S napätím čakáme ocenené snímky v Karlových Varoch, určite nevynechajte v našich kinách film Brankár, pokračuje Kultúrne leto a mnohé ďalšie akcie.


FILM: Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary, 28. júna – 6. júla 2019
Po ART FILM FESTE v Košiciach sa začal 54. ročník Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary.
Hlavnou hviezdou, ktorá festival otvorila, je držiteľka Oscara Julianne Moore. Tej odovzdal prezident festivalu Jiří Bartoška ocenenie Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii. Herečka vyjadrila vďačnosť za to, že festivalový zážitok môže prežiť spoločne so svojím partnerom v živote i vo filme – Bartom Freundlichom, ale i so svojou dcérou.


Mŕtvi neumierajú, Réžia: Jim Jarmush
Novinka Jima Jarmusha so skvelým hereckým obsadením. Ospalé vidiecke mestečko Centerville sa ocitá v centre vojny s hordami zombie vyliezajúcich z hrobov. Hrajú: Bill Murray, Adam Driver, Tilda Swinton, Chloë Sevigny, Steve Buscemi, Danny Glover, Caleb Landry Jones, Rosie Perez, Iggy Pop, Sara Driver, RZA, Selena Gomez, Carol Kane…


Brankár, Réžia: Marcus H. Rosenmüller
Príbeh muža, ktorý miloval futbal, Anglicko a ženu svojho života Margaret a vďaka svojím výnimočným schopnostiam a vytrvalosti sa dokázal z nenávideného „nácka“ stať britským národným hrdinom. Bert Trautmann sa narodil v Nemecku v roku 1923 a počas vojny sa ako výsadkár aktívne zapájal do bojov. Ku koncu vojny ho zajali britskí vojaci a držali ho v tábore, kde si všimli jeho talent. Napriek počiatočnej nenávisti fanúšikov pôsobil v tíme Manchestru v rokoch 1949 až 1964. Zlom v jeho kariére prišiel v roku 1958 vo finále Anglického pohára, kedy pre svoj tím vybojoval víťazstvo, keď dohral zápas navzdory život ohrozujúcemu zraneniu. On a jeho životná láska Margaret, ale musia čeliť i ďalším ranám osudu…


HUDBA:
Viva Musica! 2019
Koncerty 15. ročníka festivalu Viva Musica! sa budú konať od 27. júna do 22. augusta 2019 na rôznych miestach v Bratislave.
Júlové koncerty
4. júla 2019 o 20.00 / Stará tržnica
Ólafur Arnalds
Hudobný experimentátor a inovátor Ólafur Arnalds zavíta na Slovensko až z Islandu v exkluzívnej premiére. Viva Musica! 2019 prináša nezabudnuteľný zážitok už 4. júla do Starej tržnice.

18. júla 2019 o 20.00 / Ateliér Babylon
The Opera Locos
Medzinárodne úspešný projekt The Opera Locos z dielne španielskej produkčnej spoločnosti Yllana sa v júli predstaví na festivale Viva Musica!. Večer plný najslávnejších operných hitov všetkých čias sľubuje nezabudnuteľný zážitok pre celú rodinu.

25. júla 2019 o 20.00 / Veľký evanjelický kostol
Peter Gregson & Cello Ensemble
Posledný album Petera Gregsona Bach Recomposed je zmesou elektroniky a klasickej hudby. V slovenskej premiére zaznie 25. júla 2019 vo Veľkom evanjelickom kostole v podaní Petra Gregsona a slovenského violončelového ansámblu v zložení Karolína Zivalíkova, Katarína Zajacová, Katarína Kozelková, Andrej Gála Gregor Regeš.

31. júla 2019 o 20.00 / Stará tržnica
Štvorkoncert
31. júla 2019 sa všetci títo umelci predstavia v bratislavskej Starej tržnici na spoločnom Štvorkoncerte, na ktorom s Orchestrom Viva Musica! pod taktovkou Braňa Kostku uvedú svoje najväčšie hity, ale aj niekoľko noviniek.

KONCERT: Terézia Čikoš & Friends, Sobota, 6. júla 2019, JAZZ CITY CAFÉ, 21:30
Jedna z najväčších favoritiek speváckej súťaže The Voice Česko Slovensko Terézia Čikoš nie je v šoubiznise žiadnym nováčikom. Dcéra speváčky Brigity Szelidovej má za sebou už spoluprácu aj s Luciou Bílou, či Máriou Čírovou, ktorej spievala vokály do jej najväčšieho hitu Unikát. Terézia sa okrem spevu profesionálne venuje aj herectvu.Učinkuje v mnohých predstaveniach v Slovenských divadlách.V jej najnovšom titule Holokaust, ktoré uviedlo divadlo Arteatro sa talentovaná speváčka podieľa aj dramaturgicky.

KONCERT: Power Face (Swe), The Wilderness, Sobota, 6. júla 2019, T3, 20:00
Power Face
Frišký hardcore punk s neskutočne umrnčaným vokálom. Akoby Cartman zo South Parku založil kapelu. Vo Švédsku. Spratkovská drzosť, riflový outfit a gitarové rošambo rozochvievajúce každý chĺpok.

The Wilderness
Trnavská ulica. Apolitickosť, striedmosť, pozitivita. Presne v tomto poradí. A možno nebudú chýbať ani príhovory medzi pesničkami, hodné aj Hviezdoslavovho Kubína.

FESTIVAL: Vrbovské vetry 2019, Sobota, 6. júla 2019, Štadión Vrbové
Program:
Feelme
Buty
Vrbovskí víťazi
Banda
Megalukostrlba
Karpatské chrbáty + Abusus live
Veľká vrbovská
Le Payaco
Formula nula
David Koller
Džukebox live
Slobodná Európa
Chikilikitua
Madratz

DIVADLO:
Mysterium Exitus – Mystické nočné prehliadky na hrade Červený Kameň, Sobota, 6. júla 2019, Hrad Červený Kameň 18:00
V roku 1646 sa v Bratislave v Dóme svätého Martina konal jedinečný trojpohreb – bratov Štefana a Jána Palfiho a ich matky Márie Magdalény rodenej Fuggerovej. Zodpovedný za pohreb bol najmocnejší muž vtedajšieho Uhorska, palatín Pavol Pálfi. Bol to jeden z najhonosnejších pohrebov svojej doby, trvajúci takmer tri dni. Smútočný sprievod doviedol nebožtíkov do Bratislavy až z rodinného sídla z lesov Malých Karpát, z hradu Červený Kameň.

DIVADLO: TANEC
Neskorý zber: Dvojité samohlásky, Nedeľa, 7, júla 2019, Priestor Špirála, Drieňova 40, Bratislava, 19:00
Netradičný autorský projekt, ktorý prináša zamyslenie a zábavu na dosah ruky. Oslovuje komunity priamo v ich „najbezpečnejšom“ prostredí tanečných sál. Predstavenie ponúka konceptuálne pohybové skúmanie vzťahu tanca, priestoru a jazyka na mieste, kde vzniká – na tanečnej sále.

DIVADLO: ČINOHRA
Řeči (Rumors), Nedeľa, 7, júla 2019, Staromestské centrum KaV – Zichyho palác, 20:30
Môžete sa tešiť na hru plnú svižných dialógov a slovného humoru.
Hru, v ktorej z darovaných brúsených váz zostanú len črepy, v ktorých údajne vybuchujú holiace krémy v spreji a nikto až do konca nevie, čo sa vlastne naozaj stalo. Réžie sa ujal principál súboru Petr Říha. V hlavných úlohách sa objavia hostia Ema Klementová a Matěj Merunka. Ďalej hrajú Ján Rosák, Alena Říhová, Hedvika Hájková, Jana Kroupová, Petr Kopsa, Alexandr Skutil, Petr Bendl, Irena Neradováa Jiří Geissler.

Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava – júl 2019
Milovníci divadla určite vedia, že v lete – na prelome mesiacov júl a august, sa konajú Letné Shakespearovské slávnosti. Tento rok budú od 5. júla až do 4. augusta, už tradične, na Bratislavskom hrade. Sviatok divadla sa začne najväčšou ľúbostnou tragédiou všetkých čias – hrou Rómeo a Júlia v réžii Doda Gombára. Okrem tejto klasiky priaznivcov divadelného umenia čakajú aj ďalšie inscenácie: Komédia omylov, Večer Tŕíkrálový či Othello, ktorý sa na pódiách objaví po ročnej prestávke a bude to jeho derniéra, takže máte poslednú šancu vychutnať si toto nesmrteľné dielo.

Program na júl:
6.7.2019, sobota

10:00 – 19:00 Rytieri na Devíne / Hrad Devín
11:00 Divadlo Pod Hríbikom: Karkulka a vlk, Mestské divadlo na trhu / Stará tržnica

Japonský deň / Nádvorie Starej radnice:
14:00 Čajový obrad (Tsutomu Takamatsu Sôuriki, Chado Urasenke Tankokai Viedeň) 14:30 Ikebana (Noriko Komiyama, lektorka školy Sogetsu)
15:15 Bonsaj (Ján Lúdik, Bonsaj centrum Bratislava)
15:45 Šógi a go (prezentácia o japonských stolných hrách, Adam Skalný a Lukáš Vyletel) 16:15 Workshop tradičného japonského tanca kamigatamai a ukážka obliekania kimona (Teru Ogawa a Teruka Ogawa)
Hlavné námestie
17:15 Kagamiwari – slávnostné otvorenie festivalu
17:30 Koncert japonskej hudby (slovensko – japonské sláčikové kvarteto)
18:00 Predstavenie klasického japonského tanca “kamigatamai” (Teru Ogawa, hlavná majsterka a vedúca školy Ogawa)
18:30 Ukážky japonských bojových umení karate, aikido, judo (Slovenský zväz karate, Kurilla Budokan, Judo klub Patrónka a Judo klub Levice)

18:00 Disko Jarka – rytmické, tanečné a hudobné cvičenie pre deti, Festival Eurovea / Námestie M.R. Štefánika

20:30 Rómeo a Júlia, Letné Shakespearovské slávnosti / Bratislavský hrad

7.7.2019, nedeľa

16:00 Kaprálikovci: Kozliatka a vlk, Shakespeare s deťmi na hrade / Bratislavský hrad
18:00 Tančiareň s Gabikou Csinovou / Salsa – Menrengue – Bachata, Sprievodné podujatie: Blumentalive leto 2019 / Námestie Mateja Korvína
20:30 Rómeo a Júlia, Letné Shakespearovské slávnosti / Bratislavský hrad

8.7.2019, pondelok
20:30 Rómeo a Júlia, Letné Shakespearovské slávnosti / Bratislavský hrad

9.7.2019, utorok

7:30 Balans joga, Festival Eurovea / Námestie M.R. Štefánika
20:30 Rómeo a Júlia, Letné Shakespearovské slávnosti / Bratislavský hrad

19:00 Be.Well, Letné koncerty pri San Marten / San Marten, Panská 172/33, Bratislava – Staré mesto

VÝSTAVA:
KARIČKA NA HLAVNEJ INŠPIRUJE, Košice, Hlavná ulica
V sobotu 6. júla si môžete v Košiciach vo verejnej knižnici vychutnať výstavu KARIČKA NA HLAVNEJ INŠPIRUJE. Za šesť rokov si kruhový tanec zatancovalo dovedna vyše 5000 ľudí. Fotografie na výstave od viacerých autorov zaznamenávajú magické momenty z jednotlivých ročníkov.

LITERATÚRA:
Kníhkupecký nonstop maratón v Banskej Bystrici
Literárna bašta a Artforum Banská Bystrica už po štvrtý rok prinášajú kníhkupecký nonstop maratón s bohatým programom plným výnimočných diskusií, prednášok, koncertov, divadla a mnohých pekných stretnutí. Štvrtý ročník podujatia prinesie do Banskej Bystrice napríklad maďarského spisovateľa Benedeka Tótha s jeho knihou Mŕtve body, nový prednáškový cyklus, divadelný večer so Sørenom Kierkegaardom, ale aj zaujímavé hudobné večery, vystúpi aj špeciálna zostava hudobníkov, ktorá si pripomenie nedožitú sedemdesiatku Jara Filipa.

VÝSTAVA:
Konkrétne leto / Súčasné európske geometrické tendencie 2019, 27.júna 2019 – 31. augusta 2019, galérie v Bratislave
Hlavným zámerom organizátorov podujatia je predstaviť čo najširšiu škálu možností konkrétneho a geometrického umenia. Geometrická abstrakcia predstavuje jeden princíp a nevyčerpateľné množstvo výtvarných možností. Za uplynulé storočie prešla zaujímavým vývojom, mnohými autorskými vkladmi, jedinečnými mutáciami, rôznymi syntézami a protikladnými silami, formálnymi i filozofickými ozvenami. Mnohí autori ju vývojovo posúvajú a obohacujú o nové dimenzie aj v súčasnosti. Tento segment výtvarnej tvorby má bohatú tradíciu nielen na Slovensku či v Čechách, už v roku 1967 bol založený spoločný česko-slovenský Klub konkretistov, má bohaté tradície v Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Francúzsku, Holandsku, Taliansku ako aj v mnohých iných krajinách. Táto výstava bude prehliadkou širokého generačného zastúpenia, od renomovaných tvorcov až po príslušníkov najmladšej generácie. V rámci medzinárodnej spolupráce sa vytvára príležitosť k bližšiemu spoznávaniu iných kultúr prostredníctvom tak univerzálneho média, akým je výtvarné umenie.

Ústredná časť výstavy s autormi zo SK, CZ, A, PL, H, F, NL, CH, SLO bude umiestnená v Bratislave v Galérii Umelka, ďaľšie výstavy sú naplánované v Galérii Z, v Galérii Poľského inštitútu, v Galérii Rakúskeho kultúrneho fóra a v Galérii Francúzskeho inštitútu.

Program:

26.6.2019 – 11.8.2019
Vernisáž: 26.6.2019 o 17.00 / Galéria Z
Zo zbierky Waldemara Andzelma /PL

26.6.2019 – 31.8.2019
Vernisáž: 26.6.2019 o 16.00 / Rakúske kultúrne fórum
Helga Philipp

26.6.2019 – 24.7.2019
Vernisáž: 26.6.2019 o 18.00 / Francúzsky inštitút
Roger Vilder

Poľský inštitút
Interaktívne projekcie vo výkladoch

26.6.2019 – 21.7.2019
Vernisáž: 26.6.2019 o 19.00 / Galéria Umelka
Súčasné geometrické tendencie

Text: redakcia mojakultura.sk
Zdroj video: FILM EUROPE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno