Začína sa Bratislava Crossover Festival, preto určite nevynechajte rozmanité hudobné podujatia. Zároveň štartuje aj Týždeň slovenského filmu, v Balete SND budú uvádzať Korzár – jedno z najkrajších diel romantického baletu. Víkend bude naozaj bohatý!


Hudba: Bratislava Crossover Festival. Ide o nový festival, ktorý je zameraný na fúzie iných žánrov s klasickou hudbou, na provokatívne dramaturgické projekty v oblasti klasickej hudby, respektíve prezentáciu interpretov klasickej hudby v netradičných kontextoch. Festival otvorí koncert špičkového orchestra starého jazzu Fats Jazz Band, na čele ktorého stojí jeden z najvšestrannejších slovenských hudobníkov Ladislav Fančovič.
Program:
Sobota, 6. apríla, 19.00 / Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Bratislava
Fats Jazz Band Goes Classical
Ladislav Fančovič – organ


Sobota, 13. apríla, 19.00 / Kocertná sieň Klarisky, Bratislava
Bartók / Kodály: Back to the Roots
Balázs Dongó Szokolay – píšťalky, gajdy, tárogató
László Fassang – klavír


Nedeľa, 14. apríla, 19.00 / Koncertná sieň Klarisky, Bratislava
Slovenské spevy
Mucha Quartet / PaCoRa Trio
Slávka Zápotočná-Horváthová – spev


Nedeľa, 28. apríla, 19.00 / Koncertná sieň Klarisky, Bratislava
Bach: Mixed Identity
Ladislav Fančovič – barytónsaxofón, Milan Paľa – milanolo

Hudba: NEDEĽNÉ POPOLUDNIE v REDUTE. V interpretácii vynikajúcej slovensko-švajčiarskej Zuzany Ferjenčíkovej, zaznie cyklus Krížová cesta od Marcela Duprého. Hudba francúzskeho skladateľa bola spočiatku improvizácia na texty Krížovej cesty teológa a poeta Paula Claudela. Vypočujeme si ich v slovenskom preklade Karola Strmeňa. V úlohe recitátora sa predstaví herec Štefan Bučko. Nedeľa, 7. apríla o 16:00 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

Hudba: Tomáš Klus. Známy český pesničkár Tomáš Klus pripravuje v apríli tohto roka turné, na ktorom predstaví svoju novinku – album SpOlu. Od 7. apríla 2019 odohrá postupne koncerty v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Trenčíne, Žiline, Poprade a Košiciach. Nedeľa, 7. apríla 2019 o 19:00 v Hant Aréne.

Koncert: Stabat Mater – In Spem Vitae Aeternae . Koncert po omši vo Farskom kostole sv. Márie Magdalény v Bratislave-Rusovciach. Predstavia sa Anna Kňažíková (soprán) a Matej Benda (alt) v sprievode súboru Soli Deo Gloria, ktorý bude hrať na kópiách dobových nástrojov. Program: Giovanni Battista Pergolesi (1710 – 1736): Stabat Mater, Antonio Vivaldi (1678 – 1741): Cum dederit (z Nisi Dominus). Nedeľa, 7. apríla 2019 o 18:00, Farský kostol sv. Márie Magdalény v Bratislave-Rusovciach.

Divadlo: Balet: Na scénu Baletu Slovenského národného divadla sa v sobotu 6. apríla 2019 vracia Korzár. Balet Adolpha Charlesa Adama (1803 – 1856) Korzár je jedným z majstrovských diel éry romantického baletu a spolu s jeho ďalším slávnym dielom Giselle je súčasťou zlatého fondu svetového baletného repertoáru. Známy libretista baletov 19. storočia Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges a choreograf Joseph Mazilier vytvorili farebný obraz zo života korzárov na základe rovnomennej Byronovej básne z roku 1814. Premiéra sa konala 23. januára 1856 na javisku Opéra de Paris. Časom boli do baletu pridané hudobné čísla iných skladateľov, príbeh však zostal rovnaký od roku 1856 až po súčasnosť. Sobota, 6. apríla 2019 o 19:00 v novej budove SND.

Divadlo: Činohra: Jama deravá. Inscenácia vychádza z reálnych štatistík, prieskumov verejnej mienky, sčítania ľudu a novinových článkov. Vďaka skutočnej mizérii, ktorá na nás vanie z poodkrývania stavu našej ekonomiky, politickej kultúry, morálky, smerovania našej spoločnosti, podávame sarkastický obraz o Slovensku. No to by nebola Astorka, keby sa aj na najvážnejšie problémy nevedela pozrieť s groteskným nadhľadom. A tak sled krátkych sekvencií o našom národe je smiešny, veselý, smutný, trpký. Ako napokon život sám. Sobota, 6. apríla 2019 o 19:00 v Divadle Astorka Korzo ´90.

Divadlo: Folklór: Juraj Kubánka – Pocta majstrovi. Retrospektívny pohľad na tvorbu významného slovenského choreografa a režiséra Juraja Kubánku (1928), ktorý zásadným spôsobom ovplyvnil vývoj slovenského (v širšom kontexte aj medzinárodného) tanečného umenia a scénického folklorizmu. Juraj Kubánka bol spoluzakladateľom umeleckého súboru Lúčnica (1948), ale jeho pôsobenie je najmä späté s tvorbou pre Slovenský ľudový umelecký kolektív v ktorom dlhoročne pôsobil aj ako umelecký vedúci (1949-1993). Piatok, 5. apríla 2019 o 19:00, SĽUK.

Divadlo: Opera: Figaro sem, Figaro tam. Prešibaný holič Figaro, mladý, zaľúbený gróf Almaviva a krásna, temperamentná Rosina, ale aj jej mrzutý tútor Bartolo a klebetný učiteľ hudby Basilio – to sú hlavné postavy opery plnej vtipných scén. Deťom, ale i všetkým, ktorí ostali duchom mladí, predstaví túto skvelú hudobnú komédiu populárny herec a moderátor Martin Vanek. Sobota, 6. apríla 2019 o 11:00 v historickej budove SND.

Divadlo: Opera: Fanfárové koncerty sú ďalšou novinkou Opery SND. Okrem inscenácií, operných koncertov alebo moderovaných programov – akými sú predpremiérové matiné či dramaturgické úvody pred každým večerným predstavením – si priaznivci hudobného umenia môžu od apríla vždy cez víkend vypočuť klasickú hudbu aj z balkóna historickej budovy SND. Najbližšie už zajtra, t.j. 6. apríla 2019 o 17:00 v historickej budove SND.

Film: Už tento víkend sa v bratislavskom Kine Lumiére začína Týždeň slovenského filmu. Program podujatia odštartuje v sobotu 6. apríla predpoludním o 11 hod. blokom premietaní pre tých najmenších, na ktorých čakajú rozprávky ako Websterovci, Čertovské pero. Celkovo sa počas Týždňa slovenského filmu premietne vyše štyridsať hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, ktoré mali premiéru v roku 2018. Pred každým premietaným filmom či pásmom si organizátori pripravili pre divákov krátky úvod a po vybraných projekciách i besedy s tvorcami. Sobota, 6. apríla 2019 od 11:00 v kine Lumiére.

Film: víkendové predpremiéry filmu TRABANTEM TAM A ZASE ZPÁTKY! Film, ktorý prichádza do kín až 11. apríla bude uvedený už počas tohto víkendu v predpremiérach. V sobotu 6. apríla uvedú film OSOBNE slovenskí členovia tejto posádky – MAREK SLOBODNÍK A MAREK DURANSKÝ v Artkine za Zrkadlom v Petržalke, kde sa uskutoční aj ZRAZ TRABANTOV. Od 13.30 bude možnosť prísť svojím trabantom zaparkovať pred kino a o 15.00 uvedie táto dvojica film divákom. Dávame tak možnosť fanúšikom sa osobne s Marekom a Marekom stretnúť, porozprávať a podiskutovať. Následne v nedeľu bude film uvedený v troch kinách CINEMA CITY v BRATISLAVE – v Auparku o 14.00, v Eurovea o 14.10 a v Poluse o 16.50.

Výstava: El Lissitzky & eR Sikora. Kurátori: Willem Jan Renders (El Lissitzky), Katarína Bajcurová (eR Sikora). Hlavným zámerom dvoch výstav pod úsporným názvom El Lissitzky & eR Sikora je sprítomniť myšlienky a umelecký odkaz ruskej/sovietskej revolučnej avantgardy, a zároveň podrobiť ich reflexii z odstupu a nadhľadu súčasnosti. Výstava potrvá až do 30.6. 2019 a môžete si ju pozrieť v Danubiana Meulensteen Art Museum.

Zdroj foto: SND – Juraj Žilinčár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno