Tisícky fanúšikov country a folkovej piesne si v Autocampingu v Piešťanoch užili 21. ročník festivalu Lodenica, ktorí mnohí označujú za kultový!


Počas troch dní festivalu sa na troch pódiách predstavilo vyše 60 skupín a interpretov. Tento rok vyšlo organizátorom všetko – skvelá atmosféra, počasie aj fantastická zostava účinkujúcich, vrátane zahraničného hosťa skupiny T. Rex. Už po druhýkrát si návštevníci mohli zabehať na špeciálnom Lodenica Run, na ktorý sa prihlásilo takmer 100 bežcov!
Obľúbený festival v Autocampingu Lodenica odštartovali skupiny TE Band, Pacipacifik zo Zvolena a B.P.T Zlín. Pražská skupina Spirituál Kvintet je najstaršou na českej hudobnej scéne a na Lodenici odohrala svoj posledný koncert na Slovensku.
„Povedali sme si s chlapcami, že to skúsime urobiť pre pobavenie kamarátov a nás samotných. Že to budeme robiť ešte o 60 rokov, to nás nikoho nenapadlo. Repertoár sme rýchlo menili, takže nezostalo iba pri spirituáloch,“ konštatoval šéf kapely Jiří Tichota.


Fanúšikovia ocenili jedinečný projekt Wabi Daněk Memory, ktorý špeciálne na Lodenicu zostavil dramaturg festivalu František Grebeči. Na legendárneho Wabi Daněka si zaspomínali Jaroslav Samson Lenk, Roman Horký, Slávek Janoušek, Dano Axmann, Peter Luha aj dramaturg František Grebeči. Záver prvého večera patril skupine Arzén, ktorá zahrala skladby „Veru sme my chlapci“, „Páslo dievča pávy“, „Lipová lyžka“, „Hora, hora“ či „Muzička“.
„Veľmi sa tešíme, že sme na Lodenici. Je to krásny festival, máme ho radi. Mali sme fantastické leto. Dvakrát nám na koncertoch neprialo počasie, pre silnú búrku sme nehrali v Červeníku a na folklórnych slávnostiach v Červenom Kláštore,“ sumarizoval spevák Jaro Gažo.
Druhý deň festivalu sa začal športovo. Do špeciálneho Lodenica Runu – behu na 7 kilometrov sa prihlásilo takmer 100 bežcov! Program na hlavnom pódiu otvorila nitrianska rocková kapela Bijouterier. Potom si už všetci zaspievali hity Ivana Mládka a jeho Banjo Band – „Prachovské skály“, „Medvědi nevědí“ a megahit „Jožin z bažin“.
„Na Lodenici sme už po šiestykrát. Je tu skvelá atmosféra, aj keď sme hrali popoludní. Mám pocit, ako keby to bolo neskoršie večer po pár pivách. V lete sme hrali skoro všetky víkendy, aj keď z nás poriadne tieklo,“ prezradil s úsmevom Ivan Mládek.
Skupina Kamelot patrí k stáliciam českej country-folkovej scény. Spevák, gitarista a skladateľ Roman Horký ju založil v roku 1982 a na Lodenici sa predviedli v skvelej kondícii. Potom už pódium patrilo kráľovnej českej country Věre Martinovej.
„Ja sa sem vždy veľmi teším, pretože tu je neskutočná atmosféra a strašne fajnové publikum. Slovenské publikum je energickejšie ako české, tak si ho užívam,“ povedala Věra Martinová.Publikum na Lodenici potešil český folkový pesničkár Pavel Lohonka, ktorý si v roku 1982 založil vlastnú skupinu Žalman & spol a folkrocková skupina Fleret. Po prvýkrát na Lodenici vystúpila slovenská kapela Gladiator, ktorá oslavuje 30 rokov na hudobnej scéne. Odpálila hity „Keď sa láska podarí“, „Dnes je skvelý deň“ či „Láska“.
„Lodenica sa nám vždy páčila, a vždy sme závideli kapelám, že tu môžu hrať. Sme radi, že postupne organizátori začali pozývať aj rockovejšie kapely a že tu teda môžeme vystúpiť,“ neskrýval radosť spevák Gladiatoru Miko Hladký.
Perfektný večer zakončila skupina Čechomor, ktorú milujú mladší aj starší fanúšikovia.


Posledný deň festivalu sa na hlavnom pódiu predstavili kapela Buttons, prešovský pesničkár Edo Klena, skupina Romanika a veterán slovenskej country scény skupina Bukasový masív. Skladby „Zvedněte kotvy“, „Inženýrska“, „500 mil“ zahral spevák, textár a gitarista Jan Vančura, ktorý je dlhoročným členom skupiny, Rangers – Plavci. Legendárny spevák, gitarista a pesničkár František Nedvěd so skupinou Tie Break rozospievali Lodenicu hitmi „Růže z papíru“, „Stánky“, „Podvod“ alebo “Kamarád“.
„Som každoročným hosťom Lodenice, ale vždy ma prekvapí. Vždy je lepšia a lepšia. Baví ma slovenské publikum, je bezchybné, spontánne, spieva a chce prídavky, Som tu proste šťastný,“ konštatoval František Nedvěd.


Zahraničným hosťom 21. ročníka Lodenice bola britská legenda T. Rex, ktorej zakladateľ Marc Bolan aj spoluhráč Mickey Finn sú už v muzikantskom nebi. V kapele je dnes jediný, ktorý zažil najslávnejšie časy v prvej polovici 70. rokov, bubeník Paul Fenton, ktorý spolu s partiou očaril Lodenicu hitmi „Teenage Dream“, „Children of the Revolution“, „Love To Boogie“, „Get It On“, „20th Century Boy“.
„Bol som na Slovensku viackrát, cítim sa tu veľmi príjemne, sú tu priateľskí ľudia. V rokoch 1974 a 1975 sme spolu s Marcom Bolanom zažili Truck Off Tour, počúvali nás tisíce ľudí, ktorí tak jačali, že sme nepočuli na pódiu vlastné nástroje. Nezarobili sme veľa peňazí, ale veľmi sme si to užívali. A užívam si to dodnes,“ prezradil Paul Fenton.


Na Lodenici nechýbal ani bard slovenskej country scény, spevák, skladateľ, textár, gitarista aj producent Allan Mikušek. Festival zakončila obľúbená domáca formácia Slniečko Okrem hlavnej Lodenica scény pripravili organizátori Lodenička scénu a Komornú scénu!
„Na Lodenička scéne sa snažíme ožívať staršie kapely, mali sme tu skvelého Futurelove zo Zimbabwe a Shaun Fergussona z Kanady. Na komornej scéne predstavujeme mladých a budúcnosť Lodenice. Po prvýkrát som tam viedol besedu s divákmi, na ktorej sme si povedali všetko o našom festivale. Nerád rozdeľujem Lodenicu na žánre, myslím si, že si každý nájde to svoje,“ uzavrel dramaturg Lodenice František Grebeči.
Festival mal super gastrozónu a nechýbali ani rôzne atrakcie pre deti. Ako vždy bola Lodenica dokonalým záverom festivalovej sezóny.

Zdroj: TS NK FACTORY
Zdroj foto: Mário Petlák

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno