Tolstoys na Glastonbury: Žiadnej slovenskej skupine sa to nepodarilo

Foto: Caroline Mackintosh

Skupine Tolstoys na čele s pôvabnou frontmankou Elou Tolstovou sa plnia svetové hudobné sny. Kapela sa presťahovala zo Slovenska do Berlína, kde nahrala svoj tretí radový album No Limit To Love. Zároveň s ním vyrazila na turné po štyroch európskych štátoch a už čoskoro vystúpi v plnej paráde na legendárnom festivale Glastonbury, ktorý koncom júna navštívi približne 200 000 ľudí.

Veľkú zásluhu na tom, že Tolstoys vystúpia na Glastonbury, má Katja Thalerová – bookerka skupiny, ktorá sa spolu s jej členmi s dlhé roky snaží exportovať slovenskú hudbu do zahraničia.


Katja okrem spolupráce s nami pracuje aj pre LALA Slovak Music Export, organizuje showcasový festival Sharpe a je pravidelnou hostkou na zahraničných hudobných konferenciách a festivaloch. My hrávame v zahraničí takmer od začiatku nášho pôsobenia, boli sme účastníkmi mnohých showcasových festivalov vrátane Eurosonic Noorderslaag a s cieľom šíriť našu hudbu ďalej, sme sa nakoniec aj presťahovali do Berlína. Postupnými krokmi si plníme naše veľké sny a Katja nám v tom veľmi pomáha. Je veľmi vzácne nájsť človeka, ktorý vo váš projekt verí rovnako silno ako vy, a Katja takým človekom určite je,“ neskrýva nadšenie skupina Tolstoys.


Foto: Caroline Mackintosh

Tolstoys sú prvou slovenskou skupinou, ktorá na legendárnom festivale vystúpi so svojim vlastným autorským programom. Doposiaľ sa to žiadnemu inému tuzemskému interpretovi nepodarilo. Na Glastonbury zahrajú piesne z nového albumu No Limit To Love a zároveň predstavia aj úplne čerstvú hudbu, s ktorou už túto zimu začnú nový proces nahrávania v ich novootvorenom berlínskom štúdiu Sundown Studios.


Pricestovať v dodávke až z Berlína a prežiť medzi 200 000 ľuďmi bude určite veľká výzva, ktorej sa však nevieme dočkať. Práve naše nedávne, takmer mesačné slovensko-česko-švajčiarsko-nemecké turné nám pripomenulo ako veľmi nás živé hranie napĺňa. Náš nový album a k nemu pripravená koncertná show srší priateľstvom, radosťou a láskou. Myslím, že šíriť tieto hodnoty, je momentálne doma aj vo svete veľmi potrebné,“ prezradila Ela Tolstova.


Práve úprimnosť a energia, ktorá medzi členmi Tolstoys vládne, rovnako ako aj vášeň a priebojnosť, s ktorou o nich ich bookerka Katja vo svete i doma rozpráva, otvára skupine pomyselné dvere u zahraničných promotérov. Tak tomu bolo i pred pár dňami v Berlíne, kde Tolstoys vystúpili v prestížnej sieti obchodov Rough Trade.

„Málokedy vidieť kapelu hrať s takou radosťou a vášňou. Rozsvietili náš nový obchod láskou a šťastím, slovenská indie formácia Tolstoys odohrala brilantný hodinový set so skladbami z ich najnovšej nahrávky No Limit To Love. Možno sa dokonca zrodil nový žáner s názvom ‚Shamanic Dream Pop‘, tak či onak, jedno je isté: budúcnosť Tolstoys je jasná!“ chválili kapelu organizátori akcie a hneď ich prepojili so svojou ďalšou prevádzkou v Londýne.

Na prelome júna a júla tak absolvujú Tolstoys svoje prvé turné po Anglicku. Okrem Glastonbury vystúpia aj v Londýne, Brightone a Bristole.

„Show No Limit To Love, ktorú budeme hrať v Anglicku, mali možnosť slovenský, český a nemecký diváci vidieť počas nášho jarného turné a tiež ju predstavíme na rôznych domácich letných festivaloch. Hráme na nej to najlepšie z nášho nového albumu a hráme aj mnoho nových, ešte nevydaných piesní. Koncert vždy pripravujeme ako zážitok, výlet s nami a snažíme sa ho spraviť čo najzapamätateľnejší, snažíme sa úplne otvoriť a dostať k ľuďom čo najbližšie. Aj preto je každý koncert úplne iný, veľmi to závisí od toho, ako spolu s ľuďmi na seba reagujeme. V Británii budeme hrať prvýkrát a sme veľmi zvedaví, aké nové zážitky si tam s miestnym publikom vytvoríme,“ teší sa skupina Tolstoys.

Svoj tretí radový album nahrala skupina v berlínskom štúdiu Dreamhouse s producentom Drew Dealom, ktorý sa medzičasom stal aj súčasťou kapely. Počas celého nahrávania bol v štúdiu prítomný aj kameraman Olaf Spitta, ktorý zachytil proces vzniku albumu No Limit To Love. Ako album postupne vznikal, si môžete pozrieť v piatich častiach dokumentu, ktorý kapela zverejňuje na svojom YouTube kanáli.

TOLSTOYS – NO LIMIT TO LOVE TOUR (UK 2024)
22.6. London – Strongroom Bar
24.6. Brighton – Green Door Store
25.6. London – The Shacklewell Arms
26.6. Glastonbury – Woodsies: Tree Stage (acoustic)
28.6. Glastonbury – Green Futures: Toad Hall
2.7. London – Rough Trade West (acoustic)
3.7. Bristol – The Gallimaufry

 

Zdroj: TS Marek Kučera, PR manažér

Titulná foto: Caroline Mackintosh

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno