Načítám Akcie

« Všetky Akcie

  • This Akcia has passed.

VIANOČNÝ KONCERT S RYBOVKOU

17. decembra 2023 | 19:00 - 21:00

11€ – 22€

Áriu Schafe können sicher weiden napísal J. S. Bach v roku 1713 ako súčasť kantáty Was mir behagt, ist nur die muntre Jagd, často uvádzanej pri slávnostných príležitostiach. Ária evokuje pastorálne scény vidieka a predstavuje spev starorímskeho boha pastierov a stád velebiaceho idylický život.


Antonio Vivaldi v cykle Štyri ročné obdobia predstavuje obdivuhodné žánrové obrázky koncertantnej formy. V tomto cykle možno obdivovať nielen veľkú nápaditosť v hudobno-ilustračnej charakteristike programových úsekov, ale aj dokonalú formovú konštrukciu. Vivaldi tu využil formu koncertu-ronda a opisné podrobnosti zveril sólovým úsekom, kým orchestrálne ritornely udržujú základnú náladu. Všetky štyri koncerty sú trojčasťové a dodržujú schému rýchlej, pomalej a rýchlej časti. Štyri ročné obdobia očarúvajú svojou kompozičnou fantáziou, dokonalým zvládnutím a spojením obsahu hudobnej formy a na svoju dobu odvážnymi harmonickými, inštrumentálnymi a farebnými efektmi.


Meno najvýznamnejšieho predstaviteľa českej duchovnej hudby prelomu 18. a 19. storočia, skladateľa a spisovateľa Jakuba Jana Rybu býva spájané predovšetkým s jeho Českou mší vánoční z roku 1796. Táto jediná rýdzo česká omša zaistila svojmu tvorcovi slávu nielen po celej Európe, ale prenikla aj do zámoria a v našich končinách sa stala symbolom vianočnej pohody. Zachováva pôdorys latinskej hudobnej omše, ale má charakter českej ľudovej pastierskej hry popisujúcej narodenie Ježiška, príchod pastierov k jasličkám a Ježiškovo obdarovanie prostými ľuďmi. Česká omša vianočná má rýdzo pastorálny ráz, je zasadená do českého prostredia a pre svoju radostnú a sviežu atmosféru je stále zrozumiteľná a prístupná širokému obecenstvu.


ÚČINKUJÚ:


Štátna filharmónia Košice
Adam SEDLICKÝ, dirigent
Dalibor KARVAY, husle
KOŠICKÝ SPEVÁCKY ZBOR UČITEĽOV
Maroš POTOKÁR, zbormajster
ZBOR SV. CECÍLIE
Viliam GURBAĽ, zbormajster
Michaela KUŠTEKOVÁ, soprán
Terézia KRUŽLIAKOVÁ, mezzosoprán
Michal LEHOTSKÝ, tenor
Gustáv BELÁČEK, bas

PROGRAM:

Johann Sebastian Bach: Ária „Schafe können sicher weiden“ z kantáty „Was mir behagt, ist nur die muntre Jagd“ BWV 208 (arr. pre orchester)  (5‘)
Antonio Vivaldi: Štyri ročné obdobia op. 8 – Jeseň, Zima (20‘)
Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční  (38‘)

Facebookmail

Podrobnosti

Datum:
17. decembra 2023
Čas:
19:00 - 21:00
Cena:
11€ – 22€
Web:
https://www.sfk.sk/podujatie/vianocny-koncert-s%C2%A0rybovkou

Miesto konania

Dom umenia, Košice
Štátna filharmónia Košice, Východoslovenský
Web:
www.sfk.sk

Usporiadateľ

Štátna filharmónia Košice
Telefon:
+421905073123
Email:
vstupenky@sfk.sk
Web:
https://www.sfk.sk/