Prehľad tých najdôležitejších a najzaujímavejších udalostí zo sveta umenia, ktoré sa udejú počas najbližšieho týždňa, je tu opäť! A čo nás čaká tentoraz? Očakávané filmové premiéry, koncerty vážnej hudby i výročia známych osobností.

PONDELOK 12. februára 2024

Výročie úmrtia Márie Mázorovej

Mária Mázorová (rodená Marie Panczaková * 8. február 1928, Praha, Česko – † 12. február 2016, Zvolen, Slovensko) bola významná folkloristka, pedagogička, choreografka a zakladateľka dvoch známych slovenských folklórnych súborov Zornička a Marína.


Zakladateľka tanečného odboru Ľudovej školy umenia vo Zvolene, autorka osnov, učebných plánov a metodiky pre ĽŠU, zakladateľka a umelecká vedúca folklórnych súborov Marína a Zornička, autorka knihy Slovenské ľudové tance, iniciátorka a prezidentka Medzinárodného detského folklórneho festivalu vo Zvolene, držiteľka Ceny mesta Zvolen za rok 2006 a ocenenia Kvet kultúry a umenia za rok 2008, ktoré jej udelil Banskobystrický samosprávny kraj.


UTOROK 13. februára 2024

Koncert Grieg / Larsson / Čekovská / Rivier

Suity i serenády sú obľúbenými hudobnými formami barokových a klasicistických majstrov. Do dávnych barokových čias sa koncom 19. storočia vnoril aj Edward Grieg v jeho pôvabnej suite na počesť nórsko-dánskeho dramatika Ludviga Holberga, rivala slávneho Moliéra. Švédsky skladateľ Lars-Erik Larsson rešpektoval tradíciu 19. storočia, jeho hudba je neoromatická s osobitou harmonizáciou a melodickým frázovaním, čím je ľahko rozoznateľná. Moderný náhľad na problematiku suitovej formy bude v sebe s veľkou pravdepodobnosťou ukrývať Theatre Suite, nové dielo Ľubice Čekovskej. Francúzsky šarm neoklasickej školy má Koncert pedagóga Parížskeho konzervatória Jean Riviera. Altový saxofón a trúbka nie sú zvyčajnou kombináciou koncertných nástrojov. Vitálnych, rytmicky členitých i melodicky pôvabných partov sa zhostia poprední slovenskí umelci, ktorým je blízka klasika i džez. Po boku vedúceho a zakladateľa swingového orchestra Fats Jazz Band, multiinštrumentalistu Ladislava Fančoviča, sa predstaví prvý trubkár orchestra Slovenská filharmónia Ľubomír Kamenský.


Účinkujú:
Slovenská filharmónia
Ewald Danel – umelecký vedúci
Ladislav Fančovičaltový saxofón
Ľubomír Kamenský – trúbka


Program:
Edward Hagerup Grieg: Suita z Holbergových čias, op. 40
Lars-Erik Larsson: Malá serenáda pre sláčikový orchester, op. 12
Ľubica Čekovská: Theatre Suite (premiéra)
Jean Rivier: Koncert pre altový saxofón, trúbku a sláčikový orchester

Čas a miesto konania koncertu: 13.2. od 19:00 v Stĺpovej sieni SF, Bratislava. Vstupenky tu.

Štartuje Filmový kabinet špeciál: Alfred Hitchcock

V nadväznosti na znovuotvorenie po rekonštrukcii sa kino Lumiére rozhodlo ponúknuť svojim divákom vzácnu reštaurovanú filmovú klasiku na veľkom plátne – pripravilo si Filmový kabinet špeciál venovaný majstrovi napätia Alfredovi Hitchcockovi. Piatimi výnimočnými projekciami vás bude sprevádzať Doc. Mgr. Katarína Mišíková, PhD., všetky filmy budú uvedené v zdigitalizovanej 4K podobe.

Čas a miesto konania premietaní: od 13.2. do 12.3.2024 (každý utorok) v Kine Lumière, Bratislava. Vstupné: štandardné – 7€ / FK preukaz, ZŤP, seniori – 6€ / Držitelia kariet LUMIERKA – 5€ (platba len na pokladni, odporúčame spraviť si rezerváciu)

Filmový kabinet špeciál v Kine Lumière predstaví majstra napätia Alfreda Hitchcocka


Koncert Quasars Ensemble

V júni, resp. v decembri 2020, uprostred pandemického chaosu, tento svet potichu opustili dve kľúčové postavy slovenskej a ukrajinskej kultúry – Roman Berger a Myroslav Skoryk.

O čosi hlasnejšie sa vzápätí spustila azda najabsurdnejšia “špeciálna operácia” v moderných dejinách ľudstva, ktorá si okrem nekonečného množstva nevinných obetí so sebou vzala aj ďalšiu významnú skladateľskú osobnosť Ukrajiny – Hannu Havrylets.

Múzy však nestíchli. Práve naopak. Sú ešte hlasnejšie, než kedykoľvek predtým. Ich hlas totiž musí neustále pripomínať existenciu toho lepšieho a krajšieho v nás.

Účinkujú:
Quasars Ensemble
Ivan Buffa – umelecký vedúci, klavír

Program:
Roman Berger: Ex abrupto (2006)
Hanna Havrylets:
Gravitácie (1999)
Bohdana Frolyak:
Kurz (2015)
Myroslav Skoryk:
Melódia (1982)
Roman Berger:
Requiem da camera (1998)

Čas a miesto konania koncertu: 13.2. od 17:00 v Poľskom inštitúte, Bratislava. Vstupné je dobrovoľné. Celý výťažok zo vstupného bude venovaný organizácii Človek v ohrození na pomoc pre ľudí z Ukrajiny.

STREDA 14. februára 2024

Koncert Príbeh hudby Slovenskej filharmónie

Vzdelávací projekt Bratislavského chlapčenského zboru zavíta v roku 2024 aj do Slovenskej filharmónie. Cieľovou skupinou koncertu sú mladí ľudia a rodiny s deťmi. Práve im je prispôsobená dramaturgia koncertu, ktorá popri hudobných číslach prináša aj veľké množstvo zaujímavých informácií. Príbeh hudby bude venovaný jubilejnej 75. koncertnej sezóne, priblíži sa vznik inštitúcie.

Účinkujú:
Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor
Bratislavský chlapčenský zbor
Jan Rozehnal –
zbormajster
Gabriel Rovňák
– dirigent, moderátor
Magdaléna Rovňáková
– zbormajsterka
Vladimír Kobielsky
– herec
Anabela Patkoló
– husle
Barbara Braunová
– mezzosoprán
Alexander Fellmayer
– soprán

Program:
Príbeh hudby Slovenskej filharmónie

Čas a miesto konania koncertu: 14.2. od 18:00 v Koncertnej sieni Slovenskej Filharmónie, Bratislava. Vstupenky tu.

Divadelné predstavenie Na srdci mi hraj!

Na srdci mi hraj! hudobný príbeh nesmrteľného bohéma Karola Duchoňa ako ste ho ešte nepočuli.

Pravdivý príbeh ožije krásnou hudbou a výbornými činohernými výkonmi v réžii Karola Vosátka.

Zažite Karola Duchoňa od výhry až po prehru. Od jeho najväčšej slávy po strmý pád. Príbeh zachytáva životnú dráhu tohto muža, od bezstarostnej mladosti cez bohémsky život až po tragický a smutný koniec. Ponecháva otázku v pozadí, či sa nedalo „zachrániť“ túto legendu, či si dostatočne vážime skutočné talenty a osobnosti. Či dokážeme vnímať nemý krik zdanlivo úspešného, bezprostredného človeka milujúceho život. Či za jeho ľahkosťou dokážeme rozoznať strach a potrebu obyčajnej pomoci.

Čas a miesto konania predstavenia: 14.2. od 19:00 v Dome kultúry Ružinov, Bratislava. Vstupenky tu.

ŠTVRTOK 15. februára 2024

Koncert ENIGMA VARIÁCIE

V diele Simple Symphony, ktoré vzniklo v rokoch 1933-34, využíva Benjamin Britten melódie, ktoré napísal vo veku iba deviatich rokov. Názvy častí evokujú humorné prvky a zároveň poukazujú na autorove neoklasicistické tendencie. V každej časti prevzal Britten starostlivo prepracované témy zo svojich detských diel. Viaceré majú klasickú sonátovú formu, hoci často v nich výrazne vykresľuje aj neobarokové kontrapunktické textúry. Simple Symphony je Brittenovým mladistvým dielom a jasne naznačuje, aké dokonalé bude umenie tohto britského kompozičného majstra.

Koncert pre hoboj a sláčikový orchester z roku 1944 od Ralpha Vaughana Williamsa je jedným z najlepších koncertantných diel pre hoboj. Najmä vo svojom finále prináša symfonickú hutnosť, aká sa v koncertoch vyskytuje len zriedka. Autor v koncerte využil materiál zo Scherza svojej Symfónie č. 5 a venoval ho známemu hobojistovi Léonovi Goossensovi.

V orchestrálnych variáciách Enigma, ktoré vznikli v roku 1898, Elgar zdokumentoval voľnú fantáziu a bohaté umenie. Variácie dostali názov podľa motivickej mnohoznačnosti hlavnej témy a jednotlivých variácií, ktoré sa údajne týkajú priateľov a známych tohto britského skladateľa. Skladbu tvorí téma a štrnásť variácií, označených iniciálkami ľudí, ktorých chcel skladateľ charakterizovať hudobnými prostriedkami. Niektoré variácie s elegickým violončelovým sólom sú lyrické, iné sú spracované v živom tempe a odlišujú sa navzájom výrazovými prostriedkami, ďalšie majú zasa tanečný ráz. Poslednou variáciou je veľké symfonické Finále, vybudované na kontraste medzi lyrikou a virtuóznosťou a vedúce k veľkej záverečnej kulminácii. Predstavuje autoportrét skladateľa, ktorý vo svojom variačnom cykle v žánrových drobnokresbách vykreslil časť svojho života i svojej doby.

Účinkujú:
Štátna filharmónia Košice
Zbyněk MÜLLER
dirigent
Anna ŠTRBOVÁ – hoboj

Program:
Benjamin Britten:
Simple Symphony op. 4 (18‘)
Ralph Vaughan Williams: Koncert pre hoboj a sláčikový orchester a mol (20′)
Edward Elgar: Enigma, variácie na vlastnú tému op. 36 (36‘)

Čas a miesto konania koncertu: 15.2. od 19:00 v Dome umenia, Košice. Vstupenky tu.

Koncert ROMANTICKÁ ČESKÁ HUDBA

Nový šéfdirigent ŠKO František Macek uvádza prvý zo série koncertov venovaných Roku českej hudby, ktorý oslávi v roku 2024 celý hudobný svet. Tento rok prináša jubileá Bedřicha Smetanu (200. výročie narodenia a 140. výročie úmrtia), Antonína Dvořáka (120. výročie úmrtia), Leoša Janáčka (170. výročie narodenia), Josefa Suka (150. výročie narodenia), Vítězslava Nováka (75. výročie úmrtia) a ďalších. Ako sólista vystúpi svetoznámy český klavirista Ivo Kahánek.

Účinkujú:
František Macek
– šéfdirigent ŠKO
Ivo Kahánek – klavír, ČR

Program:
Bedřich Smetana: Scherzo z Triumfálnej symfónie op. 6
Antonín Dvořák: Klavírny koncert g mol op. 33
Vítězslav Novák: Slovácka suita op. 32

Čas a miesto konania koncertu: 15.2. od 19:00 v Dome umenia Fatra, Žilina. Vstupenky tu.

Štartuje filmový festival Berlinale

MFF Berlinale je jedným z troch najväčších filmových festivalov na svete. Bol založený roku 1951 a každoročne ponúkne publiku okolo 200 filmov, a to hraných, dokumentárnych, animovaných aj experimentálnych všetkých dĺžok z približne 70 krajín.

Každoročne ho navštívi okolo 330 000 divákov a vďaka súbežne prebiehajúcemu filmovému trhu European Film Market tiež približne 18 000 filmových profesionálov zo 130 krajín, z ktorých približne 6 000 sa zúčastňuje aj koprodukčného trhu Berlinale Co-production Market. A tiež asi 3 700 novinárov z viac ako 80 krajín.

Program sa skladá z oficiálneho programu, zahŕňajúceho Medzinárodnú súťaž (Competition), súťaž Encounters, súťaž Generation Kplus a Generation 14plus, prestížne sekcie Berlinale Special a Berlinale Special Gala, nesúťažné sekcie Panorama, Forum a Forum Expanded (organizované organizáciou Arsenal – Institute for Film and Video Art), ale aj špecializované sekcie Berlinale Classics, Retrospective a Homage.

Filmy je možné prihlásiť naraz do viacerých sekcií, okrem sekcií Berlinale Special, Berlinale Special Gala, Retrospective a Hommage a Forum Expanded, ktoré sú iba na pozvanie, a filmy do nich nemožno prihlásiť.
Všetky sekcie uvádzajú hrané, dokumentárne, animované aj experimentálne filmy vyrobené v uplynulých 12 mesiacoch, pokiaľ nie je uvedené inak (Berlinale Classics, Retrospective a Hommage).

Premiéra filmu Bob Marley: One Love

Film Bob Marley: One Love zachytáva najzaujímavejšiu časť života jednej z najväčších hudobných ikon 20. storočia. Oslavuje muža, ktorý miloval slobodu, Jamajku a predovšetkým hudbu reggae.

Hudobná legenda v slovenských kinách v distribúcií spoločnosti CinemArt SK od 15. februára 2024.

Premiéra filmu Piesne Zeme

V tomto jedinečnom filme režisérka Margreth Olin sprevádza divákov po nórskej krajine hôr, ľadovcov a fjordov pod vedením svojho 84-ročného otca Jørgena. Dáva nám pritom možnosť uniknúť pred zhonom modernej doby a zažiť neuveriteľnú hĺbku prírody.

Hornatá krajina Nórska tvorí monumentálne pozadie tohto filmového zážitku z prírody. V pozadí veľkolepej existenciálnej cesty, ktorej ľudským rozmerom sú režisérovi rodičia, sa skrývajú prapôvodné sily zeme. Margreth Olin vytvorila ohromujúce filmové dielo o živote, smrti, prírode a obyčajnej prítomnosti na svete.

Dokument PIESNE ZEME v slovenských kinách v distribúcií spoločnosti Film Europe od 15. februára 2024.

PIATOK 16. februára 2024

Premiéra divadelného predstavenia Edith

Kabaret s piesňami legendárnej francúzskej šansoniérky, ktorý vás zavedie do útrob zranenej ženskej duše, túžiacej po láske.

Édith Piaf celý svet pozná ako mimoriadne úspešnú a výnimočnú frankofónnu speváčku. Za jej hudbou sa však skrýva dojímavý príbeh plný utrpenia, bolesti, ale aj lásky. Práve láska predstavuje v Spišskom divadle ústrednú tému sezóny 2023/2024. Režisér Viktor Kollár vytvoril kabaret, v ktorom sa prelínajú najsvetlejšie chvíle najznámejšej šansoniérky s pádmi na úplné dno. Originálne hudobné divadelné dielo zobrazuje Édith Piaf ako ohromujúci talent, ale zároveň ako zúfalú ženu poznačenú detstvom bez lásky, ktorá túži milovať a byť milovaná. Zachytáva ľudí, ktorí ju v živote formovali – ťahali ju na dno alebo jej pomáhali dostať sa na vrchol. Inscenácia nie je len cestou do tajných zákutí duše tejto speváčky, ale aj cestou do zákutí divadla. Zrekonštruované divadelné štúdio sa zmení na kabaret s klaviristom a francúzskymi šansónmi. Chýbať nebudú tanečnice, kabaretiér a bar s vínom. 

Čas a miesto konania predstavenia: 16.2. od 19:00 v Spišskom divadle – Štúdiu SD, Spišská Nová Ves. Vstupenky tu.

Koncert Josého Carrerasa

Hviezdny tenor označovaný za „najmilšieho človeka operného sveta“ sa vráti po 13-tich rokoch do Košíc, kde vystúpi v doprovode Orchestra opery ND Košice a sólistky opery Michaely Várady 16.februára v Steel Aréne. Ambasádorom koncertu je známy spevák a herec Filip Tůma! Na koncerte vystúpi spoločne s José Carrerasom!

Jeden z najslávnejších svetových tenoristov, rodák z Barcelony a hudobný génius má vo svojom repertoári okolo 600 titulov rôznych štýlov od barokovej až po súčasnú hudbu a viac ako 60 opier. Na Slovensku vystúpi spoločne so sopranistkou Michaela Varády a v doprovode vynikajúceho 64-členného Orchestra opery ND Košice pod taktovkou maestra Davida Giméneza Carrerasa – uznávaného španielskeho dirigenta a synovca slávneho tenora. 

Čas a miesto konania koncertu: 16.2. od 20:00 v Steel Aréne, Košice. Vstupenky tu.

SOBOTA 17. februára 2024

Premiéra divadelného predstavenia Romeo a Júlia

Náš pohľad na klasickú shakespearovskú tragédiu bude situovaný do mystického prostredia medzi nebom a zemou, kde rodičia zdieľajú príbeh milencov zo svojej perspektívy. Capuletová a Montek dostanú možnosť nahliadnuť na životný príbeh svojich detí, ktoré zahynuli pre nenaplnenú lásku. Tento pomyselný očistec sa pre nich stáva miestom pre zmierenie a odpustenie.

Čas a miesto konania predstavenia: 17.2. od 18:00 v Raslaviciach. Vstupenky tu.

V milánskej La Scale mala premiéru opera Giacoma Pucciniho Madama Butterfly

Madama Butterfly (alebo aj Madame Butterfly) je opera v dvoch dejstvách od talianskeho skladateľa Giacoma Pucciniho. Autormi libreta sú Luigi Illica a Giuseppe Giacosa. Podkladom pre vznik libreta bola rovnomenná poviedka od Johna Luthera Longa.

Prvýkrát bola uvedená v dvoch dejstvách v Miláne 17. februára 1904. Opera nebola prijatá kladne. 29. mája 1904 bola v Brescii uvedená v novej, prepracovanej verzii. Puccini v novej verzii rozdelil neobvykle dlhé druhé dejstvo na dve časti a zapracoval niekoľko drobných zmien. Táto verzia sa stretla s obrovským úspechom a v roku 1907 ju uviedla aj Metropolitan Opera v New Yorku.

Dej opery sa odohráva v japonskom Nagasaki. Podľa amerického učenca Arthura Groosa je inšpirovaný skutočnými udalosťami z konca 19. storočia. Socha najznámejšej japonskej opernej speváčky Tamaki Miura, ktorá sa preslávila úlohou Čo-Čo-San, sa nachádza spolu s Pucciniho sochou v Gloverovej záhrade v Nagasaki.

V Taliansku je opera uvádzaná v pôvodnej verzii, v dvoch dejstvách. V USA sa uvádza jej trojdejstvová verzia. Madama Butterfly patrí medzi najhranejšie opery sveta.

NEDEĽA 18. februára 2024

Valentínsky koncert s Hilaris

Na koncerte zaznie virtuózny Mozartov klavírny koncert č.13 C dur KV 415 v podaní špičkového slovenského klaviristu Jakuba Čizmaroviča . Romantické diela budú zastúpené Dvořákovou Romancou ,kde bude sólistom líder Hilaris – charizmatický huslista Alan Vizváry a tiež slávnou Serenádou od Čajkovského. Prídite osláviť sviatok lásky so svojimi milovanými a zažite emocionálny večer vo vášnivej interpretácii Hilaris Chamber Orchestra, ktorý získal v roku 2020 zlatú medailu na medzinárodnej interpretačnej súťaži vo Viedni.

Účinkujú:
Hilaris Chamber Orchestra
Alan Vizváry – husle
Jakub Čižmarovič – klavír

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart:
klavírny koncert č. 13 C dur
Antonín Dvořák: Romanca
Piotr Iľjič Čajkovskij: Serenáda

Čas a miesto konania koncertu: 18.2. od 18:00 v Moyzesovej sieni, Bratislava. Vstupenky tu.

Spracovala redakcia mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno