Národní divadlo Praha zažíva nepokojné časy, dokonca sa hovorí o štrajku zamestnancov. Silvia Hroncová v stredu 22.5. 2019 rezignovala na post riaditeľky Opery Národního divadla (ND) a Státní opery.


Rezignácii Hroncovej predchádzali nepríjemné udalosti – otvorený list zamestnancov adresovaný generálnemu riaditeľovi Národního divadla Janovi Burianovi, pod ktorý sa podľa českého portálu operaplus.cz podpísalo až 339 osobností a vyjadrujú v ňom kritickú situáciu v divadle.
Vlna odporu v Národnom divadle v Prahe, podľa portálu, reaguje na úmysel generálneho riaditeľa ND Jana Buriana menovať P. B. Hansena za umeleckého šéfa opery. Hansen doposiaľ pôsobí vo funkcii poradcu riaditeľa divadla, a už jeho doterajšie kroky vyvolali v radoch zamestnancov a umelcov nespokojnosť.
Silvia Hroncová sa svojou rezignáciou postavila na stranu zamestnancov a pre médiá vydala nasledovné stanovisko: „Dovoľte mi poďakovať celému týmu Opery Národného divadla a Štátnej opery za skvelé šesťročné obdobie. Počas týchto rokov sme spoločne preklenuli náročné obdobie rekonštrukcie Štátnej opery, dosiahli mnohé umelecké úspechy na domácej i zahraničnej scéne a mali dobré ekonomické výsledky a návštevnosť. Moje rozhodnutie rezignovať na post riaditeľky podmienili dlhodobo nevyjasnená situácia spojená s novou sezónou, rozdielne názory na budúce smerovanie opery, na jej organizačnú a personálnu štruktúru a obsadenie i chod opery. Pán riaditeľ ND Jan Burian má na veci iný pohľad a ja som ho vo svojej pozícii doposiaľ rešpektovala, ale v súvislosti s napätou situáciou v opere, ktorá vyvrcholila otvoreným listom riaditeľovi divadla, ktorý podpísalo takmer 350 zamestnancov opery, túto situáciu a vypäté pracovné prostredie nemôžem ďalej akceptovať. Bolo pre mňa veľkou cťou pracovať pre Národné divadlo, všetkým ďakujem za skvelú spoluprácu.
Pripomíname, že Silvia Hroncová pôsobila v Prahe od roku 2013, predtým bola generálnou riaditeľkou Slovenského národného divadla. Po vyše troch rokoch pôsobenia vo funkcii odstúpila. Svoju abdikáciu v tom čase zdôvodňovala konzervatívnym myslením v SND, ktoré nemalo záujem o spoluprácu na európskej úrovni.
Obsah otvoreného listu, je zostavený z 31 otázok a generálny riaditeľ divadla by na ne mal odpovedať do 27. mája 2019. Zamestnanci a umelci divadla vyčítajú vedeniu, že nepoznajú víziu, zámery ani okolnosti, za akých sa Hansen do divadla dostal. Zároveň sa generálneho riaditeľa pýtajú, kto je vlastne zodpovedný za dramaturgiu sezóny 2019/2020. Podľa českých médií totiž stále nie je vyriešené obsadenie operných sólistov. Český web ihned.cz ďalej dopĺňa, že zamestnanci Hansenovi vyčítajú, že sa venuje len úzkemu segmentu – zvlášť výmene českých operných sólistov za sólistov zo zahraničia. Zároveň upozorňujú, že sa neoboznámil s českou legislatívou a vnútorným chodom divadla.
Portál operaplus.cz ďalej zdôrazňuje, že Hansenovu povesť poškodil škandál v Nórskej národnej opere v Osle, kde s ním rozviazali zmluvu v roku 2015. Do Prahy sa dostal vďaka členstvu v Opera Europe, kde šéfuje Nicolas Payne a práve on odporučil Janovi Burianovi Hansena do pozície poradcu. V tom období bol Burian menovaný za pokladníka Opera Europe, uvádza ďalej portál operaplus.cz.
Skutočnosť, že je situácia v divadle vážna, potvrdzuje aj ďalšia rezignácia – umeleckého riaditeľa Opery ND Petra Kofroňa.
To, či zamestnanci vstúpia do ostrého štrajku, sú zatiaľ len nepotvrdené špekulácie, nakoľko štrajku musí predchádzať tzv. štrajková pohotovosť, v opačnom prípade by nebol legálny a bol by v rozpore s platnou legislatívou.
Situáciu v pražskom národnom divadle budeme aj naďalej sledovať a prinesieme vám aktuálne informácie.


Text: operaplus.cz, ihned.cz – upravené redakciou mojakultura.sk
Foto: ND Praha


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno