Načítám Akcie

« Všetky Akcie

  • This Akcia has passed.

KAŽDÝ DEŇ ODVAHU – premiéra

1. marca | 19:00 - 21:00

5€ – 19€

V roku 1990 realizoval choreograf a režisér Ondrej Šoth v Balete Slovenského národného divadla v Bratislave inscenáciu Zvláštna radosť žiť. Hudbu k predstaveniu napísal člen legendárnej českej rockovej skupiny Pražský výběr a jedna z najväčších osobností súčasnej českej hudby Michal Pavlíček. Témou inscenácie bola demagógia a manipulácia vo všetkých spoločenských formách, ale i schopnosť individualít ostať v pokrivenej spoločnosti samými sebou, a to vďaka sile, ktorú im dodávajú viera, nádej a láska, Tvorivý tím sa k téme inscenácie po dvanástich rokoch opäť vrátil. Jeho najdôležitejšie osobnosti – hudobný skladateľ M. Pavlíček a choreograf O. Šoth za ten čas tvorivo dozreli a v spolupráci so scénografom Jurajom Fábrym, kostýmovou výtvarníčkou Zuzanou Lackovou-Gilhuus a dramaturgičkou Zuzanou Mistríkovou spracovali v inscenácii Baletu Štátneho divadla Košice, pod názvom  Zvláštna radosť žiť II, nový pohľad na danú tému.


Žijeme život utilitárne a hodnotíme ho väčšinou pragmaticky. Nikto sa nemá tak dobre, aby niečo nepotreboval a nikto tak zle, aby sa nebál, že niečo stratí. A keď sa človek proti niečomu búri, napomínajú ho priatelia, rodičia a i. Je dosť dôvodov na to, aby si človek nakoniec pripadal opustený a zbabelý. Budeme vytrhnutí zo života, pretože sme sa báli, nedbali na svoju dôstojnosť a nestarali sa o dôstojnosť tých druhých v práci a v živote a pretože sme nemali dosť odvahy k pochybnostiam a znovunájdeniam. Pretože sme si dostatočne nevážili pravdu, slobodu a spravodlivosť.


Ústredným motívom nového spracovania diela je manipulácia v jej aktuálnych podobách a večný zápas individualít za slobodu. Súčasné prostredie sa však zmenilo. Dnešný svet je svetom informácií a médií. Hranice „dobra“ a „zla“, „manipulátorov“ a „manipulovaných“, sa stali veľmi tenkými, ťažko rozoznateľnými. Zvlášť pre neskúsených divákov, topiacich sa v závale nových foriem informácií a žánrov, občanov, ktorí sa ešte len učia používať svoje „občianstvo“ a chápať ho zmysle slobody. Sloboda neznamená len voľnosť vo všetkých možných výkladoch tohto slova (to by sme mohli ospravedlňovať akékoľvek konanie jednotlivca, bez ohľadu na jeho následky). Sloboda znamená predovšetkým zodpovednosť – za seba i za prostredie, v ktorom existujeme. Predstavuje schopnosť vnímať dôsledky svojho konania.  Skutočná sloboda nie je možná bez mravných kritérií. Tie sa dnes nehľadajú ľahko. Svet akoby stále viac oceňoval klamstvo a povrchnosť. Hodnoty akoby prestávali mať zmysel. Dôsledkom je strata ilúzií, nihilizmus a bezmocnosť. Napriek tomu je pre nás asi jediným východiskom – rovnako ako pre postavy novej inscenácie Baletu Národného divadla Košice Každý deň odvahu, Zvláštna radosť žiť III– nerezignovať na hľadanie mravných kritérií slobody.


REALIZAČNÝ TÍM:


Libreto: Ondrej Šoth, Zuzana Mistríková
Réžia, choreografia, hudobná dramaturgia a svetelný dizajn: Ondrej Šoth
Dramaturgia a bulletin: Zuzana Mistríková
Scéna: Juraj Fábry
Kostýmy: Andrii Sukhanov
Plagát a fotografie: Anton Faraonov
Asistent réžie: Marek Šarišský
Spracovanie hudobného materiálu: Sergii Iegorov
Asistenti choreografie: Shoko Yamada, Eva Sklyarová, Lidumyla Kolimečkov Vasylyeva
Inšpicienti: Lena Kepesová, Beata Gogová

Facebookmail

Podrobnosti

Datum:
1. marca
Čas:
19:00 - 21:00
Cena:
5€ – 19€
Rubrika Akcia:
Akcia Tags:
,
Web:
https://www.sdke.sk/sk/balet/ondrej-soth-zuzana-mistrikova-kazdy-den-odvahu

Miesto konania

Národné divadlo Košice
Košice, Slovenská republika

Usporiadateľ

Národné divadlo Košice
Telefon:
+421 55 245 22 69
Email:
sdke@sdke.sk
Web:
www.sdke.sk