Rok čo rok prináša World Music Festival Bratislava zaujímavé hudobné projekty z celého sveta, ktoré spoločne rozoznievajú historické centrum Bratislavy. Časť tohtoročného programu je venovaná aj tradičným piesňam z oblasti poľsko-slovensko-ukrajinských hraníc.

Vo štvrtok 18. 8 .2022 o 20:00 v koncertnej sieni Klarisky otvorí slávnostne celý festival poľské trio Wernyhora, oživujúce tradičné karpatské piesne z pohraničných oblastí Lemkov a Huculov spolu s Michalom Smetankom, slovenským multiinštrumentalistom a výrobcom ľudových hudobných nástrojov, zameriavajúcim sa na ľudové piesne z oblasti Šariša a Spiša, ako aj rusínskej hudbe.

Vyvrcholením večera bude vystúpenie známeho ukrajinského banduristu Volodymyra Voyta, ktorý je stálym členom folklórneho súboru Hryhorija Verjovku a tiež vynikajúcim sólistom na tento typický ukrajinský nástroj. Na festivale v Bratislave bude hrať na dvoch bandurách: charkovskom nástroji, ktorý má 34 strún, a na ďalšom so 65 strunami. V jeho podaní zaznie ukrajinská hudba v rôznych podobách, tradičná, ale aj skladby mladých ukrajinských skladateľov.


Hudobným hosťom bude aj ženská vokálna skupina Neha!, ktorá má vo svojom repertoári ľudové piesne z viacerých oblastí východnej Európy. Otvárací koncert bude pripomenutím historického aj umeleckého prepojenia Poľska, Slovenska a Ukrajiny.

World Music Festival Bratislava si tento rok pripravil aj workshop pre širokú verejnosť, ktorý je zameraný na spev ukrajinských ľudových piesní. V sobotu 20. 8. 2022 o 10:00 v hoteli Beigli na Baštovej ulici, vás privíta lektorka, zbormajsterka a učiteľka spevu pôvodom z Ukrajiny, Mgr. art. Bohdana Ljashko nielen s nácvikom ukrajinskej ľudovej piesne, ale aj  a uvoľňovacími dýchacími cvičeniami, užitočnými ako pre spev, tak pre telo samotné. Workshop bude vedený v slovenčine a v ukrajinčine.


Michal Smetanka – slovenský multiinštrumentalista a výrobca ľudových hudobných nástrojov vystúpi s poľským triom Wernyhora

Počet účastníkov workshopu spevu je limitovaný, preto je vhodné sa vopred zaregistrovať. Registráciu na workshop nájdete tu: https://worldmusicfestival.sk/workshop/

Okrem tohto špeciálneho projektu World Music Festival ponúka bohatý program so zaujímavými interpretmi zo Slovenska, Mali, Egypta, Argentíny, Portugalska, či Kapverd.

Vstupenky na koncerty World Music Festivalu Bratislava nájdete na webe predpredaj.sk a na mieste konania.

Viac podrobností o programe festivalu nájdete na internetovej stránke www.worldmusicfestival.sk a na FB https://www.facebook.com/events/454232572757727

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ako hlavný partner. Spoluorganizátorom je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Bratislavská organizácia cestovného ruchu a mesto Bratislava. Podujatie je súčasťou Bratislavského kultúrneho leta. Ďalšími partnermi sú Stredoeurópska Nadácia a Bratislava- Staré mesto. Podujatie je realizované s finančnou podporu Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, SOZA a v rámci projektov Creative Europe – SOUNDS of EUROPE a UPBEAT.

Ďakujeme partnerom a mediálnym partnerom za podporu.

 

Zdroj: TS Belinda Rašnerová, World Music Festival Bratislava

Titulná foto: Wernyhora

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno