Letné kiná, filmové premiéry, hudobné festivaly a koncerty, ale aj akcia Stvorení pre zdravie obohatená a skvelú muziku. To je víkend, ktorý kultúre nahráva!

Odporúčaná akcia:
Stvorení pre zdravie – parku Andreja Hlinku v bratislavskom Ružinove, sobota 17. augusta, 2019, od 09:30 – celodenná akcia
Minulý rok ukázal, že o akciu Stvorení pre zdravie majú záujem všetky generácie ľudí – od detí, cez mladých, strednú vekovú kategóriu, až po tú najstaršiu. Prednášky, zdravý jarmok, športové aktivity či hudba – každý si našiel to svoje, všetkých však spájalo jediné: nájsť si v tejto rýchlej dobre pre seba kúsok času a spraviť niečo pre svoje zdravie. A k tomu relaxovať pri príjemnej muzike. Pozrite si celodenný program:


FILMY:

FILMOVÉ PREMIÉRY V KINÁCH:
Diego Maradona, Anglicko, 2019, 130 min.
Réžia: Asif Kapadia
Usmievavý chlapec z predmestia miluje futbal a svoju veľkú rodinu. Vďaka obrovskému talentu plní sny sebe, blízkym a miliónom fanúšikom.

Vtedy v Hollywoode, (Once Upon a Time in Hollywood), USA, 2019, 165 min.
Réžia: Quentin Tarantino
Hrajú: Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Al Pacino, Kurt Russell, Tim Roth, Michael Madsen, Damian Lewis…

V deviatom filme kultového režiséra Quentina Tarantina sa televízny herec (Leonardo DiCaprio) a jeho dlhoročný kaskadér (Brad Pitt) rozhodnú presadiť pri filme na konci zlatej éry Hollywoodu v roku 1969 v Los Angeles…

Bécassine!, Francúzsko, 2018, 102 min.
Réžia: Bruno Podalydés
Hrajú: Emeline Bayart, Karin Viard, Maya Compagnie, Denis Podalydès

Bécassine sa narodí na skromnej bretónskej farme v deň, keď ponad dedinu prelietajú sluky. Svoju detskú naivnosť si zachová nedotknutú aj v dospelosti. Sníva o odchode do Paríža, no stretnutie s Loulotte, malým dievčatkom, ktoré si adoptuje markíza de Grand-Air, obráti jej život naruby…

LETNÉ KINÁ:
Vtedy v Hollywoode – Kino PEZINOK, sobota 17. augusta, 2019 a nedeľa 18. augusta 2019, 21:00
V deviatom filme kultového režiséra Quentina Tarantina sa televízny herec (Leonardo DiCaprio) a jeho dlhoročný kaskadér (Brad Pitt) rozhodnú presadiť pri filme na konci zlatej éry Hollywoodu v roku 1969 v Los Angeles.

Mamma Mia! Here We Go Again – Mestská knižnica Ruda Morica Stupava, nedeľa 18. augusta 2019, 21:30
Mamma Mia! Najväčšia letná filmová párty je späť. A s ňou aj nákazlivá nálada rozprávkového ostrova Kalokairi, nesmrteľná ABBA a herci, ktorí si s chuťou zopakovali veľkolepú grécku jazdu.

Je to presne desať rokov, čo muzikál Mamma Mia! vtrhol do kín po celom svete. Len na Slovensku sa na tejto party v kinách zúčastnilo viac ako 125 tisíc divákov, ktorí od vtedy túžobne čakajú na druhé pokračovanie. Síce to trvalo relatívne dlho, ale zato v pokračovaní Mamma Mia! Here We Go Again dostanú diváci hneď dva príbehy v jednom filme!

V prvom príbehu sa vrátime do časov, keď bola Donna (Meryl Streep a Lily James) čerstvou absolventkou univerzity. Chcela spoznávať svet, netušila však, že zakrátko stretne troch mladých mužov, spozná jeden necivilizovaný grécky ostrov a totálne sa zmení jej život.

Druhý príbeh sa odohráva presne desať rokov po prvom príbehu, keď skúsenejšia a múdrejšia Sophie (Amanda Seyfried) plánuje veľkolepé znovuotvorenie rodinného hotela na ostrove Kalokairi, na ktoré sa samozrejme zbehnú všetci „obvyklí podozriví“, vrátane trojice charizmatických otcov (Pierce Brosnan, Colin Firth a Stellan Skarsgård).

Oba príbehy sa rafinovane preplietajú a prepájajú spolu s piesňami švédskeho hudobného zázraku ABBA, či už v nových aranžmánoch, alebo aj hity, ktoré ešte nezazneli.

Život v oblakoch – Letné kino na záhradke – Ostredky, nedeľa 18. augusta 2019, 20:30
Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom. Aj vďaka tomu sú Tatry stále jedinečným ostrovom divokej prírody. Aj keď sa to možno nezdá, život v oblakoch je plný protikladov. Krehké kamzíčatká akoby ani nepatrili do tohto drsného prostredia. No na výčiny počasia sú výborne adaptované a naplno si užívajú život v týchto nehostinných podmienkach. Nenechajú sa zaskočiť ani jarným snežením. Počas leta vychádzajú do kráľovstva kamzíkov aj jelene a medvede, ktorých osudy sa nečakane prelínajú v období vášnivej jelenej ruje. No najväčšou skúškou v živote kamzíkov je zima. Počas nej čelia hlbokému snehu, víchriciam, lavínam, hladu i predátorom. A tak do kráľovstva kamzíkov prichádza aj najtajomnejší obyvateľ hôr – rys.

Jeden z najnáročnejších filmov, na akých filmári zo spoločnosti Arolla Film pracovali je práve Život v oblakoch, ktorý vznikol v rámci projektu Tajomné Karpaty. Vo fyzicky náročných podmienkach, často pod hrozbou nebezpečenstva, nakrúcali filmári Erik Baláž, Adam Baštek, Jozef Fiala a Karol Kaliský počas všetkých ročných období v posledných troch rokov.

HUDBA:

E&A festival 2019 – Klub BOMBURA, Brezno, piatok a sobotu, 16. a 17. augusta 2019
Multižánrový hudobný festival je spomienkou na Elene Chénot a Adolpha Simona, ktorí sa kedysi aktívne podieľali na rozvoji breznianskej kultúry a zároveň aj spomienkou na Francúzske dni, ktoré sa v Brezne v minulosti konali. Zámerom je pokračovať v nimi začatej tradícii a priniesť kvalitnú hudbu v rámci netradičného kultúrneho podujatia.
Vrchol piatkového večera prinesie zmes hudby z rôznych krajín sveta. MiraMundo to je mix rôznych štýlov od bossa novy cez japonskú enku, španielsku buleriu až po reggae. Členovia kapely vám ponúknu kozmopolitnú hudbu barcelonských klubov, kde prevažne pôsobia. World music kapela brazílskeho skladateľa Luiza Murá si získava čoraz viac fanúšikov naprieč celým Slovenskom. Tento muzikant vkladá do svojich kompozícií „chute“ celého sveta.

Philippe Portejoie (saxofón) a Ladislav Fančovič (saxofón, klavír), sobota 17. augusta, 2019 o 19:00 hod. v koncertnej sieni Zichyho paláca
Philippe Portejoie odohrá v slovenskej premiére diela skladateľov 20. storočia ale aj vlastnú kompozíciu a Ladislav Fančovič bude okrem klavírneho sprievodu dopĺňať koncert výberom z klavírnych diel F. Chopina. Obaja umelci spolu uvedú skladbu od Paula Hindemitha pre dva altsaxofóny. Perlička na záver koncertu bude skladba od P. Portejoie, v ktorej sa vyznal zo svojho obdivu k Fredericovi Chopinovi a na altsaxofóne zaznie jeho Hommage à Chopin, v ktorej zaznejú viaceré motívy z jeho najznámejších skladieb, z ktorých niektoré predtým zaznejú v klavírnom podaní L. Fančoviča.

FLAAM festival 2019 – Hidepark Nitra, piatok a sobotu, 16. a 17. augusta 2019
V intímnej atmosfére vďaka obmedzenej kapacite na 1000 návštevníkov sa na Flaame 2019 predstaví až 22 účinkujúcich: napríklad hviezdny britský producent Iglooghost, americký pesničkár Low Roar, kultová španielska kapela Seward či slovenskí Katarzia & Pjoni, Bad Karma Boy a FVLCRVM.

Line-up:
Iglooghost (UK) / Low Roar (US) / Seward (ES) / Fenster (DE) / Katarzia & Pjoni (SK) / Mucha (CZ) / Bad Karma Boy (SK) / FVLCRVM (SK) / LUVVER (SK) / Katarína Máliková (SK) / Isama Zing (SK) / Karpov Not Kasparov (RO) / Market (CZ) / 1flfsoap (CZ) / Eva Porating (SK) / The High Corporation (CZ) / Ariana (CZ) / ManMachine (HR) / Nada El (SK) / Still Sparkling (SK) / Bilčo (SK)

Hviezdne noci 2019 – multižánrový festival, Bytča, 15. augusta – 18. augusta 2019
Hviezdne noci sú multižánrový festival plnohodnotne zastúpený v hudbe, filme, divadle i výtvarnom umení. Program je sprevádzaný množstvom odborných diskusii, komentovaných prehliadok a workshopov . Počas štyroch dní festivalu vystúpia umelci v unikátnych architektonických pamiatkach a diváci budú mať možnosť zažiť premietania na netradičných miestach. Bohatý rôznorodý program je pripravený tiež pre detského diváka. Neoddeliteľnou súčasťou festivalu je kulisa mesta Bytča, ktorá vytvára neopakovateľnú atmosféru.

Účinkujú:
Lazer Viking
Ankramu
Blanch
Business Mermaid
Dave Brannigan
Dont´t Trust Butterflies
Emonoizboyz
Family Friend
Gladia Moony
Karpov not Kasparov
No Brake
Belau
Davová psychóza
Katarzia & Pjoni
Ghost of You
Katarína Malíková + Bulp
Noisecut
Bad Karma Boy
Catastrofy

Gospel: Slovo života Hviezdoslavovo námestie, sobota 17. augusta, 2019 o 18:00
Zažite Gospel s hudobnou skupinou Slovo života Bratislava. Bonusom je účasť Pera Cedergardha zo Švédska, ktorý sa tam bude modliť za chorých ľudí.

Universal Playground Bratislava, Galéria Slovenskej výtvarnej únie / Umelka, sobota 17. augusta, 2019 od 15:00
LOVANDA: LIVE (RUS)
Raza LIVE + WORKSHOP (FRA)
Eugene Rockwell (GER)
Fallgrapp DJ SET (SVK)
Bj Piggo (SVK)
ARTIST3 (SVK)

Program:
Footshop (Čulenova 9)
15:00 – Raza House Workshop

Galeria Umelka
18:00 – LFO.sk workshop
20:00 – Pasha Wonda Ableton Live workshop
22:00 – RAZA (live)
23:00 – Artist3
00:00 – Eugene Rockwell
01:30 – LOVANDA live
02:00 – Fallgrapp Dj Set
03:00 – Bj Piggo

DIVADLO:

Milujem svoj mobil (Americká jazda) – GUnaGU, sobota 17. augusta, 2019, 19:30
Réžia: Viliam Klimáček
Účinkujú: Viktor Horján, Roman Pomajbo, Martin Meľo, David Hartl

Potrebujeme ešte priateľov, manželky, milencov, milenky, keď máme svoje smartfóny? Nikdy v dejinách ľudia tak veľa nekomunikovali ako dnes a možno ešte nikdy neboli takí osamelí… Bláznivá komédia Milujem svoj mobil rieši nielen erotiku pomocou mobilu, ale aj možnosť, či sa dá dovolať bohu a čosi si od neho priať, až po ozajstnú svadbu s vaším mobilným miláčikom. Viliam Klimáček svoju „road movie“ komédiu umiestnil do starého Cadillacu, v ktorom štyria Slováci (šofér, farár, študent a manažér) idú autom cez Ameriku. Hoci majú dovolenku, každý pred čímsi uteká – pred veriteľmi, pred manželkou, pred sebou samým… a stále telefonuje, telefonuje, telefonuje…

Taxi Bratislava (tekutá realita) – GUnaGU, nedeľa 18. augusta, 2019, 19:30
Autor a réžia: Viliam Klimáček
Hrajú: Daniel Fischer, Viktor Horján, Dominika Kavaschová
Traja taxikári a ich pasažieri. Panoptikum podivných postavičiek, ktoré veria, že Zem je plochá a že lietadlá na nebi rozprašujú chemikálie, aby sme sa ľahšie dali manipulovať. Metrosexuáli a ich Cirkev Solárna v soláriu, šialenec, čo unáša taxíkom dievčatá a mladá východniarka, ktorá sa v Londýne živila umývaným okien v bielizni, živo hrané pesničky Dana Fischera…

Tragikomické aj groteskné príbehy vykresľujú realitu tekutej doby, v ktorej začína byť možné všetko a kedy už neplatia žiadne hranice. Okrem Viktora Horjána hrá aj hosťujúca najmladšia generácia SND, Dominika Kavaschová a Dano Fischer, ktorí na texte spolupracovali s autorom.

VÝSTAVA:

Ľubo Stacho / Svetlo a citlivá vrstva, GMB – Pálffyho palác
Kurátorka: Lucia L. Fišerová

Výstava Ľuba Stacha Svetlo a citlivá vrstva približuje jeho experimentálne fotografické výskumy, ktorým sa venoval na konci osemdesiatych a na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia. Bola to doba náhleho vplynutia z bezčasia normalizácie do búrlivých spoločenských i kultúrnych zmien po novembri 1989.Spoločným menovateľom Stachovej tvorby tohto turbulentného obdobia sa stáva vedecko-experimentálny prístup blízky konceptuálnym stratégiám, meditatívny, vizuálne príťažlivý obsah a výrazná spoločenská angažovanosť. Výstava je na prvý pohľad poskladaná z niekoľkých samostatných segmentov, tie sú však navzájom prepojené. Kľúčový happening Pridajte ruku, prezentovaný prostredníctvom časozberného videa a dokumentácie akcie, v sebe prirodzene spája princípy participatívneho happeningu, konceptuálneho dokumentu a experimentu s citlivou fotografickou vrstvou. Pojem „citlivá vrstva“ sa dá zároveň vnímať i ako metafora spoločenského milieu, vibrujúcej atmosféry novembrových dní.

Zdroj: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Ctibor Bachratý


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno