Cez víkend si môžete vybrať z filmov, ktoré ponúka 17. ročník Stredoeurópskeho festivalu talianskeho filmu, milovníci klasickej hudby by nemali vynechať koncert Hilaris Chamber Orchestra a priaznivcov tanečného umenia čaká v novej budove SND premiéra nádherného romantického baletu Don Quijote.


FILMY


MittelCinemaFest Bratislava 2019, streda 20. novembra 2019 – nedeľa 24. novembra 2019, Kino Lumière
17. ročník Stredoeurópskeho festivalu talianskeho filmu MittelCinemaFest ponúka reprezentatívnu vzorku najnovších talianskych filmov s dôrazom na diela novej generácie filmových tvorcov, ktorí zaujali na mnohých medzinárodných festivaloch. Okrem debutujúcich režisérov nebudú chýbať ani veľké mená ako Marco Bellocchio o Gabriele Salvatores.


Program na víkend:


23.11.2019
18.00 Materstvo
20.00 Zajtra bude nový deň

24.11.2019
18.00 Dafne
20.00 Prvý zradca

Malá ríša
Réžia: Peter Magát
Obsadenie: Alicia Agneson, Lachlan Nieboer, Klara Mucci, Brian Caspe, Ján Jackuliak, Kristína Kanátová, Katarína Šafaříková, Attila Végh, David Hartl
Film rozpráva nadčasový príbeh z obdobia vojny, v ktorom sa jeho postavy dostanú do hraničných životných situácií. Hlavná dejová línia sleduje dva „protikladné“ páry – Evu s Jackom a Bara s Cat, ktorí hľadajú šťastie každý po svojom.

Vlastníci
Réžia: Jiří Havelka
Obsadenie: Tereza Ramba, Vojtěch Kotek, Dagmar Havlová, Jiří Lábus, Pavla Tomicová, Ondřej Malý, Klára Melíšková a ďalší
Mnohí majitelia bytov to poznajú z vlastnej skúsenosti. Hrdinami filmu Vlastníci sú totiž práve majitelia. Majitelia bytov v staršom činžovom dome, ktorí sedia na domovej schôdzi a pokúšajú sa o nemožné. Vyriešiť vo vzájomnej zhode problémy týkajúce sa správy ich domu… Sú medzi nimi rojkovia jednajúci v prospech celku, vypočítaví prospechári či rafinovaní manipulátori, ale aj ľudia stratení v pocitoch vlastnej bezvýznamnosti. A títo všetci sa musia nakoniec dohodnúť. Pani Záhradková /Tereza Ramba/ s manželom /Vojta Kotek/ romanticky túžia spoločnými silami dom zachrániť a novomanželia Bernáškovci /Jiří Černý, Mária Sawa/ sa nadšene k nápadu pripájajú. Pani Roubíčková /Klára Melíšková/ pedantne priebeh schôdze kontroluje a zaznamenáva, pani Horvátová /Dagmar Havlová/ všetko iniciatívne komentuje. Naivný pán Švec /David Novotný/ na schôdzi zastupuje svoju mamičku. Pani Procházková /Pavla Tomicová/, zastupovaná pánom Novákom /Ondřej Malý/, hľadá spôsoby ako by svoj majetok zveľadila a pán Nitriansky /Andrej Polák/ zase veľmi túži po podkroví. Pan Kubát /Jiří Lábus/ dôsledne sabotuje každé rozhodnutie a v úzadí číhajú ešte bratia Čermákovci /Kryštof Hádek a Stanislav Majer/. Len starý pán profesor Sokol /Ladislav Trojan/ zatiaľ mlčí…

Pražské orgie
Réžia: Irena Pavlásková
Obsadenie: Jonas Chernick, Ksenia Rappaport, Pavel Kříž, Klára Issová, Jiří Havelka, Miroslav Táborský, Martin Stránský, Jan Hrušínský, Petr Vondráček, Markéta Galuszková, David Šír, Evženie Pfeifferová
Autor textu bol zavraždený nacistami. Pre Zuckermana je pražská návšteva bizarným stretom totalitou ovládaným národom a podivuhodným zoskupením režimom umlčovaných umelcov. Vďaka hľadaniu rukopisu sa zoznámi so svojráznou a neskrotnou Oľgou a prenikne na vyhlásené večierky, na ktorých každý hľadá únik ku krátkej slobode po svojom. Zuckerman sa stane divákom i účastníkom dekadentného predstavenia plného zmarených snov.

HUDBA:

Adventný koncert Hilaris Chamber Orchestra, nedeľa 24. novembra 2019, Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca 15:30 a
18:00
Pre veľký záujem v minulom roku sa orchester HCO pod vedením koncertmajstra Alana Vizváryho rozhodol opäť zorganizovať koncert v adventno – vianočnom duchu v reprezentatívnych priestoroch Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca. V podaní Hilaris Chamber Orchestra pod vedením Alana Vizváryho zaznejú opäť nádherné barokové diela velikánov ako Bach, Vivaldi, Corelli a ďalších skladateľov. Tento repertoár je pre adventné obdobie ako stvorený, takže ak chcete precítiť predvianočné obdobie mimo preplnených hypermarketov plnej hektiky a stresu, určte sa príďte započúvať do nádhernej klasiky, ktorá má ozajstnú duchovnú hĺbku.
Koncert 24.11.2019 o 18.00 je vypredaný. Nemajte obavy, pridaný bol ďalší koncert 24.11.2019 o 15.30.

Momentum Musicum – cyklus komorných koncertov, nedeľa 24. novembra 2019, CC Centrum 17:00
Cyklus komorných koncertov – Vianoce mladých umelcov. Koncert z tvorby študentov – skladateľov.

Organový recitál I – Stanislav Šurin, Helmut Hauskeller, nedeľa 24. novembra 2019, Slovenská filharmónia, 16:00
Organ vnímame prevažne ako kráľovský nástroj s mimoriadnymi technickými a zvukovými dispozíciami. Takzvaný kráľovský nástroj sa spája s predstavou chrámového prostredia, ktorým sa šíri jeho mohutné pléno. Moderné nástroje všeobecne zatienili ich komornejších „súrodencov“, ktoré však v minulosti vykonali veľmi prospešnú službu v situáciách, kedy veľký nástroj nebol k dispozícii. Pomerne často s organom spolupracujú iné nástroje, takže sa zapojil do diania ako koncertantný nástroj. Postupne sa organ dostával z chrámového prostredia aj do koncertných siení, kde zabezpečil prísun vznešených inšpirácií pre publikum iného sociologického zloženia. Duchovné, ale aj svetské námety tak znejú v dokonalej harmónii a zvuk organa akoby stieral umelo vytvárané hranice medzi týmito dvomi sektormi hudobnej produkcie.
Organista Stanislav Šurin koncertoval v mnohých európskych krajinách i v zámorí. Ako skladateľ je autorom napr. Trnavskej omše a angažuje sa aj ako organizátor mnohých podujatí. Helmut Hauskeller bol už v 14-tich rokoch natoľko očarený panovou flautou, že si tento nástroj vyrobil a sám sa učil na ňom hrať. Okrem Nemecka koncertuje aj v ďalších krajinách po celom svete.

Art in Heaven, nedeľa 24. novembra 2019, Art Hotel Kaštieľ Tomášov, 14:00
Po štyroch rokoch do Art Hotela Kaštieľ v Tomášove opätovne zavíta svetoznámy harfista Michal Matejčík, aby Vám zahral skladby Depeche Mode v jedinečnom podaní. Koncert pod názvom Art in Heaven sa uskutoční symbolicky mesiac pred Štedrým dňom v komornej atmosfére kaplnky kaštieľa.

Nedeľné matiné, nedeľa 24. novembra 2019, Mirbachov palác, 10:30
Každú nedeľu okrem sviatkov sa konajú komorné koncerty so zaujímavou dramaturgiou – rozličnými interpretmi v historickej budove Mirbachovho paláca.
Šesť strún v súčasnej hudbe
Koncert 10.11.2019 v rámci festivalu Melos Étos je zároveň koncertom Nedeľných matiné. Prečítajte si viac
Interpreti:
Hana Friedová (SK) soprán
Dávid Harant (SK) tenor
Jana Nagy -Juhász (SK) klavír
Program: Joseph Haydn,Ludwig van Beethoven, Hugo Wolf, Giacomo Puccini, Joaquín Turina, Paolo Tosti

Stringbow, sobota 23. novembra, 2019, Siedma struna, 19:00
Kapela Stringbow pôsobiaca doma i v zahraničí, vznikla v roku 2017, kedy sa jej štyria členovia rozhodli dať dokopy jedinečné inštrumentálne zoskupenie. Sú talentovanými a hudobne všestrannými profesionálmi s výrazným pódiovým prejavom. Ich hlavným mottom je “Hudba bez limitu” keďže ich repertoár je rôznorodý. Tvorí ho prevažne world music, free jazz, blues, rock, pop, folk, funky, filmová hudba a mnohé iné hudobné žánre… Ich hudobné produkcie sú tak originálnou a zmyselnou mozaikou najrôznejších vplyvov.
Kapela zachytáva na nekončiacej ceste za novými tvorivými nápadmi a postupmi autentickú a pocitovo založenú originálnu hudbu. Krehká atmosférická a poslucháčsky prístupná muzika si nájde aj toho najnáročnejšieho poslucháča.

Swingové Vianoce, sobota 23. novembra 2019, V – klub 20:00
V sobotu 23. novembra 2019 sa legendárny V-klub v Bratislave premení na noblesnú prvorepublikovú tančiareň so všetkým, čo k tomu patrí: na pódiu bude znieť autentický swingový orchester Fats Jazz Band, šarmantní speváci Vás prenesú do zlatej éry jazzu, lektori z tanečnej školy B-Swing Vás naučia niektorý z dobových tancov a na pamiatku si odnesiete fotku z tematicky ladeného fotokútika či štýlový klobúčik.

Fats Jazz Band pre tento večer pripravil špeciálny program zložený z amerických ale i českých a slovenských vianočných či zimných melódií, ktoré samozrejme odznejú presne tak, ako ich v 30. a 40. rokoch nahrali prvé jazzové legendy. Orchester sa totiž môže pýšiť raritnou zbierkou historických hudobných nástrojov z 30. rokov a autentickou interpretáciou dobových nahrávok. Navyše počas večera pokrstia svoj nový CD album Swinging Christmas!

35 rokov – Ľahká Múza a hosť Terminal State, sobota 23. novembra 2019, Kulturák 19:30
Záverečný koncert minitour LM sa uskutoční v sobotu 23.11.2019 od 19:30 v bratislavskom klube Kulturák. Hosťom kapely bude jedna z najlepších domácich elektronických formácií Terminal State.

Blues na Lodi, nedeľa 24. novembra 2019, Divadlo v podpalubí 19:00
Živý bluesový večer s výbornými muzikantmi, v priestore lodného baru a ďalší skvelý koncert z cyklu „Blues na Lodi“. Príďte sa hudobne zabaviť a stráviť príjemný večer v priestoroch lodného baru lode s výhľadom na Dunaj.
Hrajú (Sitra Achra): Boboš Procházka, Ajdži Szabó, Pišta Lengyel, Martin Zajko a Martin Wittgrúber

Staromestské vianočné trhy 2019
Príďte si užiť vianočnú atmosféru s tradičnými stánkami a koncertami na Hviezdoslavovo námestie už od novembra.

Program:
Hviezdoslavovo námestie
22. 11., 17.00 Otvorenie Staromestských Vianočných trhov, Traditional Club Revival
23. 11., 17.00 Ľudová hudba A. Sládkoviča z Krupiny
24. 11., 17.00 Ivan Terry Zeman & H3O Harvestri
28. 11., 16.00 Staromestské materské školy
29. 11., 17.00 Maroš Bango – Pocta Karlovi Gottovi
30. 11., 17.00 Spevácky súbor Tarnavčan
1. 12., 17.00 Anka Repková so zborom Spievanie nás baví
5. 12., 16.00 Staromestské materské a základné školy
6. 12., 17.00 Filip Jánošík a Hotoví umelci, zbojnícky rakenrol
7. 12., 17.00 Elán kontraband, pop
8. 12., 17.00 Funny fellows, swing
12. 12., 16.00 Staromestské materské a základné školy
13. 12., 17.00 Taste of Brass, pop
14. 12., 17.00 Folklórny súbor Studienka a Anjelské husle Marco Rajt, folklór a pop
15. 12., 17.00 Creedence Revival Band, rock
19. 12., 16.00 Staromestské materské a základné školy
20. 12., 17.00 Sklo, vokálny súbor
21. 12., 17.00 O.B.D., poprock
22. 12., 17.00 Robo Patejdl Band a Vesna, rock a ženský komorný zbor

DIVADLO:

BALET SND:


Don Quijote – klasický balet v troch dejstvách, 2. premiéra, sobota 23. novembra 2019, Nová budova SND, 19:00
Autori: Vasilij Medvedev, Ludwig Aloisius Minkus, Marius Petipa, Stanislav Fečo
V sezóne 2019/2020 si pripomíname 150 rokov od prvého uvedenia baletu Don Quijote. Dielo na motívy románu španielskeho spisovateľa Miguela de Cervantesa a hudbu Ludwiga Minkusa predstavil v roku 1869 po prvý raz Marius Petipa v moskovskom Cárskom Veľkom divadle a odvtedy zdobí tento baletný šperk repertoár svetových divadiel. Geniálny inscenátor klasických baletných diel popretkával milostný príbeh zakázanej lásky Kitri a Basila s fantazijným svetom Dona Quijota, ktorý sa vydal hľadať dámu svojho srdca. Balet ako synonymum večného boja s veternými mlynmi SND uvádza v choreografii znalcov klasických diel Vasilija Medvedeva a Stanislava Feča. Veľkolepá výprava s atmosférou slnečného Španielska, temperamentná hudba, plná južanských motívov a dynamická choreografia, prezentujúca virtuozitu sólistov i zboru, sľubujú nevšedný zážitok.

Achnaton, sobota 23. novembra 2019, Divadlo Aréna, 18:55
Príbeh revolučného egyptského faraóna, ktorý sa usiloval zmeniť život svojho ľudu pomocou nového náboženstva a namiesto uctievania starých bohov presadzoval uctievanie jediného božstva.
Do Metropolitnej opery sa vracia Phelim McDermott s novou inscenáciou Glassovho Achnatona, pred časom tu s veľkým úspechom uviedol jeho operu Satyagraha. Diriguje Karen Kamensek, ktorá v Metropolitnej opere debutuje. Hlavnú úlohu revolučného egyptského faraóna, ktorý sa usiloval zmeniť život svojho ľudu pomocou nového náboženstva a namiesto uctievania starých bohov presadzoval uctievanie jediného božstva, stvárni Anthony Roth Costanzo. Jeho ženu Nefertiti spieva v Metropolitnej opere debutujúca mezzosopranistka J’Nai Bridges a kráľovnú Teju, faraónovu matku, stvárni Dísella Lárusdóttir.
Na vizuálnom stvárnení inscenácie sa zúčastňuje aj žonglérska skupina Gandini Juggling, jej pohybová choreografia jej dokonale zladená s orchestrom. Pôvodne Achnaton vznikol v koprodukcii Anglickej národnej opery a Losangeleskej opery a v spolupráci s anglickým divadelným súborom Improbable. Premiéra sa konala v Londýne a inscenácia v roku 2017 získala Olivierovu cenu za najlepšiu produkciu novej opery. Následne ju uviedli v Los Angeles.

Youtuberi (ó božský internet), sobota 23. novembra 2019, GUnaGU, 15:00
Divadlo GUnaGU vždy reagovalo na aktuálne dianie v spoločnosti, trendy, či vývoj technológií. Už pred rokmi uviedlo hru o fenoméne Facebook Som hot dog, neskôr Kilovačku na námestí Billa Gatesa o počítačových hrách, či Milujem svoj mobil – o závislosti dnešných ľudí na mobiloch a z toho vyplývajúcej ne/komunikácii.
Digitálna komédia YOUTUBERI (ó božský internet) je o svete internetového portálu YouTube a jeho účinkujúcich – YouTuberoch, od bizarných postavičiek s divným humorom až po svetovú špičku, akou je muž menom PewDiePie, ktorý „len“ komentuje počítačovú hru, ktorú sám hrá. A pritom ho sleduje päťdesiat miliónov ľudí! V rýchlych a krátkych klipoch s pesničkami, s absurdným humorom Made in GUnaGU uvidíme aj českú rodinu, v ktorej otec, mama aj starší brat majú na YouTube svoj program, no najväčšou hviezdou je ich deväťročný syn Risha. Ale zažijeme aj slovenského GoGoMana, maminy s bábätkami, ruského trolla z dezinformačných stránok či hackerku v najhlbšom pekle internetu, Deep Webe a Dark Webe. A príde aj Mark Zuckerberg!

Bernolákovské ochotnícke teátro: Čo sme komu urobili?, sobota 23. novembra 2019, Divadlo Malá scéna STU, 10:00
Hrajú: inšpektor Horác Masielko – Ďuri Ďorko, jeho asistentka Klotilda Kokrhelová alias Holmesová – Hela Zúbková, upratovačka Margit Margarínová – Katka Vrábelová, inšpektorova manželka Priscila Masielková – Veronika Donáthová, riaditeľ banky Klaudius Pajacco – Rišo Červienka, jeho sekretárka Irina Novokuzneckaja – Evina Antoniová, majiteľka kaviarne Gertrúda Trúdová – Majka Zbitáková.

 

Josef Švejk, nedeľa 24. novembra 2019, Divadlo Aréna 17:00
Josef Švejk
Réžia: Jakub Nvota
Hrajú: Marián Labuda ml., Juraj Loj, Kamil Mikulčík a ďalší.
Groteska plná ľudských karikatúr, podivných figúrok a neobvyklých situácií o žalostných pomeroch panujúcich v rozkladajúcom sa Rakúsku-Uhorsku. A nielen tam…
Vojak Švejk predajca „čistokrvných“ psov, sa zapletie do kolotoča príprav na veľkú vojnu. Na svojej ceste stretáva zástupy groteskných postavičiek, zažíva neuveriteľné príhody, prechádza celým radom viac či menej napínavých príhod a snaží sa za každú cenu prežiť – u seba doma, pred odvodovou komisiou, vo väzení, v blázinci, v krčme či vo vlaku.
Nekritizuje, nemoralizuje, ale sem tam sa zamieša do života iných – domácej pani Müllerovej, krčmára Palivca a jeho ženy, Bretschneidera, doktora Grünsteina, barónky Botzenheim, feldkuráta Katza, nadporučíka Lukáša a všetkých, ktorých diváci poznajú nielen z Haškových príbehov, ale i z obrazov Josefa Ladu či filmového spracovania v titulnej role s Rudolfom Hrušínským.
Josef Švejk je jeden z nás. Všetci si myslia, že je slabomyseľný, ale on len úprimne pomenúva blbosť ľudskú v jej čírej podobe. Práve dnes je čas priniesť príbeh o takomto človeku – hrdinovi, ktorý môže slobodne vyjadriť svoj názor iba v blázinci.

Štvorec, sobota 23. novembra 2019, Slovenské národné divadlo – Činohra, 19:00
Ruben Östlund: Štvorec
Réžia: Marián Amsler
Hrajú: Alexander Bárta, Dominika Kavaschová, Jana Oľhová a ďalší
Spolu s ostatnými výstrednými inštaláciami a sprievodnými marketingovými ťahmi nás má prinútiť prehodnotiť naše životy od privátnych sfér až po najzásadnejšie humanistické otázky. Hlavný hrdina Fabrice je kurátorom pripravovanej výstavy, ktorej dominuje koncept štvorca.
Na začiatku príbehu ho vidíme ako príťažlivého, úspešného, sebavedomého až narcistického muža, ktorý si so svojím platom a neriskujúcim intelektuálnym liberalizmom bohato vystačí. Na konci sa stáva obyčajným ustarosteným chlapom, strápneným jednorazovým milencom, bezradným rozvedeným otcom, z práce vyhodeným bývalým snobom…

EXPOZÍCIE
Stredoeurópske maliarstvo a sochárstvo 1800 – 1918
Stála expozícia zachytáva vývoj umeleckej tvorby v stredoeurópskom regióne, s dôrazom na oblasť Bratislavy, od začiatku 19. storočia do roku 1918, a to v zostave, v akej sa zachovala v zbierkach GMB.

Zárukou kvality sú mená umelcov pôsobiacich v Bratislave, ako sú maliari Gottlieb Rähmel, Friedrich J. Lieder, Ferdinand von Lütgendorff, Friedrich Amerling, Carl Marko, Giacomo Marastoni, Kornel Spányik, či sochári Viktor Tilgner, Ján Fadrusz, Alojz Rigele, Robert Kühmayer a Jozef Murmann.

Súčasťou stálej expozície sú aj diela Ladislava Mednyánszkeho, Ferdinanda Katonu, Dominika Skuteckého a Antona Jaszuscha.

Pre výtvarný život Bratislavy bola charakteristická prepojenosť s umením blízkej Viedne. Bratislave chýbali mecéni umenia, galérie, a najmä výtvarná akadémia, s výnimkou krátkeho trvania súkromných maliarskych škôl G. Marastoniho a F. von Lütgendorffa.

Domáci umelci preto odchádzali za výtvarným vzdelaním do cudziny. V roku 1868 bolo v Bratislave založené prvé múzeum a až v roku 1885 prvý umelecký spolok – Bratislavský umelecký spolok (Pressburger Kunstverein, Pozsonyi Képzőművészeti Egyesület), ktorý mal význam pre rozprúdenie výtvarnej aktivity v bratislavskom prostredí.

Z hľadiska slohových prúdov zaznamenávame prechod od klasicizmu cez meštiansky sloh – biedermeier a romantizmus až k realistickým tendenciám, na prelome 19. a 20. storočia k luminizmu a presahom ku klasickej moderne.

Z tematického hľadiska nastáva presun zo sakrálnych tém, typických pre predchádzajúce storočie, k zvýšenému záujmu o portrét, krajinu, zátišie a žáner, ktoré tvoria dominujúce témy expozície. Tento vývoj bol podmienený aj zmenou objednávateľov, keď vysokú šľachtu a cirkev vystriedala nová nastupujúca vrstva – meštianstvo.

Kurátori: Mgr. Jana Luková, Mgr. Zsófia Kiss – Szemán (autorská koncepcia spolu s PhDr. Želmíra Grajciarová)

Výstava diel Adolfa Bencu – Galéria Lepší svet
Majstrova umelecká dráha sa začala veľmi skoro. Bencovci s desaťročným Adolfom a mladšou dcérou Ľubicou emigrovali z Československa do USA v roku 1969. Mladý Adolf od začiatkov v Amerike vzbudzoval pozornosť svojich učiteľov a okolia mimoriadnym talentom. Už ako sedemnásťročného ho smelo označovali za budúceho Picassa. Chlapcovi, ktorý svoje prvé diela tvoril so štetcami za necelé tri doláre, stačilo iba desať rokov na to, aby sa etabloval medzi svetovú maliarsku špičku.

Po skončení strednej školy sa o Adolfa Bencu vďaka jeho umeleckej výnimočnosti usilovali prestížne školy a ponúkli mu štipendiá. Najskôr ukončil Cooper Union School of Art v New Yorku s titulom Bachelor of Fine Arts (B.F.A.) a o štyri roky neskôr pridal titul Master of Fine Arts (M.F.A.) z prestížnej Columbia University v New Yorku.

Pri tvorbe ho najviac fascinovalo a inšpirovalo ľudské telo a jeho umelecké spracovanie. Aby mu čo najviac porozumel, na Columbia University School af Art, ale aj na Bolonskej univerzite v talianskej Bologni študoval anatómiu ľudského tela. V Taliansku, v archívoch Lorenza de Medici preskúmal vyše 900 kópií Aristotelovho diela. Vďaka poznatkom zo štúdia sa Adolf Benca domnieva, že paradoxne práve západná civilizácia vychádza z Aristotelovho filozofického odkazu.

Na Bolonskej univerzite, jednej z troch najstarších v Európe, získal Adolf Benca titul Doctor honoris causa (Dr. H. c.) v oblasti anatómie a súčasne aj titul Doctor honoris causa filozofie na Johns Hopkins University, Baltimore, Maryland.

Vášeň k ľudskému telu, poznatky z prírodných a spoločenských vied, mytológia, zmyselnosť a život, ktorý víťazí nad smrťou sú hlavnými prvkami osobitého, nenapodobiteľného diela Adolfa Bencu. Neustále uplatňuje hĺbku bytostného i duchovného, čím sa stáva majstrom a rozprávačom veľkých i malých príbehov v dejinách ľudstva. Adolf Benca nezachytáva svet fotograficky, plošne, pre túto chvíľu a pre tento okamih. Jeho maľby majú pozadie, hĺbku, lebo všetko sa odohráva na základe skutočnosti, na základe prežitého. V jeho tvorbe sa stretáva minulosť s prítomnosťou, aby bola výzvou pre budúcnosť.
Diela Adolfa Bencu sú vďaka sile a výnimočnosti vyhľadávanými medzi poprednými svetovými zberateľmi a znalcami umenia. Hodnota jednotlivých obrazov Adolfa Bencu je veľmi vysoká. Doteraz namaľoval vyše štyritisíc olejomalieb veľkých rozmerov, ktoré sú väčšinou majetkom súkromných zberateľov. Neusilujúc sa oň, dosiahol ďalší paradox: jeho obrazy, ktoré odhaľujú veľkosť i biedu človeka, spoločnosti, dejín, provokujú mocných tohto sveta, aby ich vlastnili.
Vybrané diela nájdete v súčasnosti v Galérii Lepší svet na Jurigovom námestí v Karlovej Vsi.

Zdroj: redakcia mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno