Nebýva veľmi zvykom, aby sa jeden z najvýznamnejších filmových festivalov na svete zaujímal o vznik filmu v našich končinách, nový projekt režisérskej dvojice Tomáša Weinreba a Petra Kazdu je však výnimkou. Tvorcovia snímky Ja, Olga Hepnarová začali nedávno natáčať na klasický celuloidový film melodrámu o inakosti s názvom Nikto ma nemá rád. Festival Berlinale vyjadril tomuto filmu svoju podporu.

Film Nikto ma nemá rád vzniká v koprodukcii Českej republiky, Slovenska, Francúzska a Švajčiarska a má medzinárodné herecké obsadenie. V hlavnej úlohe sa predstaví talentovaná slovenská herečka Rebeka Poláková, známa najmä z filmov Únos, Cigán či Čistič. Televízni diváci je mohli zaregistrovať aj v historickej snímke Mária Terézia II či v seriáloch Za sklom, Milenky alebo Pán profesor. Jej hereckým partnerom bude Litovčan Mantas Zemleckas. V snímke si zahrajú aj ďalší Slováci, napríklad Marek Geišberg či Barbora Bobuľová, ktorá sa preslávila rozprávkou Nesmrteľná teta a potom sa stala rešpektovanou herečkou v Taliansku, kde získala niekoľko cien. Po dlhom čase prijala ponuku na rolu v česko-slovenskom filme, a to práve v Nikto ťa nemá rád. Z českých hercov sa v snímke objaví Hana Vagnerová a Miroslav Hanuš.


Podobne ako Ja, Olga Hepnarová, aj Nikto ma nemá rád bude vizuálne a autorsky výrazný film o ľuďoch, ktorí rozličnými spôsobmi nezapadajú do spoločnosti. Hlavnou hrdinkou je osamelá Sára, ktorá sa nečakane zamiluje do tajomného muža. Ani jeden z nich však nespĺňa predstavy okolia a ich vzájomný vzťah sa stane neprijateľným.


Obidvaja hlavní hrdinovia, Sára a Martin, sa od okolia odlišujú. Napriek tomu a napriek svojim pochybnostiam sú však silnými osobnosťami a nevzdávajú sa lacno. Ich úsilie o šťastie presahuje bežnú každodennosť,“ opisuje svoj nový film jeden z režisérov Tomáš Weinreb.


Je to príbeh o inakosti a jej tolerancii. Mám pocit, že naša spoločnosť je niekde na začiatku cesty k akceptovaniu odlišnosti a veľmi sa teším, že môžeme byť súčasťou tejto cesty,“ vyznala sa slovenská producentka Michaela Jeleneková.


„Výrazným inšpiračným zdrojom scenára Nikto ma nemá rád bola klasická grécka dráma Antigona. Už od začiatku sme však chceli, aby sa dej odohrával v súčasnosti,” dopĺňa druhý z režisérskej dvojice Petr Kazda.

„S Olgou Hepnarovou debutovali Petr a Tomáš v Berlíne, kde otvárali sekciu Berlinale Panorama. Festival nás potom pri našom novom projekte podporil vo fáze vývoja v sekcii Industry, a to výberom na Copro-market 2018. Aj teraz sa zaujímajú, ako práca pokračuje a ako sa film vyvíja,“ opisuje záujem berlínskeho filmového festivalu o vznikajúci film producent Vojtěch Frič. „Berlinale dlhodobo sleduje výrazných autorov, ktorí debutovali na jeho pôde.“ dodáva český producent.

Prvá klapka padla v marci v Bratislave, následne bude natáčanie pokračovať v Plzni a jej okolí, v Prahe a potom sa vráti späť do Bratislavy. Nakrúcať sa bude počas tohtoročnej jari, leta a jesene. Premiéra v kinách je plánovaná na leto 2023.

Zaujímavosťou je, že snímka Nikto ma nemá rád sa natáča na klasický filmový materiál vo formáte super 16 mm a vyvolávať sa bude priamo v Kodaku v Londýne. Za netradičnú kameru sa postavil slovenský kameraman Juraj Chlpík, ktorý má za sebou oceňované filmy ako Slepé lásky, Dom, Nina, Malá ríša či najnovší Služobníci. Architektom filmu je Pavol Andraško, o kostýmy sa stará Aneta Grňáková.

Producentom snímky Nikto ma nemá rád je BlackBalance, love.FRAME, Arytmia, Arizona Production a Board Cadre Films. Koproducentom je Česká televize. Film podporil Český fond kinematografie a Audiovizuálny fond. Distribútorom bude spoločnosť BONTONFILM.

 

Scenár a réžia: Petr Kazda & Tomáš Weinreb

Dramaturgia: Rudolf Adler, Roelof Jan Minneboo

Kamera: Juraj Chlpík

Kostýmy: Aneta Grňáková

Masky: Martina Selenkovičová

Architekt: Pavol Andraško

Výprava: Roman Chochola, Tomáš Bakočka

Strih: Vojtěch Frič

Zvuk: Viktor Krivosudský & Petr Kapeller

Výtvarník: Lukáš Veverka

Producenti: Tomáš Weinreb, Petr Kazda, Michaela Jeleneková, Juraj Lehotský, Vojtěch Frič

 

Zdroj: TS – Lucia Muráriková, Bontonfilm

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno