Tradičný festival klasickej hudby Trnavská hudobná jar

Medzinárodný festival klasickej hudby Trnavská hudobná jar odštartuje počas poslednej februárovej nedele v Zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika v Trnave.

Tohtoročný 56. ročník podujatia prinesie sériu koncertov barokovej a cirkevnej hudby.


Do Trnavy opäť zavítajú známi slovenskí a európski interpreti, ktorí odohrajú päť nedeľných večerných koncertov od 25. februára až do 16. júna. Prvé vystúpenie bude patriť slovenskej speváčke, huslistke Jane Andevskej a talianskemu skladateľovi Tommasovi Manerovi.


V husľovom soirée nazvanom Malé hudby velikánov sa títo umelci predstavia divákom s dielami od Johanna Sebastiana Bacha, Josefa Myslivečku, Wolfganga Amadea Mozarta či Fritza Kreislera,“ hovorí organizátor podujatia Stanislav Šurin.


Trnavská hudobná jar bude pokračovať svojím programom v nedeľu 7. apríla v Divadle Jána Palárika. Známe skladby ako Ružičky či Zaleť sokol odohrá slovenská sopranistka Ingrida Gápová a renomovaný poľský klavirista Bartłomiej Wezner. Koncert bude zameraný na dielo Mikuláša Schneidera-Trnavského, nášho prvého národného umelca v hudobnej oblasti.


V poradí tretí koncert Trnavskej hudobnej jari sa uskutoční 28. apríla v barokovom kostole sv. Jakuba. Vystúpi na ňom známy taliansky súbor Armonioso Ensemble, ktorý v komornej päťčlennej zostave, kde nechýba čembalo, organ, barokové husle, violončelo a viola da gamba, divákom predstaví skladby A. Vivaldiho.

Hudobný koncert s názvom Klavír pre dve, prosím! je v programe Trnavskej hudobnej jari na 12. mája. Známe klaviristky Kristína Smetanová a Júlia Stahl Novosedlíková, ktoré tvoria Devanas Duo, odohrajú diela slovenských a svetových skladateľov v Zrkadlovej sále DJP.

Záverečný vokálno-inštrumentálny koncert festivalu sa bude už tradične konať v Bazilike sv. Mikuláša, kde zaznejú významné diela cirkevnej hudby, v nedeľu 16. júna. Skladby Johanna Sebastiana Bacha predstaví vynikajúci rakúsky dirigent Norbert Brandauer zo Salzburgu v sprievode speváckeho zboru Tirnavia. Ťažiskom programu bude slávne Jesu Meine Freude, ktoré patrí k najvýznamnejším vokálnym kompozíciám svetového baroka.

„Hudba pod taktovkou Norberta Brandauera je svedectvom nadčasovej krásy a hĺbky Bachovho odkazu. Vyučuje na salzburskom Mozerteu a je takisto hlavným dirigentom v Bazilike sv. Michala v Mondsee,“ dodáva Stanislav Šurin.

Zdroj: TS Natália Kostrošová

Zdroj foto: Zaži v Trnave

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno