Bez rúška, bez rozostupov, avšak s negatívnym testom a kapacitou 4-tisíc divákov. Presne také bude tohtoročné udeľovanie cien britskej populárnej hudby, ktoré bude zároveň aj súčasťou vládneho výskumného programu týkajúceho sa bezpečnosti hromadných podujatí.

Tohtoročné udeľovanie cien britskej populárnej hudby Brit Awards, ktoré sa bude konať 11. mája v londýnskej O2 aréne, je akýmsi svetlom na konci veľmi dlhého tunela. Britské ministerstvo pre digitál, kultúru, médiá a šport (DCMS) totižto spúšťa v súvislosti s Brit Awards pilotný výskumný program. Ten má za úlohu zistiť nielen mieru bezpečnosti hromadných podujatí v dobe epidémie, a to bez štandardných anticovidových opatrení, ako sú rúška či sociálny dištanc, ale zároveň aj ponúknuť odpoveď na otázku, ako by veľké spoločenské udalosti za prítomnosti obecenstva, mohli v budúcnosti vyzerať a aké požiadavky bude nutné pre organizáciu takýchto eventov splniť. Okrem britských hudobných cien sú do výskumu zapojené napríklad aj tohtoročné majstrovstvá sveta v snookri.


„Hudba nás spojila, keď sme boli touto pandémiou rozdelení, a teraz nám opäť pomôže spojiť sa znovu,“ hovorí britský kultúrny tajomník Oliver Dowden. „Po prvýkrát za rok sa spojí živé publikum s najlepšími britskými talentami, pričom zároveň pôjde o zásadnú príležitosť zistiť ,ako čo najskôr vrátiť bezpečne späť veľké davy,“ pokračuje Dowden. Na ceremoniál, ktorý bude naživo vysielať televízia ITV, bude mať prístup 4-tisíc divákov. Až 2.500 vstupeniek bude k dispozícii pre kľúčových pracovníkov britskej metropoly ako poďakovanie za ich prácu počas pandémie. Zvyšných 1.500 miest pripadne samotným hudobníkom, ich rodinám, manažmentu, ľudom z hudobnej branže a sponzorom.


Ceremoniál prebehne viac-menej v štandardnom režime, ako pred pandémiou, to znamená povolený bude aj predaj nápojov a občerstvenia, jediným obmedzením bude testovanie pred i po podujatí. Zároveň budú musieť všetci účastníci zanechať organizátorom svoje kontaktné údaje. Informácie, ktoré sa podarí výskumníkom zhromaždiť, budú mať zásadný význam pre všetky budúce koncerty, divadelné, športové predstavenia či iné hromadné eventy.


Jednou z najväčších favoritiek na zisk tohtoročných Brit Awards je bezpochyby speváčka, skladateľka a modelka Dua Lipa. Za svoje výkony si vyslúžila až tri nominácie a to v kategóriách Speváčka roka, Album roka a Britský singel roka. Medzi nominovanými taktiež nechýbajú mená ako Ariana Grande, Billie Eilish, Miley Cyrus, Taylor Swift, Bruce Springsteen či kapely The 1975, Foo Fighters a iní.


Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: archív Brit Awards

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno