V utorok 23. marca vás Slovenská filharmónia pozýva na ďalší online komorný koncert Slovenskej filharmónie. Sledovať ho môžete zo záznamu na stream.filharmonia.sk o 19.00 h. Na pódiu Koncertnej siene sa predstavia viacerí členovia orchestra Slovenská filharmónia: flautista Cyril Šikula, klarinetista Jozef Luptáčik, trubkár Rastislav Suchan, huslistka Leila Akhmetova, violončelistka Kristína Luptáčiková a violončelista Ken-Wassim Ubukata, ktorý sa zhostí aj úlohy dirigenta. Spoluúčinkujú fagotista orchestra Opery SND Radoslav Práger a Ladislav Fančovič, ktorý sa predstaví nielen ako klavirista, ale i ako saxofonista. Po ich boku vystúpi popredná slovenská herečka Božidara Turzonovová, členka Činohry Slovenského národného divadla.


Koncert ponúkne diela troch skladateľov. Brazílčan Heitor Villa-Lobos čerpal inšpiráciu pre svoje diela z bohatej tradície ľudovej hudby rodnej krajiny, ale aj z aktuálnych trendov európskeho hudobného umenia, ktoré spoznával počas viacročného pobytu v Európe. Na úvod zaznie jeho skladba Assobio a játo (The Jet Whistle) pre flautu a violončelo, ktorú skomponoval v New Yorku v roku 1950.


Nasledovať bude dielo nemeckého skladateľa Ernesta Rotersa, ktorý sa presadil najmä ako autor filmovej hudby. Jeho Trio pre husle, violončelo a saxofón, W. 26b z roku 1926 zaznie v slovenskej premiére.


Na záver je na programe jazzový balet La revue de cuisine / Kuchynská revue, H. 161 českého skladateľa Bohuslava Martinů, ktorý patrí medzi jeho najznámejšie a najuvádzanejšie skladby. Skomponoval ho a v premiére bol uvedený v roku 1927. Má niekoľko podôb a uvádza sa v rôznych nástrojových obsadeniach. My si vypočujeme pôvodnú nescénickú verziu pre rozprávača a komorný súbor. Dielo zaznie v prebásnení Daniela Heviera v podaní brilantnej herečky Božidary Turzonovovej.


Utorkový koncert zaznie k Roku slovenského divadla.

Zdroj: TS Slovenská filharmónia – Martina Tolstová

Zdroj foto: Alexander Trizuljak

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno