Načítám Akcie

« Všetky Akcie

Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY

7. decembra | 19:00 - 21:00

7€ – 18€

Autorom opery Perníková chalúpka (Hänsel und Gretel) je nemecký skladateľ 19. storočia Engelbert Humperdinck, ktorý jej dal podtitul Rozprávková opera. Libreto k opere napísala skladateľova sestra Adelheid Wette na motívy rozprávky bratov Grimmovcov. Pôvodne malo ísť o hudbu k vianočným piesňam na rozprávkové motívy pre deti. Po viacerých úpravách sa však nakoniec hudobné náčrty a piesne zmenili na plnohodnotnú operu.


Opera Příhody lišky Bystroušky vznikala v čase, keď sa prúd Janáčkovej tvorivosti rozvíjal s ohromujúcou prudkosťou. To, k čomu smeroval v osobitosti a novátorstve svojho skladateľského štýlu, bolo v tom čase už plne vykryštalizované. Dielo prináša ďalšie rozvinutie jeho operného slohu, uvoľnenie invencie, obohatenie harmónie, zvýraznenie farebnosti inštrumentácie a prehĺbenie plastickosti hudobnej charakteristiky. Janáček sa vtipne pohráva s prelínaním ľudského a zvieracieho sveta, pričom kľúčovou scénou líščieho príbehu je práve milostná scéna.


Dvořákove opusy z posledných rokov života, či už ide o symfonické básne alebo neskôr o Rusalku a Armidu, predstavujú diela plné vážnych, často tragických námetov, hoci ich vyústenie je obvykle dvořákovsky očistné. Čert a Káča je jedinou výnimkou, keď sa skladateľ chopil námetu komického, nezaťaženého závažnosťou, a podarilo sa mu vytvoriť veselú ľudovú rozprávku atraktívnu aj pre detského diváka. Peklo tu nepredstavuje temný danteovský svet plný démonov a čerti nebudia hrôzu, aj keď sa o to nemotorne snažia. Typickým znakom hudby opery sú tanečné inšpirácie. Tanečné štylizácie valčíka, polky či polonézy sa vinú prakticky celou operou a stávajú sa dôležitým elementom v deji opery a zároveň výrazným charakteristickým prvkom viacerých postáv.


ÚČINKUJÚ:


Štátna filharmónia Košice
Robert JINDRA, dirigent
Jana SIBERA, soprán
Václava KREJČÍ HOUSKOVÁ, mezzosoprán

PROGRAM:

Hans Pfitzner: Vianočný škriatok – Predohra (13´)
Leoš Janáček: Příhody lišky Bystroušky – Milostná scéna (15´)
Piotr Iľjič Čajkovskij: Črievičky, predohra k opere (10‘)
Engelbert Humperdinck: Perníková chalúpka – Predohra, Uspávanka a Intermezzo (19´)
Antonín Dvořák: Čert a Káča – Predohra, Predohra k 3. dejstvu (Polonéza), Predohra k 2. dejstvu, Pekelný tanec (20´)

Večerný abonentný koncert je určený pre dospelého diváka.

Facebookmail

Podrobnosti

Datum:
7. decembra
Čas:
19:00 - 21:00
Cena:
7€ – 18€
Web:
https://www.sfk.sk/podujatie/z%C2%A0rozpravky-do-rozpravky

Miesto konania

Dom umenia, Košice
Štátna filharmónia Košice, Východoslovenský
Web:
www.sfk.sk

Usporiadateľ

Štátna filharmónia Košice
Telefon:
+421905073123
Email:
vstupenky@sfk.sk
Web:
https://www.sfk.sk/