Pôvodom bieloruský režisér Sergej Loznica uviedol dnes na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary svoj vlaňajší dokument s názvom Proces.


Snímka vykresľuje teror stalinských procesov z tridsiatych rokov minulého storočia a skladá sa výhradne z dobových archívnych materiálov, ktoré sú unikátne aj tým, že obsahujú zvuk. Aj vďaka tomu sa Loznicovi ešte autentickejšie podarilo poukázať na dobové mechanizmy totality a manipulatívne sily demagógie.

Ďalší z filmov Sergeja Loznicu z roku 2012: V hmle

Vykonštruované stalinské procesy predbehli nástup veľkého teroru. Súdne procesy s účastníkmi takzvanej priemyslovej skupiny, významných ruských ekonómov a inžinierov, ktorí boli obvinení zo štátneho prevratu, boli za prítomnosti kamier režírované ako zastrašovacie „predstavenie“. Nakrútený materiál procesu v Sovietskom zväze sa využil na vytvorenie 50-minútového propagandistického dokumentu. Loznica už vytvoril štyri archívne dokumenty, ktoré sú podľa jeho slov dostupné pre verejnosť v ruskom národnom archíve.


Podľa režisérových slov bol proces kompletne vykonštruovaný, obvinenia boli vymyslené, priznania falošné, len tresty boli skutočné a ich cieľom bolo zastrašiť a rozoštvať nevinných ľudí. „Stalin si dopredu testoval, ako procesy riadiť, aby našiel ideálny nástroj pre teror a spôsob, ako obviniť nevinných ľudí. Robili sa aj prípravné skúšky k procesu,“ dodal Loznica, ktorý vlani na festivale odprezentoval dokument o ukrajinskom Donbase. Film sa premietal niekoľkokrát aj v Rusku: „V Moskve sme ho hrali päťkrát, kiná boli vždy úplne plné, niekedy v nich bolo až 1 500 divákov,“ spresnil režisér.


TS: MFF KARLOVY VARY – upravená redakciou mojakultura.sk
Zdroj foto: Film Servis Festival Karlovy Vary
Zdroj video: youtube

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno