Tradičný Bratislavský tango festival (BTF), ktorý sa zvyčajne koná na jeseň a hostí viac ako štyridsať krajín a približne dvestopäťdesiat párov rôznych kontinentov v našom meste, nemal šancu na svoju realizáciu v momentálnych podmienkach. Jeho organizátori zo štúdia TangoVida však vykreovali limitovanú podobu vo forme Tango festivalita Bratislava.

Nie je nič nové, keď zadefinujem, že počas pandémie strádame všetci. Vzďaľujeme sa, hoci by sme sa mali k sebe priblížiť. Rozdeľujeme sa, hoci by sme sa mali spájať. O veľa sme prišli, ale aj veľa získali. Tango svet strádal v istom zmysle ešte markantnejšie. Jeho alfou a omegou je objatie, ktorého sme sa museli čiastočne na čas vzdať aj v bežnom živote. Bez objatia nie je tango a preto ani už tradičný Bratislavský tango festival (BTF), ktorý sa zvyčajne koná na jeseň a hostí viac ako štyridsať krajín a približne dvestopäťdesiat párov rôznych kontinentov v našom meste, nemal šancu na svoju realizáciu v momentálnych podmienkach. Jeho organizátori zo štúdia TangoVida však vykreovali limitovanú podobu vo forme Tango festivalita Bratislava (TFB), ergo troch fascinujúcich a motivačných dní, ktoré naplnil jeden seminár, päť tvorivých workshopov na rôzne témy a Grand milonga s exkluzívnym vystúpením páru z Argentíny.


Tango Festivalito Bratislava sa uskutočnil po prvýkrát, nakoľko ostatné dva roky sa nemohol konať Bratislavský tango festival (len pre ilustráciu – na ostatnom BTF 2019 bolo štyristopäťdesiat tanečníkov zo  štyridsiatichdvoch krajín z Európy, pričom najviac boli zastúpené Poľsko, Rakúsko, Taliansko, Česká republika, Slovensko, ale aj Argentína, Austrália, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a ďalšie). Tango Festivalito Bratislava zorganizovalo občianske združenie TangoVida s cieľom opäť socializovať ľudí tancujúcich tango argentino v príjemnej nálade a atmosfére v zmysle ďalej rozvíjať ich tanečnú úroveň sériou profesionálnych workshopov. 


Pozvaní hostia Pablo Rodriguez a Majo Martirena viedli náročné a zároveň mimoriadne zaujímavé a zábavné hodiny v priestoroch Národného osvetového centra, v legendárnom V – Klube, resp. vo „Véčku“, ktoré je partnerom TangoVida.  Tam počas medzinárodnej  Gala milongy, ktorej sa zúčastnilo takmer sto tanečníkov z rôznych krajín (Slovensko, Rakúsko, Maďarsko, Česká republika)  predviedli aj vystúpenie na päť skladieb. Doslova „limitovaná edícia“ sa niesla v znení zúženého počtu workshopov, seminárov, milong s jedným zahraničným lektorským párom (zvyčajne bývajú na festivaloch štyri) a z pochopiteľných dôvodov aj v menšom počte účastníkov. 


O hudobnú dramaturgiu sa postaral svetoznámy DJ Ramo z Turecka, ktorý prenášal tandy cez platformu zoom, z ktorej priamo sledoval dianie na tanečnom parkete a hudbu mixoval naživo. Iste „video konferencia“ nenahradí osobný kontakt, napriek tomu však vznikol akýsi ľudský imaginárny most, ktorý v spájaní krajín aj na diaľku nadobudol efekt súčasnej atraktivity aj cez prizmu nostalgie. Akokoľvek, každý nový podnet, nové objatie a  nový profesionálny zážitok s dotykom argentínskeho tanga priamo z krajiny jeho pôvodu prostredníctvom vzácnych hostí je bonusom zvlášť v období pandemického umeleckého deficitu.  A tak účastníci TFB boli vďační za všetky fragmenty tanga, ktoré spájajú túto ojedinelú tanečnú komunitu, za každé „ukradnuté“ objatie, ktoré ich po období prázdnoty vrátilo do „hry“. Vpadnúť totiž do „údolia“ náruče je ten najprirodzenejší a najsilnejší ľudský moment.   


Argentínski lektori sa na svojej ceste po Európe zastavili na pozvanie TangoVida v meste na Dunaji, aby ponúkli svoju dôsledne vystavanú a ako reťaz na seba nadväzujúcu sériu workshopov v spektre až provokatívne lákavých tém. Odrazili sa od lekcie techniky (10. septembra), na ktorú sa dalo prihlásiť individuálne, aby počas víkendu (11. a 12. septembra) nadviazali na kolekciu hodín, na ktoré sa bolo potrebné už registrovať v páre. Hodiny zamerané spočiatku na uvedomenie si tela, vnútorného presahu tanga smerom von, na dynamiku a presné načasovanie pohybu do hudby vyústili do atraktívnych ozdôb s koncentráciou na boleo, aby sa na druhý deň následne vrátili do histórie tanga a ich štýlov jednotlivých období a uzavreli lektorské lekcie milongou a jej finesami ako druhu tanca, z ktorého tango argentino vyšlo. Séria lekcií ( seminár a päť workshopov pre viac ako pätnásť párov) mala svoju vedomú logiku, gradujúcu náročnosť, ale aj prvky zábavy v mimoriadne priateľskej a príjemnej atmosfére so sympatickým párom.

Pablo z Argentíny je v tango svete legendou s hlbokou znalosťou tanca, hudby a kultúry, čo bolo z vedenia jeho hodín evidentné, jeho tanečná partnerka Majo je originálne z Uruguaja (Uruguaj resp. Montevideo je sesterským mestom Buenos Aires, kde sa zrodilo tango pred viac ako storočím) a účastníkov viedla z perspektívy techniky a svojej vlastnej filozofie tanca. 

Pablo Rodriguez charakterizoval ich tango v tvrdení: „Naše tango je improvizované vychádzajúce z populárnej a spoločenskej časti a ústi aj do umeleckého vyjadrenia a prezentácie. Snažíme sa študentom prinášať tieto dva významy v zmysle udržania spojenia tradície a súčasného tanga“. Pablo začal tancovať pred sedemnástimi rokmi na podnet rodičov, Majo začala pred pätnástimi rokmi a s tangom sa stretla v škole. Pablo za oboch hovorí: „Boli sme v Bratislave na festivalite prvýkrát, cítili sme sa šťastní a atmosféra mesta, nálada na uliciach nám pripomínala naše domovské krajiny…a samozrejme záujem študentov o učenie sa tanga je niečo, čo si zachováme v našej pamäti, ako aj úžasnú organizáciu a krásnu milongu plnú energie.“

Po piatkovej Grand milonge so zahraničnou performance vo „Véčku“ sa v sobotu konala miestna milonga v Art vinotéke na Kramároch organizovaná jedným z desiatich lektorov TangoVida a nedeľu uzavrela milonga v Klube pod lampou na Palisádach organizovaná  ďalšou školou argentínskeho tanga – Tango Club Bratislava.  Aj takto iniciatívne (v rámci možností a v intenciách podpory i využitia situácie TFB) prispeli ostatní k spektru alternatív pre tanguerov z domu aj zo zahraničia v zmysle poskytnutia priestoru na čo možno najviac tancovania. Lebo tango je aj o spájaní, akceptovaní sa a o spoločných objatiach v tanci.

Tri atraktívne nabité dni plné pozitívnej energie zanechali v tangueroch boľavé metatarzy, spotené outfity, zošúchané podpätky, trochu miš-maš v hlavách z pretlaku informácií,  ale aj veľa nových námetov na praktikovanie, rozmýšľanie a cibrenie svojej techniky a postoja v tangu argentino, nové emočné zážitky aj kontakty a rozhodne evidentné motivácie  na ďalšie kroky na platforme tanga. Možno počtom lektorov z rôznych krajín, počtom účastníkov a počtom dní nebol TFB tak rozsiahly ako tradičný Bratislavský tango festival, na ktorý si už komunita tohto typu z celého sveta zvykla, ale rozhodne bol Tango Festivalito Bratislava nádejným impulzom k uvedomeniu, že sa tangueri ani v náročnom období úplne nestratia z parketov, iba ak by sa stratili v objatí. A to je tá najvzácnejšia „strata“, ktorú si môžeme všetci želať. V tangu aj v živote.      

 

Barbara Brath        

Zdroj foto: Simona Babjaková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno