Slovenská filharmónia uvedie vo štvrtok 6. januára Trojkráľový koncert. Je to zároveň druhý koncert Populárneho cyklu C, čoho dôkazom je dramaturgia večera. V interpretácii popredného českého violončelistu Petra Nouzovského zaznie Dvořákov Koncert pre violončelo a orchester h mol, op. 104, jeden z najpopulárnejších koncertov pre violončelo vôbec. Program doplní Kubánska predohra Georgea Gershwina a Symfonické tance z West Side Story Leonarda Bernsteina. Populárny program zaznie v naštudovaní Martina Leginusa. Koncert vás pozývame sledovať od 19.00 na stream.filharmonia.sk.

Dvořákov Koncert pre violončelo a orchester h mol op. 104 je jedným z vrcholov tvorby českého skladateľa a  patrí medzi populárne diela klasického repertoáru vôbec. Komponoval ho v rokoch 1894-1895 v New Yorku. Premiéra sa konala o rok neskôr v Londýne pod taktovkou skladateľa. Sólový part zaznel v interpretácii Lea Sterna.  V bratislavskej Redute zaznie v interpretácii Petra Nouzovského.

Na americkom kontinente ostaneme. Pokračovať budeme dielami Georgea Gershwina a Leonarda Bernsteina. Radostnú,  tanečnú Kubánsku predohru s džezovými rytmami skomponoval Gershwin v roku 1932 počas svojho dvojtýždňového pobytu v Havane.  Gershwin bol vzorom pre Leonarda Bernsteina, ktorý  sa preslávil ako dirigent, skladateľ a neúnavný propagátor klasickej hudby. Jedným z míľnikov hudby 20. storočia sa stal jeho muzikál  West Side Story. Premiéra sa uskutočnila v roku 1957 a odvtedy sa muzikál hrá na javiskách celého sveta. Filmová podoba z  roku 1961 je ovenčená mnohými Oscarmi.  Práve v týchto dňoch sa na plátna kín dostala nová filmová verzia muzikálu o vášnivej rivalite dvoch pouličných gangov a romantickej láske dvoch ľudí v New York City v roku 1957 spracovaná slávnym  Stevenom Spielbergom.  Symfonické tance z West Side Story  si môžeme vychutnať na záver koncertu.


 

Zdroj: TS – Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF
Zdroj foto: titulná: Daniel Havel


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno