Tango Argentino v súčasnosti už nie je neznámy pojem ani na Slovensku. Celé spektrum rôznych generačných kategórií a profesií, záujmových komunít aj psychickej výbavy, charakterových čŕt, intelektuálnych aj emocionálnych rovín ich nositeľov prepadlo vábeniu provokatívneho Tanga Argentino a zasvätili mu minimálne svoj voľný čas a niektorí dokonca aj život. V tangu sa nehýbe len telo, ale aj mozog a duša. Najmä duša. V tom je jeho špecifikum, aj tajomná príťažlivosť. Tancovať argentínske tango v Bratislave (alebo inom meste v rámci Slovenska) sa dá po celý rok v závislosti od možností a interesu tanguerov a tangueriek. Avšak raz do roka je výnimočná možnosť stretnúť v Bratislave v jednej ronde celý svet.

Jeseň je zvyčajne nabitá kultúrnymi a umeleckými podujatiami. Je to obdobie v kalendári, kde spravidla kultúry chtiví respondenti nevedia kam skôr skočiť. Pre tých selektívnejších je to možnosť výberu účasti na rôznorodých aktivitách a konkrétne pre svet tanga je to výnimočná príležitosť zúčastniť sa Bratislavského tango festivalu, ktorého štvrtý ročník sa koná na prelome mesiacov september a október (28.9. – 1. 10. 2023).


Foto: Marta Kossakowska

Bratislava si už zvykla (prostredníctvom festivalov, maratónov, festivalitov a spektra štúdií ponúkajúcich kurzy argentínskeho tanga), že netreba chodiť hneď do Buenos Aires, keď sa chceme dostať do rondy na parket. Občasne, na pozvanie O.Z. TangoVida (Bratislava) v spolupráci s Tango Natural (Belehrad), pritiahneme Argentínu prostredníctvom profesionálnych maestrov a mnohých tanguerov/tangueriek z celého sveta do nášho mesta. BTF je výnimočná záležitosť, ktorá si vystavala postupne svoju tradíciu, stabilné miesto a stala sa súčasťou jesenných atraktívnych projektov Bratislavy, na ktoré sa už niekoľko mesiacov vopred čaká. Tento festival, zameraný výlučne na Tango Argentino, sa konal v rokoch 2017, 2018, 2019 a po pauze, spôsobenej pandémiou, sa opäť vracia v plnom znení na svoju scénu v roku 2023. O.Z. TangoVida je však aj organizátorom série tango maratónov a tzv. festivalitov (menších festivalov), tie sme už mohli v medzičase absolvovať niekoľkokrát vo V – Klube, ako aj separátnych medzinárodných seminárov, na ktoré prizýva maestrov priamo do svojho štúdia na Konventnú 9 v Bratislave z rôznych destinácií, prípadne formou online kontaktov.


Foto: Marta Kossakowska

BTF je však špecifickým eventom v tom, že sa ho zúčastňujú tanečníci argentínskeho tanga  vskutku z celého sveta a tak sa na parkete ocitne opäť  približne štyristopäťdesiat tanečníkov zo štyridsiatich krajín, ktorými sú: Argentína, Austrália, Belgicko, Bosnia a Herzegovina, Cyprus, Česko, Dánsko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Kanada, Lotyšsko, Macedónsko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko,  Rakúsko, Rumunsko, Spojené štáty americké, Srbsko, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Taliansko, Turecko, Ukrajina, Uzbekistan, Veľká Británia.


Vziať si teda do objatia (aspoň na chvíľu) zjavne môžete koho chcete nech je odkiaľkoľvek. Ako to vo finále dopadne je na konkrétnej dvojici, ale rozhodne to stojí za zážitok a skúsenosť. Napokon, takých objatí je možné za večer (a za festival) vystriedať pri troche úsilia a dobrej konštelácii hviezd, desiatky. 


Foto: Marta Kossakowska

Bratislavský tango festival privíta tento rok maestrov z Argentíny, ktorí sa stali pravidelnou súčasťou BTF (Jonathan a Clarisa, Bruno a Rocio), z Chorvátska (Ivan/Argentínec a Sara/Chorvátka), ktorí mali prísť v roku, keď nám plány prerušila pandémia a tak sa  teraz konečne ocitnú u nás po prvýkrát. Všetky páry poskytnú na BTF workshopy na celé spektrum tém, ako aj svoje večerné vystúpenia na tanečných večeroch – milongách.  Svoju  unikátnu performance predvedú aj dvaja ďalší Argentínci Martin a Mauricio žijúci vo Viedni.

Tím DJov, ktorí sa svojim spôsobom poniektorí už cítia u nás ako doma, sa postará o motivačné tandy na milongách –  hrať nám budú Francesco (Taliansko), Romo a Gogo (Turecko), Sonja (Srbsko), Punto a Branca (Argentínec prichádzajúci z Milána), La Gata Negra (Turkyňa z Holandska) a Jelena (Srbka z Luxemburgu). Workshopy aj milongy sa budú konať v centre mesta aj počas populárneho podujatia Biela noc v historickej sále Moyzesovej siene a v charizmatickom priestore Galérie Umelka.

Foto: Marta Kossakowska

Štyri dni tancovania na takmer dvadsiatich workshopoch, štyroch grand milongách a troch denných milongách sa zavŕšia  návštevou v pikantnom divadle na Obchodnej ulici 17 v Red Cat Cabaret, ktorý pripravil pre účastníkov BTF svoju atraktívnu NeferNefer & Burlesque show.  Účastníci festivalu, ktorí sa stihli na show prihlásiť,  sa tak z objatia v ronde presunú do „objatia“ kabaretu.

BTF disponuje svojim tzv. Golden Team-om, ktorý tvoria dobrovoľníci zo štúdia TangoVida, aby vykreovali pre hostí z celej zemegule to najpríjemnejšie prostredie, servis a atmosféru. Ale podujatie by nemohlo fungovať, okrem O. Z. TangoVida, aj bez podpory už spomínaného Tango Natural z Belehradu, Bratislavského samosprávneho kraja, Moyzesovej siene, Slovenskej výtvarnej únie (Galéria Umelka), tento rok už aj spomínaného Red Cat Cabaret, ako aj pravidelnej mediálnej podpory časopisu Tanec, resp. webového sídla www.tanecportal.sk a webového portálu www.mojakultúra.sk, RTVS, či ďalších médií.

Foto: Marta Kossakowska

Podrobnejšie informácie, keď už tancujete,  nájdete na www.bratislavatangofestival.com, a keby ste sa rozhodli s Tangom Argentino  práve začať,  tak sa môžete obrátiť na  www.tangovida.net, prípadne iné štúdio v Bratislave, alebo v príslušnom meste na Slovensku a na sociálnych sieťach. A napokon, keby ste potrebovali vidieť ako to vskutku celé vyzerá, skúste navštíviť instagram už dvornej tango fotografky Marty Kossakowskej z Poľska, žijúcej v Amsterdame a zaznamenávajúcej tušené, (ale hlavne netušené) momenty argentínskeho tanga po celej Európe vzácnou umeleckou formou https://instagram.com/marta.kossakowska.hrum.

Zatiaľ, čo začiatok sezóny zaháji v septembri (28. 9. – 1. 10. 2023) Bratislavský tango festival, začiatok kalendárneho roka (26. – 28. januára 2024) odštartuje Bratislavská Tango Party, ergo tanečný maratón. Ak už tancujete Tango Argentino, alebo sa o to aspoň pokúšate, môžete byť pri tom. Ak ho netancujete, vždy je čas túto možnosť prehodnotiť.

Foto: Barbara Brathová

Tango Argentino v súčasnosti už nie je neznámy pojem ani v našej krajine. Povzbudzujúcim signálom je však skutočnosť, že Bratislavský tango festival nie je neznámym pojmom na zemeguli. Vďaka (relatívne komornej, ale mimoriadne aktívnej miestnej komunite) môžeme minimálne raz do roka objať v Bratislave celý svet. A to je pomerne motivačné poznanie.

Barbara Brathová

Foto: Marta Kossakowska

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno