Načítám Akcie

« Všetky Akcie

  • This Akcia has passed.

MANDRAGORA

30. júla | 20:00 - 21:15

7€
REALIZAČNÝ TÍM:

Preklad:  Blahoslav Hečko
Réžia, scéna, úprava: Peter Palik
Dramaturgia:  Uršuľa Turčanová
Hudba:  Martin Geišberg a Daniel Špiner
Kostýmy:  Eva Farkašová
Korepetície: Tomáš Ivanka

Záznam inscenácie: Video Studio PROMOTION, s.r.o. 2021


OBSADENIE:

Callimaco: Juraj Smutný
Ligurio: Ondřej Daniš
Nicia: Daniel Výrostek
Lucrezia: Lucia Letková
Timoteo: Richard Sanitra
Siro: Tomáš Ivanka a.h.


INFORMÁCIE K VYSIELANIU:

Prihlásiť sa na sledovanie záznamu predstavenia môžete v čase jeho trvania, pričom ho budete môcť sledovať od začiatku do konca.

Známa renesančná komédia Mandragora má svoje pevné miesto v európskej kultúre. Niccolo Machiavelli vložil do humorného príbehu o oklamanom paroháčovi nielen šteklivé situácie, ale aj filozofické zamyslenia a kritiku pretvárky.

Dej hry je situovaný do Florencie, kolísky renesančného umenia a autorovho rodiska. V čase, keď v meste vrcholí karnevalový ošiaľ, násobia sa ľudské vášne i charakterové slabosti, kladie sa maska na masku. Scestovaný Callimaco zatúži po pôvaboch krásnej Lucrezie, manželky nasprostastého doktora Niciu. Pri hľadaní spôsobov ako preniknúť do jej blízkosti sa spolu s prešibaným spoločníkom Liguriom riadia heslom „účel svätí prostriedky“. Do svojej maškarády obratne zapoja i frátra Timotea, ktorému cvengot peňazí nie je cudzí. Dobrou radou vie nečakane prispieť aj lakonický sluha Siro.

Filozof, historik a politik Niccolo Machiavelli (1469-1527) je dodnes skloňovaný najmä vďaka knihe Vladár o mechanizmoch fungovania moci. Jeho uznávaná komédia Mandragora patrí v rámci európskej kultúry do žánru commedia erudita, učená komédia.


Facebookmail

Podrobnosti

Datum:
30. júla
Čas:
20:00 - 21:15
Cena:
7€
Web:
https://djgt.sk/predstavenia/mandragora/

Miesto konania

On-line

Usporiadateľ

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského
Web:
https://djgt.sk/