V hlavnej úlohe viola: Peter Zwiebel a Ladislav Fančovič na turné

Koncertom v sále Základnej umeleckej školy P. M. Bohúňa v Dolnom Kubíne začínajú poprední slovenskí interpreti – violista Peter Zwiebel a klavirista Ladislav Fančovič sériu troch koncertov v slovenských mestách.


Violový recitál s atraktívnou dramaturgiou z diel Sergeja Prokofieva (Suita z baletu Rómeo a Júlia), Johannesa Brahmsa (Sonáta č. 1) a Pavla Malovca (Hudba pre violu) odhaľuje krásy nástroja, ktorý sa sporadicky objavuje v sólovej úlohe.
Suita zo slávneho Prokofievovho baletu a zásadné sonátové dielo od Johannesa Brahmsa doplní sólová kompozícia súčasného slovenského skladateľa Pavla Malovca, ktorá vznikla práve pre P. Zwiebela: „Hudbu pre violu som napísal pre Petra Zwiebela r. 2017. Inšpiroval ma koncert s Quasars Ensemble, kde Peter hral Šostakoviča. Oslovila ma jeho fantastická koncentrovanosť počas interpretácie. Preto som mu napísal ťažkú skladbu, trochu v štýle J. S. Bacha…“.


Hlavným organizátorom koncertov je o.z. ORGANYzácia. Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia. V spolupráci s festivalom Kubínska hudobná jeseň a Konzervatóriom J. L. Bellu v Banskej Bystrici.


Peter Zwiebel študoval violu na košickom Konzervatóriu u I. Paulinovej a na VŠMU u J. Hošeka. R. 2006 ukončil postgraduálne štúdium na Hudobnej akadémii v Bazileji u Ch. Schillera. Absolvoval majstrovské kurzy u A. Shonerta, M. Radiča a H. Kefera. R. 1998 zvíťazil na Súťaži slovenských konzervatórií a r. 2002 získal ako člen Zwiebelovho kvarteta cenu Thomastik Infeld na Majstrovských kurzoch v rakúskom Reichenau.
Peter Zwiebel patrí k prominentným slovenským komorným hráčom a na pódiách sa často objavuje aj ako sólista. Je zakladajúcim členom Zwiebelovho kvarteta, 8 rokom bol členom Quasars Ensemble, v súčasnosti pôsobí vo Varga Quartet, Trio Serioso a je prvým violistom v Slovenskom komornom orchestri. Intenzívne sa venuje súčasnej hudbe a hudbe 20. storočia. Ako sólista sa predstavil so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice (premiéra violového koncertu Jozefa Podprockého), so Slovenským komorným orchestrom a s Quasars Ensemblom. Spolupracoval so súborom súčasnej hudby Ostravská banda. Účinkoval na Bratislavských hudobných slávnostiach, na festivaloch: Melos Étos, Konvergencie, Nová slovenská hudba, Večery novej hudby, Festival súčasnej hudby v Košiciach, Ostravské dni, Musica Viva (Lisabon), Gaida festival (Vilnius), Varšavská jeseň či Varna Summer. Vystúpil v mnohých európskych krajinách, v Japonsku, Južnej Kórei a v USA.


Ladislav Fančovič je vynikajúci interpret, ktorý zvláda klasický aj jazzový repertoár.

Ladislav Fančovič študoval klavír na Konzervatóriu v Bratislave v triede P. Čermana, na Akadémii múzických umení v Prahe v triede M. Lapšanského, neskôr na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni u W. Watzingera. R. 2010 ukončil doktorandské štúdium na VŠMU u M. Lapšanského. Je finalistom a laureátom mnohých domácich a medzinárodných súťaží: Chopinovej súťaže v Mariánskych Lázňach, medzinárodná súťaž E. Nyiregyhaziho v Krakove, Piano Bratislava, Hummelovej súťaže či súťaže Talent roka. Predstavil sa ako sólista so slovenskými a českými orchestrami, ale aj s Filharmóniou Zielona Góra, Solistes Europeéns Luxembourg či s Bruno Walter Festival Orchestra. Je vyhľadávaným komorným hráčom a stálym členom zoskupení Hugo Kauder Trio, Faces Piano Trio a Berger Trio. Účinkoval na významných festivaloch vo väčšine európskych krajín, Malajzii, USA a na Cypre. Pre vydavateľstvá Diskant, Pavlík Records, Hudobný fond a Slovak Radio Records nahral viac než 20 titulov.
Ladislav Fančovič je všestranným interpretom, ktorý okrem bravúrne zvládnutej hry na klavíri rozšíril svoje pôsobenie aj o hru na saxofóne a organe. Roku 2011 založil swingový orchester Fats Jazz Band, ktorý hrá autentickú hudbu 30-tych až 40-tych rokov minulého storočia z americkej, anglickej, nemeckej, ale i domácej proveniencie na originálnych dobových nástrojoch z 30. rokov. Roku 2014 založil saxofónové kvarteto Saxophone Syncopators. Roku 2018 sa na Bratislavskom organovom festivale premiérovo predstavil ako organista.

Koncerty:
10. septembra, 18.00 Dolný Kubín, ZUŠ P. M. Bohúňa
24. septembra, 17.00 Banská Bystrica, Konzervatórium J. L. Bellu
15. októbra, 19.00 Bratislava, Koncertná sieň Klarisky

Zdroj text a foto: ORGANYzácia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno