia Ondřej Moravec – producentka Hana Blaha Šilarová – výtvarníčka Bára Anna Stejskalová
Zuza v zahradách – réžia, výtvarníčka Lucie Sunková – producenti Martin Vandas, Alena Vandasová

NAJLEPŠÍ KRÁTKÝ FILM
Barcarole – réžia Igor Chmela – producenti Radim Procházka, Jana Janěková ml.
Rituály – réžia Damián Vondrášek – producentka Martina Netíková
Vinland – réžia Martin Kuba – producenti Natália Pavlove, Miloš Lochman

CENA MAGNESIA ZA NAJLEPŠÍ ŠTUDENTSKÝ FILM – neštatutárna cena
Asterión – réžia Francesco Montagner
Atestícia – réžia Jan Hecht
Ostrov slobody – réžia Petr Januschka
Rituály – réžia Damián Vondrášek
Vinland – réžia Martin Kuba

 

 

Spracoval: Matúš Trišč

Zdroj titulnej foto: CinemArt

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno