Etablovaná iniciatíva, ktorá už 17 rokov vyhľadáva a podporuje nastupujúce generácie výtvarných talentov na Slovensku, dokazuje ďalej svoj význam. Spomedzi tentokrát 109 zapojených mladých maliarov a maliarok sa v súťaži objavilo až 40 nových mien. Odborná porota podľa vizuálov prihlásených diel zostavila finálovú dvadsiatku, v ktorej je „nováčikov“ až osem. Trojica víťazných autorov bude známa v októbri. Nadácia VÚB ich podporí v ďalšej tvorbe celkovou sumou 20-tisíc eur a zároveň sprístupní 20 najlepších obrazov formou výstavy s voľným vstupom aj všetkým priaznivcom súčasného umenia.

Aktuálny 17. ročník súťaže „Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov,“ ktorá si dáva za svoj dlhodobý cieľ otvárať dvere nastupujúcim tvorcom a popularizovať moderné výtvarné umenie medzi širokou verejnosťou, má svojich 20 finalistov. O úspech v ďalšej fáze súťaže zabojujú (v abecednom poradí): Ján Bátorek, Martina Červenková, Barbora Durajová, Juraj Ďuriš, Oskar Felber, Simona Folková, Ján Hrčka, Marek Jarotta, Beáta Kočner Bencová, Samuel Kollárik, Alžbeta Koprdová, Dominika Kováčiková, Juliana Matiová, Ivana Mojšová, Michal Nagypal, Miroslav Sandanus, Adam Šakový, Helen Tóth, Év van Hettmer a Sara Zahorjanová.


Zatiaľ čo 12 súťažiacich sa dostalo do finálovej zostavy už aj počas minulých ročníkov Maľby, čím opäť potvrdzuje svoje konzistentné napredovanie, až osem umelcov a umelkýň z aktuálneho zoznamu tvoria nové nádeje slovenského maliarstva. Tí majú možnosť predstaviť svoje obrazy cez túto prestížnu platformu po prvýkrát.


Tím porotcov pre rok 2022


Všetci prihlásení uchádzači a ich diela prešli hodnotením medzinárodnej odbornej poroty, ktorá pôsobí opäť v originálnom štvorčlennom zložení. Aktuálnu dvadsiatku ako aj samotných víťazov tento rok vyberajú maďarská historička umenia a kurátorka Mónika Zsikla, vizuálny umelec a pedagóg z Českej republiky Marek Meduna a renomovaný taliansky galerista Vincenzo Della Corte. Za Slovensko uzatvára tím porotcov a porotkýň kurátorka a historička umenia Katarína Bajcurová.


Dlhodobou odbornou poradkyňou súťaže, ktorá sa podieľa v spolupráci s Nadáciou VÚB na jej organizácii, je Nina Gažovičová. „Súťaž Maľba sedemnásty rok sprostredkúva expertný pohľad na tvorbu takmer stovky mladých maliarov a maliarok. Upriamuje pozornosť verejnosti a najmä „scény“ na celkom nové mená. Prináša príležitosť byť videný, zaujať, osloviť, vyhrať, zúčastniť sa – otvára cestu. Tento ročník predstavuje dokopy až osem debutantov. To je bezpochyby pozitívna správa. Súťaž ukazuje, ako pribúdajú mladí a talentovaní finalisti, zároveň opätovne prezentuje mená, ktoré verejnosť už pozná. Konfrontácia slovenských autorov a autoriek s medzinárodnou porotou, ale aj medzi sebou, je vždy zaujímavá a top dvadsať z nich je predmetom živej diskusie nielen v odborných kruhoch,“ približuje historička umenia z Aukčnej spoločnosti SOGA.

Súťaž pokračuje na jeseň

Po posúdení už samotných originálov diel 20 finalistov určí porota v októbri troch víťazov, ktorí získajú spolu s neoceniteľnými referenciami pre svoju profesionálnu dráhu v budúcnosti aj finančné odmeny vo výške 3 500, 6 500 a 10 000 eur. Najlepší mladí maliari roka budú vyhlásení počas vernisáže finálových diel v bratislavskej Galérii Nedbalka. Nadácia VÚB tu následne ponúkne pohľad na kompletnú dvadsiatku obrazov pre všetkých. Verejná výstava potrvá od 28. októbra do 27. novembra. Diela postupujúcich umelcov a bližšie informácie o súťaži Maľba 2022 sú k dispozícii na tejto stránke.

 

Zdroj: reklamný článok – Nadácia VÚB

Titulná foto: Mojšová Ivana: Pyrrhovo víťazstvo

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno