Cez víkend tu budú pre vás tri špičkové hudobné festivaly, štyri filmové premiéry, ale aj kvalitný koncert v Horárni v Horskom parku. A samozrejme, pokračuje aj Kultúrne leto v Bratislave.


Film:


Viceprezident, Nedeľa, 4. augusta 2019, Kino Lumière, 18:00
Réžia: Adam McKay
Hrajú: Christian Bale, Amy Adams, Steve Carell, Sam Rockwell, Alison Pill, Eddie Marsan, LisaGay Hamilton, Jesse Plemons…
Miestny obhajca práv baníkov so sklonom k alkoholizmu, spolupracovník G. W. Busha a jeden z najmocnejších viceprezidentov v histórii americkej politiky. Začínal v Nixonovej administratíve, v úrade budúceho ministra obrany Donalda Rumsfelda, ktorého neskôr v ceste za vrcholnou métou v Bielom dome odstavil, aby potom mohol osem rokov ťahať za nitky z ústrania. Ale aj rodinne založený muž a milovník psov… Oscarový režisér Adam McKay nakrútil podľa vlastného scenára pôsobivú biografiu so subtílnym humorom o kariére byrokrata a znalca washingtonských pomerov, ktorý pre mnohých zosobňuje portrét odporného, po moci bažiaceho politika. Presvedčivý, autentický rozmer filmu zvýrazňuje mimoriadne stvárnenie 46. amerického viceprezidenta Christianom Baleom, jedným z najvšestrannejších hercov Hollywoodu.


Rýchlo a zbesilo: Hobbs a Shaw, USA, 2019, Réžia: David Leitch
Hrajú: Dwayne Johnson, Jason Statham, Idris Elba, Vanessa Kirby, Helen Mirren…
Čo spája americkú kopu svalov Hobbsa a elegantného britského zabijaka Shawa? Jeden všetkého schopný gauner, ktorého by sami bez vzájomnej spolupráce nedokázali zastaviť. Dwayne Johnson a Jason Statham vyvádzajú v akčnej jazde, ktorá je zase o niečo rýchlejšia a zbesilejšia…


Labková patrola – Film pre deti, USA, 2018, Réžia: Charles E. Bastien
Hrajú: Gage Munroe, Lucius Hoyos, Julie Lemieux, Addison Holley, Ron Pardo, Drew Davis
V Adventure Bay sa schyľuje k veľkej udalosti. Neohrozená Labková patrola totiž zažije svoje najnovšie a špeciálne dobrodružstvo v kinách na veľkom plátne…

Slnovrat, USA, 2019, Réžia: Ari Aster
Hrajú: Florence Pugh, Will Poulter, Jack Reynor, William Jackson Harper, Julia Ragnarsson, Björn Andrésen, Anna Åström…
Vzťah Dani a Christiana už nestojí za to. Možno to napraví výlet do severnej Škandinávie s partiou kamarátov. V odľahlej dedinke sa tu raz za 90 rokov, na letný slnovrat, koná špeciálna slávnosť…

Hudba:

Banda, Piatok, 2.augusta, 2019, Eurovea, 20:00
Banda je slovenská world music skupina, ktorá sa inšpiruje tradičnou ľudovou hudbou, inými hudobnými žánrami (blues, funk, jazz, rock, pop, stará hudba) a hudbou iných národov (balkánskych, keltských, slovanských, afrických a latinskoamerických). Prezentuje etnickú hudbu prostredníctvom originálnych a pestrých aranžmánov. Skupina vznikla v roku 2003 a odvtedy sa snaží ísť vlastnou cestou v chápaní žánru world music.

Zvuk for Modra 2019, Piatok, 2. augusta, 2019 – Nedeľa – 04. augusta 2019, Modra
Obľúbené vinohradnícke mesto žiť hudbou. Hudobným srdcom festivalu bude jazz a našou túžbou je predstaviť ho širokému publiku. Na svoje si však prídu milovníci rôznych hudobných žánrov aj rodiny s deťmi či náhodní návštevníci, keďže festival okrem skvelých vystúpení ponúkne aj bohatý sprievodný program.

Festival sa inšpiroval Zvuk for Štiavnica a vytvoril v Modre novú tradíciu mestského hudobného festivalu pod názvom Zvuk for Modra. Počas jeho nultého ročníka, prvý augustový víkend, sa stanú nádvorie historickej radnice, komunitná záhrada, sakrálne priestory Evanjelického kostola či Café Modur, priestormi ktoré ožijú Zvukmi (nielen) jazzu. Modra je malebné slovenské mesto odlišujúce sa atmosférou, históriou, priestormi a celkovo svojím geniom loci.

Dva dni a jedno ráno. Domácu scénu bude reprezentovať slovenská speváčka, textárka a skladateľka Sisa Fehér, ktorá spoločne s gitaristom Vladkom Miklášom predstaví svoj najnovší hudobný projekt s názvom Bardo. Počas sobotného a nedeľného rána v Café Modur diváci zažijú predstaviteľov mladej scény. Predstavia sa Štefan Szabó a Miška Turcerová s ich projektom uaua a svoj debut uvedie bratislavská kapela Trilobeat. Počas sobotnej hudobnej siesty zahrá slovensko – maďarské duo DUSKA, ktoré si odnieslo aktuálne cenu za live performance v súťaži mladých talentov Jazz Start UP. Je pripravený aj koncert Woodpack Brothers spojený s workshopom hry na woodpack pod vedením hudobníka Borisa Čellára, autora tohto rytmicko-melodického hudobného nástroja. Cestou cez klasiku, jazz až k experimentom naprieč hudobnými žánrami sa vydáte s Clarinet Factory z Čiech. O sile rakúskej jazzovej scény vás presvedčí kapela SIMSA FÜNF či hudobníci s exotickým pôvodom z Iránu, Golnar & Mahan. Súčasťou programu bude aj netradičné spojenie hudby a tanca v podaní Sonji Ferienčíkovej v predstavení Everywhen a hudobno-vizuálna inštalácia Bdelosť modranského výtvarníka Martina Dzureka.

Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava
Sobota, 3. augusta 2019
10:00 – 19:00 Rytieri na Devíne / Hrad Devín
11:00 Teatro Neline: Rozprávkový domček, Mestské divadlo na trhu

Letná jazda mestskými časťami – MČ Jarovce
16:00 – 18:00- Hravé m(i)esto
16:00 – Divadlo zo šuflíka: Janko a Marienka
Ihrisko TJ na Ovocnej ulici

17:00 Ázijský víkend, Medzinárodná Bratislava / Hlavné námestie
18:00 Divadlo Zanzara: Ježko a líška, Festival Eurovea / Námestie M. R. Štefánika
20:30 Othello, Letné Shakespearovské slávnosti / Bratislavský hrad

Nedeľa, 4. augusta 2019
20:30 Othello, Letné Shakespearovské slávnosti / Bratislavský hrad

Festival Atmosféra, 3. a 4. augusta 2019, Hontianske Nemce – časť Vinice
Už tento piatok o 15:00 otvorí svoje brány festival Atmosféra, ktorý sa po ôsmy raz koná na lúke obklopenej vinicami za dedinou Hontianske Nemce. Ako už jeho názov napovedá, je výnimočný svojou atmosférou. Strávite tu totiž víkend v prírode, mimo hluku mesta so skvelým hudobným a sprievodným programom, v ktorom sa nezabúda aj na tých najmenších. Atmosféra je totiž rodinný festival.

Končiny 2019, Piatok 2. augusta 2019 – Sobota 3. augusta 2019, Ski Mojtín, Strážovské vrchy

V malebnom prostredí Strážovských vrchov, v rázovitej horskej obci Mojtín pri Púchove sa 2. – 3. 8. 2019 uskutoční 2. ročník hudobného festivalu Končiny. Festival charakteristický svojim ikonickým prostredím a uvoľnenou náladou počas dvoch dní ponúkne to najzaujímavejšie zo slovenskej, ale aj zahraničnej alternatívnej hudobnej scény.

Názov Končiny odkazuje na objavovanie nových hudobných končín i na lokalitu, kde sa podujatie koná – v srdci Strážovských vrchov, takmer na konci sveta.

Spojenie prírodného komorného prostredia, kvalitnej hudobnej produkcie a bohatého sprievodného programu je dôvodom, prečo sa návštevníci i kapely radi vracajú na tento festival. Na svoje si prídu milovníci viacerých žánrov od klasického rocku cez elektroniku, indie-pop, punk, hip hop, folk, reggae až po folklór. Tento rok sa na hlavnom pódiu a vo festivalovej čajovni predstaví až 24 interpretov, z toho 6 zahraničných.

Flannel Party / Nighteen Seventies, Underdose, Diamond Flowers, Sobota 3. augusta 2019, Kulturák 19:00
Pokračovanie tradičnej grunge-rockovej party sa uskutoční 3. auguste. Vystúpi trojica kapiel.
Program:
19:00 Diamond Flowers
20:00 Underdose
21:00 Nighteen Seventies

Traditional Club Revival, Nedeľa 4.08.2019, Horáreň – Horský park, 18:00

„Po stretnutí v roku 2016 sme sa rozhodli znova oživiť duch hudby, ktorú sme hrali pred vyše 50-timi rokmi a ktorá svojou ľahkosťou, spontánnosťou a vitalitou stále nachádza svoje publikum. Duch tradičného jazzu, ktorý sme hrali či už ako Traditional Club Bratislava alebo Revival Jazz Band. Náš repertoár sa pohybuje medzi skladbami neworleanského jazzu, chicagského dixielandu a swingom a chceli by sme tak osloviť čo najširšie spektrum publika. Kombinácia sopránsaxofón, trombón a gitara/banjo umožňuje aj rozličné farebné a štýlové varianty a tým aj neštandardný sound našej novej formácie,“ hovorí Igor Čelko o koncerte.

Obsadenie formácie:
Igor Čelko – sopránsaxofón
Vlado Vizár – trombón
Patrícia Páleníčková – gitara, banjo, spev
Andrej Šebo – kontrabas
Karol Sucháň – bicie nástroje

Výstavy:

Poklady Židovského múzea v Prešove, Synagóga v Bratislave
Znovuobjavené poklady zo zbierky historicky prvého židovského múzea na Slovensku spred takmer sto rokov, ktoré dosiaľ verejnosť nemala možnosť vidieť, prináša na novej výstave Židovské komunitné múzeum, sídliace v jedinej zachovalej synagóge v Bratislave.

Od 14. júna 2019 si publikum po prvýkrát bude môcť prezrieť doteraz nevystavené raritné predmety, tzv. judaiká, z cennej zbierky prvého židovského múzea na našom území, ktoré fungovalo od roku 1928 až do druhej svetovej vojny v Prešove. Priekopnícke múzeum bolo jediným svojho druhu v dejinách Slovenska až do 90. rokov minulého storočia. Založil a riadil ho inžinier a vášnivý zberateľ Eugen Bárkány, ktorému bola venovaná minuloročná výstava.

Zbierka prešovského múzea, ktorá obsahovala asi 1500 predmetov, predstavuje prvý veľkolepý príspevok k záchrane židovského kultúrneho dedičstva u nás. Počas slovenského štátu bola skonfiškovaná a takmer zázrakom prežila holokaust. V rokoch 1952 až 1993 bola deponovaná v Židovskom múzeu v Prahe. Dnes predstavuje cenné historické a vizuálne svedectvo o stratenom svete predkov.

Podľa hlavnej kurátorky výstavy, poprednej odborníčky na judaiká, Jany Švantnerovej, je to poklad. Aj preto pre výstavu aktuálnu zvolili príznačný názov Poklady Židovského múzea v Prešove, ktorá predstaví až 70 unikátnych predmetov.

Prvá dáma vzdelávania / 100 rokov Univerzity Komenského, Múzeum dejín mesta – Stará radnica

Vznik Československa v roku 1918 priniesol so sebou zmeny vo všetkých sférach spoločnosti a ovplyvnil aj vývoj vysokoškolského vzdelávania na Slovensku. Archív Univerzity Komenského v Bratislave nám sprostredkovane umožnil nahliadnuť do archívnych dokumentov s nesmiernou historickou hodnotou, ktoré zásadným spôsobom vypovedajú o vzniku Univerzity Komenského v Bratislave, čím približujú aj problematiku formovania vysokého školstva v najnovších dejinách.

Zákon č. 375/1919 Zb. z. a n. zo dňa 27. júna 1919 zriadil Československú štátnu univerzitu v Bratislave so 4 fakultami: právnickou, lekárskou, prírodovednou, filozofickou fakultou. Ďalšie nariadenie vlády zo dňa 11. novembra 1919 premenovalo vyššie uvedenú univerzitu na Univerzitu Komenského v Bratislave. Bratislava sa stala v roku 1919 univerzitným mestom aj v novodobých dejinách nášho štátu. „Novovzniknutá Univerzita Komenského prevzala časť inventára a učební po zrušenej Bratislavskej uhorskej kráľovskej Alžbetinej univerzite, ktorá sa presťahovala najskôr do Budapešti, neskôr do Päťkostolia (Pecs).

Univerzita Komenského sa stala prvou vysokou školou univerzitného typu na území Slovenska, ktorá poskytovala možnosť získať najvyššie vzdelanie v slovenskom jazyku. Od svojho vzniku zaujíma popredné miesto v národnom systéme vysokoškolského vzdelávania a stala sa medzinárodne uznávaným centrom vedy a výskumu. Ako najkomplexnejšie vybudovaná univerzita klasického typu v Slovenskej republike si uchováva dodnes postavenie národnej univerzity. Prostredníctvom archívnych dokumentov, fotografií osobností a univerzitných budov, grafických prvkov, audiovizuálnych a trojrozmerných materiálov výstava oboznámi verejnosť s dejinami, tradíciami, obradmi, symbolmi, štúdiom, organizačnou štruktúrou a rozvojom univerzity.

Zdroj: spracovala redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Múzeum dejín mesta

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno