Načítám Akcie

« Všetky Akcie

  • This Akcia has passed.

Henryk Górecki: 3. SYMFÓNIA

6. januára 2022 | 19:00 - 21:30

Zdarma
Záznam koncertu Opery Štátneho divadla Košice, ktorý sa uskutočnil 20. novembra 2021 v Kunsthalle – Hale Umenia v Košiciach.
Keď v roku 1977 zaznela po prvý krát 3. symfónia Henryka Góreckeho (1933 – 2010), “Symfónia žalostných piesní”, na festivale vo francúzskom Royane, nikto si toto pozoruhodné dielo obzvlášť nevšimol. Kritika symfóniu prijala veľmi chladno a označila ju dokonca za tonálnu a teda spiatočnícku. V roku 1993 sa však v rebríčku najhranejších hitov vo Veľkej Británii objavilo CD s nahrávkou tohto diela s americkou sopranistkou Dawn Upshaw pod taktovkou Davida Zinmana. V USA sa udržala 38 týždňov na čele rebríčka klasickej hudby a predalo sa celkovo viac ako milión CD nosičov.
Čo spôsobilo tento nebývalý obrovský záujem o toto moderné dielo vážnej hudby? Je to jeho jednoduchosť a pritom duchovná hĺbka, neobyčajná vrúcnosť a svetlo, ktoré napriek smútku tematiky piesní vyžaruje z tejto skladby. V prvej časti Górecki zhudobnil žalospev Márie nad jej synom, pochádzajúci z kláštora z 15. storočia, v druhej časti nápis z cely gestapa v Zakopanom a v tretej sliezsku ľudovú pieseň z času poľských povstaní, opisujúcu hlboký žiaľ matky nad synom, padlým vo vojne.
áátnetn
3. symfóniu Henryka Góreckeho naštudoval šéfdirigent Peter Valentovič s úspešnou slovenskou sopranistkou Slávkou Zámečníkovou a orchestrom Opery ŠDKE. Slávka Zámečníková je sólistkou súboru Viedenskej štátnej opery, kde okrem iného na konci minulej sezóny stvárnila titulnú rolu v Monteverdiho Korunovácie Poppey a patrí k našim najlepším spevákom mladšej generácie.
Facebookmail

Podrobnosti

Datum:
6. januára 2022
Čas:
19:00 - 21:30
Cena:
Zdarma
Akcia Tags:
Web:
https://www.facebook.com/sdke.sk

Miesto konania

On-line

Usporiadateľ

Štátne divadlo Košice
Web:
http://www.sdke.sk/