Víkend bude bohatý na filmy, tanečné umenie, ale aj koncerty či inscenácie v divadlách.


Film: Punk je hned! Príbeh tridsaťročného drogovo závislého Kvička, ktorý žije v rozpadajúcom sa podnájme so svojou družkou a dvojročným synom. Jeho idylický svet jedného dňa ostro narazí na hranu všeobecne platných pravidiel. Svojim impulzívnym správaním, ktoré neráta s dôsledkami, svoj život postupne mení na voľný pád. Víkend: sobota, 13.4. 2019 Kino Lumière o 19:15 a nedeľa 14.4. 2019 o 20:45.

Film: Green Book. Oscarmi ovenčený film sa dostáva do slovenských kín. Tony Lip (Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali), vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte hlbšie zakorenený. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu.


Film: My. Adelaide Wilsonová (Lupita Nyong´o, držiteľka Oscara za 12 rokov otrokom) prichádza s manželom a dvoma deťmi na prázdninový pobyt na chatu na kalifornskom pobreží, kde ako malá trávila prázdniny. Na prvý pohľad vyrovnaná a spokojná žena v sebe skrýva veľké trauma z detstva a hneď po príchode v nej reťaz zdanlivo nevinných udalostí vyvolá silnú paranoju a pocit, že rodinná idylka veľmi skoro skončí. Predtucha sa premení na realitu, keď sa uprostred noci na príjazdovej ceste k domu objaví štvorica podivínov, ktorí na rodinu ihneď zaútočia. Desivá nočná mora je o to strašnejšia, že útočníci vyzerajú rovnako ako Wilsonovci. Majú však v rukách zbrane a neváhajú ich použiť.


Divadlo: Opera: SND uvádza operu, najznámejšie dielo Oskara Nedbala – Poľská krv. V humornom príbehu statkár Bolek Baranski stojí v dôsledku roztopašného životného štýlu a pochybných kumpánov na pokraji krachu, preto chce riešiť svoju neutešenú finančnú situáciu výhodným sobášom. Odporúča mu to bohatý priateľ Zaremba, ktorý mu núka svoju vlastnú dcéru Helenu. Keďže riešenie finančných problémov na tento spôsob je zárukou nevšedných komplikácií a nečakaných zvratov, možno očakávať, že o zábavu s úsmevnými situáciami nebude ani v našom divadelnom predstavení núdza. Sobota, 13. 4. 2019, Historická budova SND, 19:00.

Divadlo: Činohra: Projekt 1918. Pôvodne plánované predstavenie sa ruší. Oznámilo to SND na svojom webovom sídle: „Z dôvodu zdravotnej indispozície účinkujúceho rušíme  13.04.2019 predstavenie Projekt 1918 v Sále činohry SND. Ako náhradné predstavenie si môžete pozrieť inscenáciu Pred západom slnka v Sále činohry SND o 19:00 hod. Zakúpené vstupenky platia aj na náhradné predstavenie.“ Sobota 13.4. 2019, Činohra, Nová budova SND, 19:00.

Divadlo: Taxi Bratislava (tekutá realita). Traja taxikári a ich pasažieri. Panoptikum podivných postavičiek, ktoré veria, že Zem je plochá a že lietadlá na nebi rozprašujú chemikálie, aby sme sa ľahšie dali manipulovať. Metrosexuáli a ich Cirkev Solárna v soláriu, šialenec, čo unáša taxíkom dievčatá a mladá východniarka, ktorá sa v Londýne živila umývaným okien v bielizni, živo hrané pesničky Dana Fischera… Sobota, 13.4. 2019, GUnaGU, 16:00.

Divadlo: Bohyňa vo vani. Dokážete si predstaviť, čo by sa asi tak muselo stať, aby ste sa dnes mohli stretnúť s Ľudom Štúrom v jeho pôvodnej originálnej verzii? Aká šialená zápletka by z toho mohla vzniknúť? Tak si predstavte dvoch mladých ľudí, samozrejme muža (Peter Brajerčík) a ženu Bohyňu vo vani (Renátu Ryníková). Aby sa nám to ešte viac skomplikovalo sú novodobí gangstri na úteku pred spravodlivosťou, lebo v opojení zmyslov vyviedli jednu bláznivú vec. A do toho úteku sa im veľmi zvláštnou náhodou pripletie práve Ľudovít Štúr (Štefan Martinovič). A ako toto celé skončí? Tak to si príď pozrieť a my ti garantujeme, že „bez smiechu neodídeš!“. Sobota, 13.4. 2019, La Komika, 19:30

Divadlo: Tomáš Danielis: 21&Counting (BE/SK/AT). V rámci festivalu NU DANCE FEST 2019 Vás čaká zaujímavý performance. Hlavnými témami 21&Counting sú komunikácia a vnímanie reality. Základom performance je ironická zámienka: oneskorená oslava 20. výročia autora na scéne, pri príležitosti ktorej tanečník loví v spomienkach a používa tanec a pohyb ako nástroje rozprávania o slovách a komunikácii. 21&Counting humorne skúma používanie politickej korektnosti a eufemizmov ako úteku od reality, v dôsledku ktorých sa prehlbujú súčasné problémy s prijímaním ľudí, ich okolia a s nedostatkom dôvery v hodnoty pri bežných ľudských stretnutiach. Sobota, 13.4. 2019, Štúdio 12, 19:00.

Divadlo: kfQW / ME-SA: Man Shape Revised 2019 (CZ/NO). Predstavenie pôvodne vzniklo v roku 2011 ako sólo pre muža, tanečníka Daniela Raceka. V roku 2019 sa vracia rozšírené na dvojité sólo najprv pre muža, potom pre ženu. Nosnou témou sa tak stáva nielen naše vnímanie vlastností muža, ale aj vlastností ženy – a ich prelínanie. Sobota, 13.4. 2019, A4 – priestor súčasnej kultúry, 20:15.

Hudba: Bratislava Crossover Festival. Aj keď sa crossoverové projekty objavujú aj v ponuke iných bratislavských festivalov, v prípade Bratislava Crossover Festivalu ide o prvý festival špecializujúci sa na fúzie klasiky s iným žánrami.

Sobota, 13. apríla, 19.00 / Kocertná sieň Klarisky, Bratislava
Bartók / Kodály: Back to the Roots
Balázs Dongó Szokolay – píšťalky, gajdy, tárogató
László Fassang – klavír

Nedeľa, 14. apríla, 19.00 / Koncertná sieň Klarisky, Bratislava
Slovenské spevy
Mucha Quartet / PaCoRa Trio
Slávka Zápotočná-Horváthová – spev

Nedeľa, 28. apríla, 19.00 / Koncertná sieň Klarisky, Bratislava
Bach: Mixed Identity
Ladislav Fančovič – barytónsaxofón, Milan Paľa – milanolo

Hudba: Koncert Zayo & Dalib. Po vydaní debutového albumu „Navždy mladý“, prichádza aj prvá sólo tour. Sobota, 13.4. 2019, Ateliér Babylon, 21:00.

Hudba: Koncert: J.S.Bach – Matúšove pašie BWV 244. Toto dielo je monumentálnym pomníkom Bachovho majstrovstva a jeho hudobného génia. Solamente naturali pod vedením nemeckého dirigenta Nilsa Kuppeho Vám toto dielo prináša v zvuku a farbách originálnych barokových nástrojov. Sobota, 13.4. 2019, Veľký evanjelický kostol, 18:00.

Výtvarné umenie: Príbehy a fenomény. Slovenské výtvarné umenie 20. storočia I. Expozícia umožňuje zachytiť paralelne, a pritom nezávisle prebiehajúce, bohato rozvrstvené a rozvetvené umelecké dianie na Slovensku. Z tohto usporiadania vyplýva isté chronologické a štýlové zoskupenie umeleckých diel, ktoré poukazuje na kontinuitu vývoja výtvarného umenia tohto obdobia.
Výstava umožňuje urobiť si predstavu o vývoji umenia daného obdobia tak na základe tvorby najznámejších predstaviteľov maliarstva, ku ktorým patria M. Benka, J. Alexy, M. A. Bazovský, Ľ. Fulla, M. Galanda, E. Šimerová, K. Sokol, C. Majerník, J. Mudroch, J. Želibský, V. Hložník, ako aj na základe diel menej známych, ale nie menej kvalitných a zaujímavých osobností, ako sú F. Reichentál, J. Flaché, J. Jakoby, E. Nemes, J. Bauernfreund, E. Nevan, L. Guderna, V. Chmel a ďalší. Kurátorka: Mgr. Zsófia Kiss-Szemán. Stála expozícia – Galéria mesta Bratislavy – Pálffyho palác.

Zdroj foto: archív La Komika

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno