Slovenské národné divadlo sa v októbri zapája do kampane na podporu osvety o preventívnych prehliadkach. Cez tváre umelcov Činohry, Opery a Baletu SND v spolupráci s Národným onkologickým ústavom, Národným onkologickým inštitútom a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou pripomína, že preventívna prehliadka môže zachrániť život. Kampaň symbolicky vyvrcholí baletným gala Umenie pre život 28. a 29. októbra 2022 v Slovenskom národnom divadle.

Viac ako polovica dospelých Slovákov vôbec nevyužíva možnosť preventívnych prehliadok, aj keď ich majú bezplatne v rámci verejného zdravotného poistenia. Práve preventívne prehliadky pritom môžu odhaliť aj vážnu chorobu v počiatočnom a často ešte liečiteľnom štádiu. Mnohé ochorenia sa totiž začínajú nenápadne, bez akýchkoľvek ťažkostí. Pravidelné vyšetrenia sú účinnou prevenciou vzniku rakoviny a ďalších civilizačných chorôb.


Každý poistenec má zo zákona právo na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára pre deti a dorast, všeobecného lekára pre dospelých, zubára, gynekológa, urológa a gastroenterológa.


„Preventívne prehliadky dokážu ročne zachrániť až 11-tisíc životov, 11-tisíc ľudí, ktorí zomierajú zbytočne na odvrátiteľné úmrtia. Preto vo VšZP dlhodobo a kontinuálne podporujeme osvetu prevencie. Našim poistencom pravidelne posielame pripomienku termínu blížiacej sa prevencie cez mobilnú aplikáciu VšZP a ePobočku a tých, ktorí preventívne prehliadky roky zanedbávajú, aktívne oslovujeme pozvánkou na skríning rakoviny krčka maternice, prsníka a rakoviny hrubého čreva. Prevencia je v starostlivosti o zdravie a dobrú kvalitu života kľúčová,“ zdôrazňuje Richard Strapko, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP.


„Vo víre bežných udalostí, dokonca ani v týchto krásnych priestoroch sa často nemáme ani kedy zastaviť,“ povedal na tlačovej konferencii v novej budove SND Richard Strapko: „Onkologické ochorenia často nemusia končiť šťastne, no na to, aby mali šťastný koniec, je práve prevencia kľúčová. Stále na ňu musíme donekonečna upozorňovať, pretože viac ako polovica Slovákov na ňu nejde, aj keď ju má hradenú z verejného zdravotného poistenia. Preto by som chcel na to čo najviac apelovať, aby na ne ľudia chodili a potom sme sa mohli stretávať pri krásnom umení, akým je aj balet. Ak táto moja výzva má z tých 11-tisíc život zachrániť aspoň jeden jediný, budem rád a ďakujem.“


Tvárami kampane na podporu osvety o preventívnych prehliadkach sú sólistka opery Eva Hornyáková, prvá sólistka baletu Erina Kaminaka a herec Činohry SND Tomáš Maštalír. Sloganom „V divadle som každý večer inou postavou, ale telo mám len jedno“, pripomínajú, že preventívne prehliadky zachraňujú život.

„Slovenské národné divadlo ako jedna z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií veľmi vážne vníma svoju úlohu spoločenskej zodpovednosti. Uplynulé roky nám ukázali, že zdravie je na prvom mieste, no my ľudia rýchlo zabúdame. Aj preto to chceme touto kampaňou opäť pripomenúť,“ hovorí generálny riaditeľ SND Matej Drlička.

„V synergii je sila. V tomto nádhernom projekte sa SND spojilo s Národným onkologickým ústavom, čo je už historická záležitosť. Provou fázou projektu je kampaň venovaná prevencii, snažíme sa prostredníctvom našich osobností vyzvať obyvateľov našej krajiny, aby chodili na preventívne prehliadky. Myslíme si, že ako národné divadlo môžeme byť zaujímavým nástrojom komunikácie tohto odkazu. Kampaň vyvrcholí umelecky hodnotným, nádherným Baletným gala. Na tento večer prídu umelecké osobnosti z celej Európy, aj sveta. Bude to krásna bodka po komunikačnom projekte, ktorý teraz prebieha,“ doplnil Drlička.

Zľava Richard Strapko, Tomáš Alscher, Nina Poláková, Matej Drlička a Juraj Pechan

SND sa zapája do kampane na podporu osvety o preventívnych prehliadkach počas októbra, ktorý je medzinárodným mesiacom zvyšovania povedomia o rakovine prsníka, známym aj ako Ružový október.

Divadelná osvetová kampaň symbolicky vyvrcholí baletným gala Umenie pre život, ktoré vzniklo z iniciatívy Národného onkologického ústavu v Bratislave a ktorého cieľom je osveta a podpora boja proti onkologickým ochoreniam.

„Som rád, že aj zástupcovia divadelnej obce spolu s našimi špičkovými odborníkmi šíria osvetu, aby vzbudili záujem o pravidelné mamografické prehliadky. Verím, že účasť na nich sa zo súčasných približne 30 % percent žien zvýši minimálne na dvojnásobok. A verím, že k tomu prispeje aj postupné rozširovanie aktuálnej siete 19 preverených skríningových mamografických pracovísk na Slovensku,“ vyjadril sa riaditeľ Národného onkologického ústavu Tomáš Alscher.

„Už prvý ročník tohto podujatia prekonal očakávania, jednou z hviezd prvých ročníkov bola aj Nina Poláková, (súčasná riaditeľka Baletu SND- pozn.red.)“ spomína Juraj Pechan, medicínsky riaditeľ Národného onkologického ústavu, ktorého pred pätnástimi rokmi oslovili s myšlienkou participovať na tomto projekte. „Z objektívnych okolností boli isté ročníky vynechané, napríklad aj z dôvodu covidu a keď sme túto tradíciu chceli opäť obnoviť, stretli sme sa s priateľským ovzduším. Už minulý ročník sa na podujatí objavili väčšie hviezdy ako počas predchádzajúcich ročníkov a ďalším silným momentom je, že podujatie je vyjadrením spolupatričnosti a súcitu s onkologickými pacientmi, zároveň s personálom, ktorý sa o nich stará. Najradšej by sme boli, keby tých pacientov bolo menej, a preto veľmi logicky tam patrí prevencia a diagnostika. V projekte sa teda spája aj nová myšlienka. Ako laik si trúfam hodnotiť, že kvalita hostí, ktorí vystúpia, je unikátna.“

„Sme presvedčení, že aj umenie dokáže liečiť,“ povedala riaditeľka Baletu SND Nina Poláková. „Na javisku sa stretnú svetové hviezdy, ktoré sa stretnú a vidia len málokedy. Budú to prví sólisti milánskej La Scaly, Mníchovského bavorského štátneho baletu, Amsterdamského národného baletu, Viedenskej štátnej opery, privítame aj umelcov z Česka – prídu Ivona Jeličová a Klaudia Radačovská. Na programe budú účinkovať aj sólisti Baletu Slovenského národného divadla Olga Chelpanova a Adrián Szelle.“

Gala Umenie pre život sa bude konať v SND 28. a 29. októbra a aj tento rok prinesie jedinečný a štýlovo bohatý program, na ktorom participujú vedúci sólisti Baletu SND a interpreti popredných európskych súborov.

V tejto sezóne sa na doskách SND predstavia baletné hviezdy z prestížnych európskych scén, akými sú Holandský národný balet, Bavorský štátny balet, Viedenský štátny balet, Stuttgartský balet, Balet divadla La Scala, Balet Národného divadla Brno, Balet Štátneho divadla Košice, Balet Slovenského národného divadla a ďalší hostia.

Vstupenky na Umenie pre život sa dajú zakúpiť online na snd.sk alebo v pokladnici SND.

 

Zdroj: TS Jana Alexová – doplnila redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: SND, titulná foto: Choreografia TWO – Lukáš Timuľak

 

Dramaturgia Nina Poláková, Kristián Kohút

P r o g r a m

LAKMÉ

Choreografia Mário Radačovský

Hudba  Léo Delibes

Účinkujú Klaudia Radačovská, Ivona Jeličová / prvé sólistky, balet Národného divadla Brno

 

DUETO Z BALETU POPOLUŠKA

Choreografia Christopher Wheeldon

Hudba Sergej Prokofiev

Účinkujú Madison Young, Jinhao Zhang / prví sólisti Bavorský štátny balet

 

MIDNIGHT CROSSING

Choreografia Roman Novitzky

Hudba Frederic Chopin

Účinkujú Miriam Káčerová, Martí Fernández Paixà / prví sólisti Stuttgartského baletu

 

DUETO Z BALETU IDIOT

Choreografia  Anželika Cholina

Hudba Gija Kančeli

Účinkujú Olga Smirnova, Jozef Varga / prví sólisti Holandského národného baletu

 

DUETO Z BALETU ROMEO A JÚLIA

Choreografia Kenneth MacMillan

Hudba  Sergej Prokofiev

Účinkujú Martina Arduino, Marco Agostino / prví sólisti Balet divadla La Scala

 

DONIZETTI PAS DE DEUX

Choreografia Manuel Legris

Hudba Gaetano Donizetti

Účinkujú Davide Dato, Kiyoka Hashimoto / prví sólisti Viedenského štátneho baletu

DAGIO Z BALETU DIAMANTY

Choreografia George Balanchine

Hudba Piotr I. Čajkovskij

Účinkujú Olga Smirnova, Jakob Feyferlik / prví sólisti Holandského národného baletu

 

DUETO Z BALETU PROCES

Choreografia Jiří Bubeníček

Hudba Anton Arenský a tradičná židovská hudba Chanukah

Účinkujú Gennaro Sorbino, Shoko Yamada / sólisti baletu ŠD Košice

 

DUETO Z BALETU ONEGIN

Choreografia John Cranko

Hudba Piotr I. Čajkovskij 
Hudobný aranžmán a orchestrácia Kurt-Heinz Stolze

Účinkujú Miriam Káčerová, Martí Fernández Paixà / prví sólisti Stuttgartského baletu

 

TWO

Choreografia Lukáš Timuľak

Hudba Henry Vega, Georg Friedrich Händel

Účinkujú Olga Chelpanova, Adrián Szelle / prvá sólistka Baletu SND, sólista Baletu SND

 

PAS DE DEUX Z 3. DEJSTVA LABUTIEHO JAZERA

Choreografia Marius Petipa, Lev Ivanov

Hudba Piotr I. Čajkovskij

Účinkujú Madison Young, Jinhao Zhang / prví sólisti Bavorského štátneho baletu

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno