Načítám Akcie

« Všetky Akcie

  • This Akcia has passed.

KUBO

4. februára 2022 | 20:00 - 21:30

8€

Najznámejšia slovenská veselohra. Kubo ako bezbranný a roztomilý hlupáčik alebo ako nebezpečný jedinec, ktorý je schopný všeličoho, ak na to dostane príležitosť?


„Anča, aha, ja mám nožík“ je najznámejšia replika z populárnej veselohry, ktorú jej autor, evanjelický kňaz Jozef Hollý, nikdy nenapísal. Preslávil ju Jozef Kroner najprv v martinskej inscenácii v réžii autorovho syna, ale do povedomia širšej verejnosti sa dostala predovšetkým prostredníctvom televíznej inscenácie Martina Ťapáka.


Dedinský obmedzenec Kubo sa stal vďaka Jozefovi Kronerovi prototypom komickej figúry, na ktorej sa nesmejú len ostatné postavy, ale predovšetkým diváci. V tomto spracovaní Hollého predlohy sa však pozabudlo na odvrátenú podobu príbehu zo slovenského vidieka – na egoizmus, cynizmus, krutosť postáv, na to, že Kubo je vlastne obchodným artiklom, človekom, ktorého chcú zneužiť na zištné ciele. Tento uhol pohľadu ponúkol v úspešnej inscenácii martinského divadla režisér Ľubomír Vajdička.

Činohra SND v jubilejnej sezóne siahla po tomto diele slovenskej klasiky, ktoré sa prekvapivo na doskách našej prvej scény doposiaľ nikdy neinscenovalo. Režisér Lukáš Brutovský v SND pred piatimi rokmi uviedol úspešnú inscenáciu Karvašovej hry Polnočná omša. A opäť sa vracia k domácej predlohe a ponúka nové čítanie Hollého a Kubovho, či dokonca nášho príbehu, ktorý môže byť aj o tom, aké riziká nám hrozia, keď sa hlupáci a obmedzenci dostanú na pozície, ktoré im neprináležia.


OBSADENIE:

MARTIN BEČELA, richtár: František Kovár
ANNA, jeho žena: Anna Javorková
KUBO, ich syn: Milan Ondrík
EVA KOŠÁRIKOVÁ, bohatá vdova: Jana Oľhová
ANIČKA, jej dcéra: Jana Kovalčiková
ŠTEFAN, gazda u Košáričky: Dušan Jamrich
PAĽO, mládenec, rodina Štefanova: Richard Autner
LOVECKÝ, vdovec: Emil Horváth
DORA, cigánka: Ingrida Baginová*
HUSÁRSKY KAPITÁN: Branislav Bystriansky
MARTIN, Paľov kamarát: Michal Kinik**
JURKO, Paľov kamarát: Roman Finik**, Adam Jančina*

*ako hosť
**posl. VŠMU

Facebookmail

Podrobnosti

Datum:
4. februára 2022
Čas:
20:00 - 21:30
Cena:
8€
Akcia Tags:
Web:
https://navstevnik.online/podujatie/kubo/

Miesto konania

ONLINE navstevnik.online
Web:
https://navstevnik.online/

Usporiadateľ

Slovenské národné divadlo