Na Andskej náhornej plošine v nadmorskej výške nad 4000 metrov žije starnúci pár z domorodého kmeňa Quechua. Virginio a jeho manželka Sisa žijú prostým, aj keď ťažkým sedliackym životom. Virginio každý deň pasie malé stádo lám, ktoré má označené ružovými stužkami a Sisinou dennou úlohou je nanosiť vodu do malého domčeka z hliny. Studňa však vyschla a obyvatelia vyprahnutej pustiny márne čakajú na dážď.

Starnúca žena musí teraz po vodu chodiť až k vzdialenej rieke, ktorej koryto sa každý dňom zužuje. Jej reumou pokrútené prsty to zatiaľ zvládajú. Nič však už nie je tak, ako to bývalo kedysi. Za Virginiom a Sisou prichádza ich vnuk a žiada ich, aby s ním odišli žiť do mesta, kde by mohli starobu stráviť zaslúženým oddychom. Ale tvrdohlavý starý otec to nedovolí. 


Režisér filmu Alejandro Loayza Grisi je oceňovaným bolívijským fotografom. Po niekoľkých výstavách a dvoch národných oceneniach začal svoj talent pre vizuálne podmanivé zachytenie reality využívať vo filmovom umení. Jeho debutový celovečerný film Utama zaznamenáva miznúci tradičný život Bolívijčanov statickými takmer fotografickými zábermi s presným zaostrením. Dlhými, meditatívnymi zábermi sníma vyschnutú zem a autentický život, ktorý sa z nej pomaly vytráca. 


Grisi pri obhliadkach lokácií pre svoj film narazil na miestnych obyvateľov, Josého Calcinu a Luisu Quispe, ktorých sa rozhodol obsadiť do hlavných úloh svojej snímky. Neherci žijúci priamo na mieste, ktoré Grisi sprítomňuje vizuálnou silou, pomáhajú svojou zjavnou pokorou a tichom vypovedať o pomaly zmierajúcom svete, starom životnom štýle a vysychajúcej prírode. Vplyvom klimatických zmien je život domorodcov v tejto oblasti rok od roka ťažší a miestni, bez toho, aby mali dostatočnú vedomosť o príčinách prebiehajúcich javov, vnímajú, ako sa z ich domova stáva nehostinná krajina, nevhodná pre život, ktorý si tak urputne snažia predĺžiť a udržať.


Film, ktorý na festivale Sundance získal v roku 2022 Veľkú cenu poroty, hovorí o tom, ako klimatická kríza čoraz viac negatívne ovplyvňuje život na celej planéte. Hoci krajiny prvého sveta si zatiaľ môžu dovoliť tieto zmeny ignorovať, mnohí už museli pre nehostinné podmienky opustiť starý spôsob života, bez nádeje na návrat. 


Snímku Utama uvedie do slovenských kín distribučná spoločnosť Filmtopia 16. februára 2023.

 

Spracoval: Matúš Trišč

Zdroj foto: Filmtopia

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno