Prehľad tých najdôležitejších a najzaujímavejších udalostí zo sveta umenia, ktoré sa udejú počas najbližšieho týždňa, je tu opäť! A čo nás čaká tentoraz? Očakávané filmové a divadelné premiéry, koncerty vážnej hudby i výročia známych osobností.

PONDELOK 26. februára 2024

Prvé premietanie farebného filmu

V tento deň v roku 1909 bola v Londýne širokej verejnosti predstavená techológia Kinemacolor, ktorú zdokonalil a následne patentoval George Albert Smith. Jednalo sa o prelomový systém, kde sa pred filmovým projektorom striedal zelený a červený filter, pričom tento proces dodávala premietanému obrazu farbu. 


Výročie narodenia Johny Casha

J. R. Cash, známy ako Johnny Cash (* 26. február 1932, Kingsland, Arkansas, USA – † 12. september 2003, Nashville, Tennessee, USA), bol americký spevák, gitarista, skladateľ a herec. Cash bol jeden z najznámejších country spevákov a skladateľov Spojených štátov. V jeho ranej tvorbe bol v popredí osud chudobného vidieckeho obyvateľstva. Legendárne boli jeho koncerty vo väzniciach v šesťdesiatych rokoch.


Bol známy pod označením “The man in black” (Muž v čiernom). Každý koncert otváral so slovami: “Hello, I’m Johnny Cash.” Johnny Cash zomrel 12. septembra 2003 v nashvillskej nemocnici, štyri mesiace po manželkinom skone. Odpočívajú spolu v Memory Park (Sumner County, Tennessee).


UTOROK 27. februára 2024

Alberto Mesirca (IT) & Jozef Lupták: Pofestivalový koncert v knižnici

Príďte si oddýchnuť pri gitare a violončele po intenzívnych zimných Konvergenciách venovaných hudbe Mozarta a Mustonena do Knižnice Kornela a Nade Földváriovcov.


Ako znie hudba, keď sa stretnú dvaja dobrí priatelia? Jozef Lupták a Alberto Mesirca (IT) vám zahrajú Bacha, Schuberta, Fallu a ďalšie prekvapenia…

Čas a miesto konania koncertu: 27.2. od 18:00 v Slovenskej národnej galérií, Bratislava. Vstup dobrovoľný. 

Derniéra divadelného predstavenia Pasáž 5

Autorská inscenácia, ktorá približuje tému starnutia a staroby. Prečo v nás slovo staroba vyvoláva strach? Je náročné byť starým? Bolí staroba? A kedy treba začať šetriť? Už?

,Staroba je dakedy dobrá, najlepšia je staroba, keď ťa nič nebolí a keď máš deti okolo seba a nikto sa na teba nehnevá.“ Magdaléna, 84r. Každý zostarne. Nikto mladý nezostane.

Tvorivý tím:
Réžia a dramaturgia: V. Malgot, L. Ondrušová, J. Smokoňová
Text: kolektív
Kostýmy, scéna: L. Štorcelová
Video: J. Mydla 
Pohybová spolupráca: M. Heriban
Hudobná spolupráca: M. Uhliarik
Účinkujú: L. Ondrušová, K.Gurová, P. Tilajčík

Čas a miesto konania predstavenia: 27.2. od 20:00 v Slovenskej národnej galérií, Bratislava.

Výročie narodenia Oskára Čepána

Oskár Čepan (* 27. február 1925, Cífer – † 3. september 1992, Bratislava) bol slovenský literárny teoretik a historik, vedec a kritik, výtvarník, vydavateľ, archeológ, paleontológ, pedagóg, scénograf, amatérsky archeológ.

Od roku 2001 sa na počesť tohoto významného slovenského teoretika taktiež koná aj Oskár Čepan Award. Jedná sa o súťaž pre mladých umelcov, ktorú založila Wendy Luers v roku 1996, keď sa inšpirovala českým projektom, Ocenením Jindřicha Chalupeckého. Zúčastniť sa môžu slovenskí občania, ktorí ešte nedovŕšili 39 rokov, a môžu prezentovať svoje maľby, grafiky, kresby, sochy a tiež aj modernejšie umelecké žánre ako fotografia, video, či iné multimédiá.

STREDA 28. februára 2024

Choral Festival

Spoločný koncert speváckych zborov z USA, ČR a VŠMU v stredu 28. februára vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici. Účinkovať bude Spevácky zbor VŠMU pod vedením dirigenta Ladislava Kaprinaya spolu s dvoma speváckymi zbormi zo zahraničia: University of Findlay Concert-Chorale 2024 (USA) – dirigent SeaHwa Jung a Smíšený sbor Univerzity Hradec Králové (ČR) – dirigent Jiří Skopal. Koncert je súčasťou stredoeurópskeho turné zborov z USA a ČR v rámci Choral Festival.

Program večera je nesmierne rozmanitý – zahŕňa klasické diela európskych i amerických skladateľov minulosti a súčasnosti ako aj tradičné afroamerické spirituály či slávnu Gershwinovu pieseň I Got Rhythm v úprave pre zbor.

Čas a miesto konania predstavenia: 28.2. od 19:00 vo Veľkom evanjelickom kostole, Bratislava. Vstup: bezplatné rezervácie cez mail info-htf@vsmus.sk alebo cez kalendár na webe www.dvorana-vsmu.sk.

Štartuje Pragueshorts Film Festival

Prague Short Film Festival organizuje na začiatku kalendárneho roku spoločnosť Film Servis Festival Karlovy Vary, usporiadateľ MFF Karlovy Vary, a to už od roku 2005. Program festivalu sa skladá z medzinárodnej súťaže krátkych hraných filmov a 3D animácií, národnej súťaže krátkych hraných filmov, súťaže experimentálnych filmov Labo a nesúťažných prehľadových sekcií, retrospektív, portrétov, pôct, atď. Dĺžka jednotlivých filmov nesmie v súťažných aj nesúťažných sekciách prekročiť 30 minút. Cena v hlavnej súťaži sa spája s finančnou odmenou 3 000 €, v národnej súťaži sa filmy uchádzajú o ocenenie v hodnote 2 000 € a v súťaži Labo je to 1 000 €.

ŠTVRTOK 29. februára 2024

Koncert MISHA KATZ A TIMUR SERGEYENIA

Miláčik žilinského publika – francúzsky dirigent ruského pôvodu Misha Katz prináša romantický program plný krásnych melódií, technickej bravúrnosti a nevšednej muzikality. Do Žiliny opäť zavíta aj hviezdny belgický klavirista bieloruského pôvodu Timur Sergeyenia, ktorý už s ŠKO spolupracuje od roku 2009. Na programe sú romantické diela E. H. Griega a F. Mendelssohna Bartholdyho.

Účinkujú:
Misha Katz – dirigent, Francúzsko
Timur Sergeyenia
– klavír, Belgicko

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Predohra k opere Čarovná flauta
Edvard Hagerup Grieg: Klavírny koncert a mol op. 16
Felix Mendelssohn Bartholdy: Symfónia č. 3 a mol op. 56

Čas a miesto konania koncertu: 29.2. od 19:00 v Dome umenia Fatra, Žilina. Vstupenky tu.

Koncert Gustav Mahler: Symfónia č. 3

Gustav Mahler svoje symfónie považoval za odraz či obraz „sveta“. To platí obzvlášť o jeho Tretej symfónii, ktorej jednotlivé časti predstavovali podľa skladateľových predstáv akési štádiá stvorenia: 1. je hudobným obrazom zrodu života v lone prírody, 2. obrazom kvetov na lúke, 3. zvierat v lese, vo 4. časti do diania vstupuje človek, v 5. anjeli a 6. časť je výrazom lásky. Popri monumentálnom symfonickom aparáte je do 4. časti integrovaný ženský sólový hlas a do 5. aj ženský a detský zbor. Po 6. symfónii P. I. Čajkovského je Mahlerovo dielo ďalším slávnym prípadom využitia pomalej časti vo funkcii finále symfónie – záverečné Adagio sa klenie v širokých oblúkoch a ústi do triumfálneho hymnického záveru.

Česká mezzosopranistka Ester Pavlů spolupracuje s celou plejádou uznávaných dirigentov, v Štátnej opere v Prahe naštudovala postavu Bizetovej Carmen, v Theater an der Wien vystúpila aj ako Ľadová kráľovná. Hudobný riaditeľ Houston Symphony a Teatro di san Carlo, Juraj Valčuha, si na dvojicu koncertov odskočí opäť na rodné Slovensko.

Účinkujú:
Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor – (ženská časť)
Bratislavský chlapčenský zbor
Juraj Valčuha –
dirigent
Jan Rozehnal – zbormajster
Magdaléna Rovňáková – zbormajsterka
Gabriel Rovňák – zbormajster
Ester Pavlů – alt

Program:
Gustav Mahler:
Symfónia č. 3

Čas a miesto konania koncertu: 29.2. od 19:00 v Koncertnej sieni SF, Bratislava. Vstupenky tu.

Koncert In Jazz We Trust

Klubová séria In Jazz We Trust na čele so saxofonistom Nikolajom Nikitinom opäť predstaví jedinečnú zostavu.

Simona Hulejová je multižánrová speváčka a improvizátorka, patrí medzi európsku spevácku špičku. Od útlého detstva sa vneuje folklóru. Pravidelne účinkuje ako sólistka s OĽUN-om, vystupovala po celej Európe a spolupracuje s etablovanými hudobníkmi ako Oskar Török, Ondřej Kabrna, Dano Šoltis, Adam Tvrdý, Stanislav Palúch a mnohí další. Jej hlas je originálny, zvučný aj zamatový a pokrývá širokú paletu farieb.

Zostavu ďalej tvorí saxofonista Nikolaj Nikitin, fenomenálny “klávesák” Eugen Vizváry, basgitarista Richard Csino Igor “Ajdži” Sabo, bicista a perkusionista, ktorý spolupracuje s menami ako Jana Kirschner, Teri Čikoš, či Erich “Boboš” Procházka.

Účinkujú:
Simona Hulejová – vokály
Nikolaj Nikitin – sax, synth
Eugen Vizváry – klávesy
Richard Csino – basgitara
Igor “Ajdži” Sabo – bicie

Čas a miesto konania koncertu: 29.2. od 20:00 v Nu Spirit bare, Bratislava. Vstupenky tu.

Premiéra filmu Dokonalé dni

Hirajama pracuje ako čistič toaliet v Tokiu. Žije spokojne vo svojej starostlivo zostavenej rutine a voľný čas trávi čítaním kníh, počúvaním starých rockových kaziet, alebo fotením na svoj analógový fotoaparát. Zo životnej harmónie ho vytrhne séria nečakaných stretnutí, ktorá postupne odhaľuje čriepky z jeho minulosti.

Legendárny režisér Wim Wenders sa triumfálne vracia s poetickým filmom o hľadaní krásy v zdanlivých maličkostiach. DOKONALÉ DNI v slovenských kinách v distribúcií spoločnosti Filmtopia od 29. februára 2024.

Premiéra filmu Duna: Časť druhá

V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides spojí s Chani a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on.

Pokračovanie veľkolepého sci-fi dobrodružstva Denisa Villeneuva DUNA: Časť druhá v slovenských kinách v distribúcií spoločnosti Continental film od 29. februára 2024.

Premiéra filmu The Darkland: Návrat

Hrdinom tohto akčného thrilleru je Zaid, ktorého po siedmich rokoch prepustia z väzenia výmenou za tajnú prácu pre políciu a možnosť vidieť svojho sedemročného syna, ktorý sa mu počas tohto obdobia odcudzil. Zaid sa zúfalo snaží zladiť svoj život tajného spolupracovníka polície v násilníckom gangu so svojím osobným životom.

Akčný thriller THE DARKLAND: Návrat v slovenských kinách v distribúcií spoločnosti Film Europe od 29. februára 2024.

Prvá Afroameričanka ocenená Oscarom

Hattie McDanielová (10. júna 1893 Wichita – 26. októbra 1952 Woodland Hills) bola americká herečka, pesničkárka a komička. Získala Oscara za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe za rolu Mammy vo filme Juh proti Severu (1939), a 29.2.1940 sa stala prvou Afroameričankou, ktorá získala Oscara.

McDaniel má taktiež dve hviezdy na hollywoodskom chodníku slávy v Hollywoode: jednu na 6933 Hollywood Boulevard za svoje vystupovanie v rozhlase, druhú na Vine Street 1719 za filmy. V roku 1975 bola uvedená do Siene slávy filmárov tmavej pleti a v roku 2006 sa stala prvou držiteľkou Oscara tmavej pleti ocenenou americkou poštovou známkou. V roku 2010 bola uvedená do siene slávy žien v Colorade.

PIATOK 1. marca 2024

Premiéra divadelného predstavenia KAŽDÝ DEŇ ODVAHU

„Manipuláciu vo všeobecnosti charakterizuje stratégia, pri ktorej sa nám niekto snaží podsunúť názor či dokonca postoj bez toho, aby sme si to všimli. Jeho cieľom je ovplyvniť nás tak, aby sme mu vyhoveli. Ľudia manipulujú s druhými, pretože vedia, že na priamu otvorenú žiadosť by pravdepodobne dostali negatívnu reakciu či odmietnutie.“

Žijeme život utilitárne a hodnotíme ho väčšinou pragmaticky. Nikto sa nemá tak dobre, aby niečo nepotreboval a nikto tak zle, aby sa nebál, že niečo stratí. A keď sa človek proti niečomu búri, napomínajú ho priatelia, rodičia a i. Je dosť dôvodov na to, aby si človek nakoniec pripadal opustený a zbabelý. Budeme vytrhnutí zo života, pretože sme sa báli, nedbali na svoju dôstojnosť a nestarali sa o dôstojnosť tých druhých v práci a v živote a pretože sme nemali dosť odvahy k pochybnostiam a znovunájdeniam. Pretože sme si dostatočne nevážili pravdu, slobodu a spravodlivosť.

Realizačný tím:

Libreto: Ondrej Šoth, Zuzana Mistríková
Réžia, choreografia, hudobná dramaturgia a svetelný dizajn: Ondrej Šoth
Dramaturgia a bulletin: Zuzana Mistríková
Scéna: Juraj Fábry
Kostýmy: Andrii Sukhanov
Plagát a fotografie: Anton Faraonov
Asistent réžie: Marek Šarišský
Spracovanie hudobného materiálu: Sergii Iegorov
Asistenti choreografie: Shoko Yamada, Eva Sklyarová, Lidumyla Kolimečkov Vasylyeva
Inšpicienti: Lena Kepesová, Beata Gogová

Osoby a obsadenie:

SÓLO MUŽI
Viera Šimon Stariňák, Dalibor Fabián
Nádej Gennaro Sorbino, Ervín Szelepcsényi
Láska Martin Bányai, Tomasz Siedlecki
SÓLO ŽENY
Viera Tetiana Lubska, Silvia Borsetti
Nádej Vlada Shevchenko, Mizu Kitabatake
Láska Shoko Yamada, Yevheniia Nikitina

 

Manipulátori  Františka Vargová (Liudmyla Vasylyeva Kolimečkov), Igor Pashko (Andrii Sukhanov), Mariano Covone (Sergii Iegorov)
1. DEJSTVO ZBOR
Muži

Marcell Medvecz, Viktor Mikulišin, Oleksandr Tishchenko, Volodymyr Feshchenko, Marek Šarišský, Oleksandr Chepelenko, Kostiantyn Lubko, Martin Bányai, Gennaro Sorbino, Denys Yevdokymov, Tomasz Siedlecki, Šimon Stariňák, Dalibor Fabián, Igor Pashko, Lukáš Nastišin, Peter Rolík, Mariano Covone, Davide Covone, Ervín Szelepcsényi

Ženy

Silvia Borsetti, Vlada Shevchenko, Shoko Yamada, Tetiana Lubska, Nina Ravasová, Kei Hirozane, Iryna Ivaniv, Miyu Kitabatake, Anastasia Kravtsova, Gabriela Sukhanova, Františka Vargová, Kristína Zemanová, Alessandra Improta, Su Tanaka, Veronika Vaňková, Anne-Marie Greve Myhrvold, Klaudia Skopintsev, Yevheniia Nikitina, Sabina Masárikova, Khrystyna Deineha, Sofia Arriaga Heald, Elise Rachel Smith, Mónica Gómez

2. DEJSTVO ZBOR
Muži Marcell Medvecz, Viktor Mikulišin, Oleksandr Tishchenko, Volodymyr Feshchenko, Marek Šarišský, Oleksandr Chepelenko, Kostiantyn Lubko, Martin Bányai, Gennaro Sorbino, Denys Yevdokymov, Tomasz Siedlecki, Šimon Stariňák, Dalibor Fabián, Igor Pashko, Lukáš Nastišin, Peter Rolík, Mariano Covone, Davide Covone, Ervín Szelepcsényi
Ženy Anastasia Kravtsova, Gabriela Sukhanova, Františka Vargová, Kristína Zemanová, Alessandra Improta, Su Tanaka, Veronika Vaňková, Anne-Marie Greve Myhrvold, Klaudia Skopintsev, Yevheniia Nikitina, Sabina Masárikova, Khrystyna Deineha, Sofia Arriaga Heald, Elise Rachel Smith, Mónica Gómez

Čas a miesto konania predstavenia: 1.3. od 20:00 v Historickej budove NDKE, Košice. Vstupenky tu.

Premiéra divadelného predstavenia Hubička

Poetická klenotnica nádhernej českej melodiky. Romantická opera v dvoch dejstvách v českom jazyku.

Lukáš, mladý vdovec s dieťaťom, sa má oženiť s Vendulkou, no obaja sú tvrdohlaví. Hneď ako sa stretnú, pohádajú sa o hubičku – bozk, ktorý Vendulka z piety k nebohej nechce dať Lukášovi pred svadbou. Lukáš preto naschvál prichádza pod Vendulkine okná s dievčatami, aby svoju milú ponížil. Svoj čin však oľutuje a Vendulke sa ospravedlní. Tá mu odpustí a chce mu dať za pravdu, no tentoraz bozk odmietne Lukáš. Nakoniec si padnú do náručia.

Poetické dielo je klenotnicou nádhernej českej melodiky vrátane slávnej uspávanky Hajej, můj andílku – Letěla bělounká holubička. Literárny námet Karolíny Světlej vychádza zo skutočnej udalosti, libreto podľa neho napísala Eliška Krásnohorská. Opera je úsmevnou, vrúcnou i dojímavou oslavou lásky. Špeciálny význam má Hubička aj pre SND, v rovnaký deň ako nová premiéra – 1. marca sa ňou v roku 1920 otváralo Slovenské národné divadlo.

Inscenačný tím:
Hudobné naštudovanie – Jaroslav Kyzlink
Dirigent – Jaroslav Kyzlink
Réžia – Andrea Hlinková
Scéna – Miriam Struhárová
Kostýmy – Boris Hanečka
Choreografia – Lukáš Vilt
Zbormajsterka – Zuzana Kadlčíková
Dramaturgia – Jozef Červenka

Obsadenie:
Paloucký: Jozef Benci
Vendulka: Mária Porubčinová
Lukáš: Tomáš Juhás
Martinka: Terézia Kružliaková
Tomeš: Daniel Čapkovič
Barče: Andrea Vizvári
Matouš: Jiří Přibyl
Strážnik: Pavol Mucha
Nebožká: Ulrika Hrnčiríková, Liubov Ostrovska
Účinkuje: zbor Opery SND, orchester Opery SND

Čas a miesto konania predstavenia: 1.3. od 20:00 v novej budova SND, Sála opery a baletu, Bratislava. Vstupenky tu.

Začalo pôsobiť Štátne bábkové divadlo

V tento deň v roku 1957 začalo v Bratislave na Dunajskej ulici 36 pôsobiť Štátne bábkové divadlo. S prechodom kompetencie na Bratislavský samosprávny kraj divadlo získalo od 1. septembra 2002 názov Bratislavské bábkové divadlo

Štartuje Festival Cestou necestou

Cestovateľský festival Cestou necestou oslavuje dobrodružstvo a spoznávanie pestrofarebného sveta.

DK Ružinov v Bratislave sa chystá privítať nadšených cestovateľov na podujatí Cestou necestou, ktoré sa uskutoční od 1. do 3. marca 2024. Najväčší cestovateľský festival ponúkne účastníkom neuveriteľné zážitky a príbehy dobrodružných cestovateľov a možnosť objavovať kúzlo sveta prostredníctvom ich objektívov a rozprávania.

Festival ako obvykle ponúka širokú škálu piatich desiatok zaujímavých prednášok a príbehov z rôznych kútov sveta. Nabitý program s rôznorodými a fascinujúcimi prezentáciami čaká na všetkých fanúšikov cestovania a dobrodružstva.

Festival Cestou necestou už tradične oslavuje dobrodružstvo, rozmanitosť a objavovanie. Divákom a cestovateľom ponúka srdečné stretnutia, zaujímavé príbehy, pútavé fotografie, neskutočné zážitky a hlavne veľkú dávku inšpirácie. Nesmiete pri tom chýbať.

Čas a miesto konania festivalu: 1. marca od 16:30 do 3. marca od 20:00, DK Ružinov, Bratislava. Vstupenky tu.

SOBOTA 2. marca 2024

200 rokov od narodenia Bedřicha Smetanu

Bedřich Smetana (* 2. marec 1824, Litomyšl – † 12. máj 1884, Praha) bol významný český skladateľ, dirigent a pedagóg, ktorý je považovaný za zakladateľa českej národnej hudby. Jeho dielo významne prispelo k rozvoju českej hudby 19. storočia a dodnes je súčasťou svetového hudobného repertoáru.

Smetana prejavil hudobné nadanie už v ranom detstve a svoje prvé hudobné vzdelanie získal od svojho otca. Študoval hudbu v Prahe a vo Viedni, ale väčšinu svojho života strávil v Prahe, kde sa stal významnou osobnosťou hudobného života.

Jeho najznámejšie diela zahŕňajú operu “Predaná nevesta”, symfonický cyklus “Má vlast”, ktorý obsahuje slávnu symfonickú báseň “Vltava”, a rad ďalších opier, komorných diel a klavírnych skladieb. Smetanova hudba je charakteristická svojou melodickou invenciou, národnými prvkami a schopnosťou vyjadriť českú krajinu a históriu.

V posledných rokoch svojho života trpel Smetana hluchotou, čo významne ovplyvnilo jeho osobný aj profesionálny život. Napriek tomu aj v tejto dobe dokázal tvoriť významné diela. Zomrel v Prahe v roku 1884 a je pochovaný na Vyšehradskom cintoríne. Jeho odkaz je uctievaný nielen v Českej republike, ale aj po celom svete.

Saxophobia: Galakoncert majstrov saxofónu

Koncert v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca je venovaný saxofónu ako nástroju klasickej hudby. Predstavia sa šiesti zahraniční lektori, ktorí prijali pozvanie učiť na majstrovských kurzoch Saxophobia Bratislava 2024. Všetci účinkujúci sú špičkoví európski umelci, ktorí pôsobia aj ako pedagógovia na konzervatóriách a univerzitách.

Na koncerte zaznejú skladby pre naše publikum menej známych, ale aj známych autorov pre sólový saxofón s klavírom a saxofónové kvarteto. Záverečnú skladbu koncertu zahrajú všetci účinkujúci spolu ako saxofónové septeto.

Tento rok prijalo pozvanie jedno z najlepších a najstarších saxofónových kvartet na svete Raschèr Saxophone Quartet, ktoré oslavuje 55 rokov od svojho založenia. Viedenské noviny Zeitung označili kvarteto za „nekorunovaných kráľov saxofónu” a v Die Welt vyšla nasledovná kritika: “Keby existovala olympijská disciplína pre virtuóznu hru na dychových nástrojoch, Raschèrovo kvarteto by určite získalo zlatú medailu.” Šesticu lektorov dopĺňajú najvýznamnejšie osobnosti saxofónu: Harry White zo Švajčiarska a významný podporovateľ mladej generácie saxofonistov Lev Pupis zo Slovinska. O klavírny sprievod sólistov sa postará riaditeľ projektu Saxophobia Bratislava Ladislav Fančovič.

Koncert je súčasťou festivalu Saxophobia Bratislava 2024.

Účinkujú:
Raschèr Saxophone Quartet:
Christine Rall (Nemecko), Elliot Riley (USA/Nemecko), Andreas van Zoelen (Holandsko), Iria Garrido Meira (Španielsko)
Harry White (USA/Švajčiarsko)
Lev Pupis (Slovinsko)
Ladislav Fančovič (Slovensko)

Čas a miesto konania koncertu: 2.3. od 19:00 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca, Bratislava. Vstupenky tu.

Bratislavská knižná burza

Bratislavská knižná burza sprevádza každú sobotu potravinový trh v Starej tržnici!

Akcia sa koná vždy od 09:00 do 15:00 na poschodí Starej tržnice. Predávajú sa najmä knihy, popritom aj gramoplatne, pohľadnice, časopisy, CD-čka, komiksy, plagáty.

Čas a miesto konania podujatia: 2.3. od 09:00 v Starej tržnici, Bratislava. Vstup voľný.

NEDEĽA 3. marca 2024

Saxophobia: Koncert 80-členného saxofónového orchestra

Ak si neviete predstaviť, ako môže znieť orchester zložený iba zo saxofónov, tak príďte v nedeľu 3. marca do Slovenského rozhlasu. Orchester, zložený z vyše 80-tich účastníkov a lektorov medzinárodných saxofónových majstrovských kurzov Saxophobia Bratislava 2024, predstaví takmer všetky druhy saxofónov od sopránového, cez altový, tenorový, barytónový, basový až po raritný kontrabasový saxofón.

Účinkujú:
Dirigent: Andreas van Zoelen (NL)
Hostia: 
Kiril Stoyanov (BG) – bicie nástroje
Artia Saxophone Quartet (CZ)
Légère Quartet (CZ)
Pressburg Saxophone Quartet (SK, BY)
Christine Rall (DE)
Elliot Riley (USA/DE)
Iria Garrido Meira (ES)
Harry White (USA/CH)
Lev Pupis (SI).

Program koncertu bude poslucháčsky určite zaujímavý v úpravách pre saxofónový orchester odznejú skladby autorov ako J. S. Bach, L. van Beethoven, H. Berlioz, M. P. Murorgskij, G. Kastner či E. Suchoň. Program doplnia tri saxofónové kvartetá z Česka a zo Slovenska. V svetovej premiére bude uvedená skladba Jevgenia Iršaia „Gracias Mr. Kientzy“ pre saxofónové kvarteto.

Koncert je súčasťou festivalu Saxophobia Bratislava 2024.

Čas a miesto konania koncertu: 3.3. od 19:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slov. rozhlasu, Bratislava. Vstupenky tu.

Výročie úmrtia Karla Kryla

Karel Kryl (* 12. apríl 1944, Kroměříž – † 3. marec 1994, Mníchov, Nemecko) bol český pesničkár a básnik.

Známy ako „básnik s gitarou“, bol jedným z najvýznamnejších predstaviteľov českého protestsongu v rokoch 1968 – 1993. Piesne si písal sám, v jeho repertoári boli ako krátke úderné pamfletické piesne, tak aj dlhšie poetické a melancholické skladby.

Karel Kryl je držiteľom striebornej pamätnej medaily Karlovej univerzity za prínos pre duchovný rozvoj a morálnu podporu národa in memoriam (1994). Bol ocenený Cenou Františka Kriegla (1995) a cenou českej Grammy (Sieň slávy – 1995) a 28. októbra 1995 mu prezident Václav Havel udelil in memoriam medailu Za zásluhy II. stupňa.

Kryl zomrel 3. marca 1994 v mníchovskej nemocnici na infarkt myokardu vo veku 49 rokov a práve 3.3.2024 si pripomíname 30 rokov od jeho odchodu.

Koncert Peter Lipa & Peter Lipa jr.

Legenda slovenského jazzu – spevák Peter Lipa spolu so svojim synom – klavíristom Petrom Lipom juniorom vás pozývajú zažiť skvelý večer so známymi hitmi v klubovej a miestami až rodinnej atmosfére. Jablko nepadá ďaleko od stromu – príďte sa o tom presvedčiť, budete veľmi milo prekvapení.

Čas a miesto konania koncertu: 3.3. od 18:00 v Kultúrom dome Smižany. Vstupenky tu.

Spracovala redakcia mojakultura.sk. 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno