Nezabudnite si v kine pozrieť film Brankár, ak ste v Žiline, čaká vás Anča Fest 2019, milovníkov baletu predstavenie Beatles Go Baroque a na východnom SLovensku Festival živých sôch.


FILM:
Brankár (Trautmann), Anglicko / Nemecko, 2018, 120 min.
Film Brankár prináša dramatický životný príbeh legendárneho futbalistu Manchester City Berta Trautmanna, ktorý sa v povojnovom Anglicku presadil napriek svojmu nemeckému pôvodu. Príbeh muža, ktorý miloval futbal, Anglicko a ženu svojho života Margaret a vďaka svojím výnimočným schopnostiam a vytrvalosti sa dokázal z nenávideného „nácka“ stať britským národným hrdinom. Bert Trautmann sa narodil v Nemecku v roku 1923 a počas vojny sa ako výsadkár aktívne zapájal do bojov. Ku koncu vojny ho zajali britskí vojaci a držali ho v tábore, kde si všimli jeho talent. Napriek počiatočnej nenávisti fanúšikov pôsobil v tíme Manchestru v rokoch 1949 až 1964. Zlom v jeho kariére prišiel v roku 1958 vo finále Anglického pohára, kedy pre svoj tím vybojoval víťazstvo, keď dohral zápas navzdory život ohrozujúcemu zraneniu. On a jeho životná láska Margaret, ale musia čeliť i ďalším ranám osudu…

€urópske filmy za €uro
V Kine Lumière odštartoval už po siedmykrát letný projekt €urópske filmy za €uro. Počas leta uvedie tridsať súčasných filmov, ktoré boli ocenené na medzinárodných festivaloch alebo patria k divácky obľúbeným, pričom mnohé z nich vstúpili do distribúcie len nedávno. Projekt, ktorý organizujú Slovenský filmový ústav (SFÚ) a Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK), potrvá do 31. augusta, v Kine Lumière sa bude premietať denne od 18.00 hod. za jedno euro.


Yesterday, Anglicko / USA, 2019, 117 min.
Réžia: Danny Boyle
Hrajú: Lily James, Himesh Patel, Ed Sheeran, Kate McKinnon
Hudobná komédia Yesterday rozpráva neuveriteľný príbeh neúspešného muzikanta, ktorý vyhrá jackpot v životnej lotérii. Ako sa to stane? Raz ráno sa zobudí a zistí, že nikto na svete si nepamätá na legendárnu skupinu Beatles.


Fest Anča 2019
Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2019 odštartoval vo štvrtok 27. júna svoj 12. ročník. Do Žiliny opäť prináša štyri dni plné animovaného filmu, prednášok, koncertov a sprievodných podujatí.
PROGRAM NA VÍKEND:
29.6.2019
10.00 Medzinárodná súťaž filmov pre deti (repríza) / Bábkové divadlo
11.00 Svetová panoráma 3 / Stanica S1
11.30 Medzinárodná súťaž krátkych filmov 1 (repríza) / Bábkové divadlo
13.00 Identita: Our Spirit Animals / Stanica S1
13.30 Súťaž slovenských filmov (repríza) / Bábkové divadlo
14.30 Identita: Family Ties / Stanica S1
15.30 CEE Animation: Talenty (repríza) / Bábkové divadlo
16.00 Svetová panoráma 4 / Stanica S1
17.30 Profil: Tim Webb / Bábkové divadlo
18.00 Identita: It´s All in My Head / Stanica S1
18.30 Masterclass: Tim Webb / Bábkové divadlo
19.30 Slovenská panoráma (repríza) / Stanica S1
20.30 Súčasná abstraktná a nenaratívna animácia / Bábkové divadlo
21.00 Identita: Stranger Danger (repríza) / Stanica S1
22.00 Shrek inými slovami / Bábkové divadlo

30.6.2019
10.00 Medzinárodná súťaž krátkych filmov 2 (repríza) / Bábkové divadlo
10.00 Anička v krajine zázrakov 1 (repríza) / Stanica S1
11.30 Medzinárdná súťaž krátkych filmov 3 (repríza) / Bábkové divadlo
11.30 Anička v Mordore 1 (repríza) / Stanica S1
13.00 Súčasná abstraktná a nenaratívna animácia (repríza) / Stanica S1
14.00 Medzinárodná súťaž krátkych filmov 4 (repríza) / Bábkové divadlo
14.00 Anička v Mordore 2 (repríza) / Stanica S1
19.00 Best of Fest Anča 2019 / Bábkové divadlo

DIVADLO:
Listy Emilovi, Sobota 29. júna, 2019, Štúdio L+S, 19:00
Listy Emilovi začali nenápadne. Ale ako pribúdali ďalšie a ďalšie diely, začínalo byť jasné, že ich autor nielen s úžasným humorom glosuje dianie okolo seba z pozície seniora, ale pod povrchom sa začínala objavovať oveľa hlbšia výpoveď o Emilovi – fenoménovi svojho storočia. Listy Emilovi sú skvelé dialógy s tušeným partnerom, ten sa bude ukrývať za tentoraz zatvorenými dverami. V starobinci zakladá Emil voiceband, ktorý svojím repertoárom dokumentuje Emilove spomienky od budovateľských piesní až po súčasné šlágre a zároveň predstavuje rozmanitú galériu postavičiek seniorov.

Beatles go Baroque, Sobota, 29.júna, 2019,Slovenské národné divadlo – Historická budova 19:00
Premiéra Beatles go Baroque je pôvodným slovenským projektom, pod ktorý sa podpíše slovenský skladateľ Peter Breiner a piati choreografi. Impulzom k vytvoreniu komponovaného predstavenia bola hudba Petra Breinera, jedného z najnahrávanejších hudobníkov vo svete. Počas posledných desiatich rokov spolupracoval s poprednými svetovými divadlami a štúdiami ako dirigent, skladateľ, aranžér a klavirista. K najúspešnejším nahrávkam patria práve jeho barokové skladby od Beatles, ktoré sa umiestňujú na popredných miestach v rebríčkoch predajnosti a vysielanosti na celom svete.
Choreografia: Adrian Ducin, Igor Holováč, Andrej Petrovič, Glen Lambrecht, Reona Sato
Dirigent: Peter Breiner, Peter Valentovič

Príbeh geja, príbeh lesby, Sobota, 29.júna, 2019 a nedeľa 30. júna 2019, Štúdio 12 19:00
Pôvodná slovenská inscenácia sa snaží priblížiť komplexne na základe mozaiky príbehov rôznych gejov a lesieb fázy ich života. Bude zobrazovať ich vnútorný coming out, coming out blízkym ľuďom a ich prežívanie s akcentom na slovenskú spoločnosť.

CHROBÁK V HLAVE /Georges Feydeau/, Košice, Štátne divadlo, Sobota, 29.júna, 2019, 19:00
Brilantná komédia, kde centrálnou zápletkou je nevera verných, ktorým ktosi skrátka nasadí chrobáka do hlavy. Jedna z najslávnejších a najhranejších komédií na svete, klasika, ktorá nestarne, brilantná, drzá, ľahkonohá, francúzska. Situačný tresk, ktorý privodí nevinný nápad zistiť, ako je to s vernosťou manželského partnera. A už je príslovečný chrobák v príslovečnej hlave. Guľový blesk humoru a vtipu nezadržateľne letí javiskom.

HUDBA
Scénické predstavenia opier – Musica Aeterna, Sobota 29.júna, 2019, Staromestské centrum KaV – Zichyho palác 20:00
Francesco Conti: Pampalugo e Galantina, dve intermezzá pre soprán, bas, sláčikový orchester a basso continuo, sólisti: Barbora Dvorská- soprán, Dávid Harant – bas.
Giovanni Battista Pergolesi: Livietta e Tracollo, dve intermezzá pre soprán, tenor, bas, 3 hercov, sláčikový orchester a basso continuo, sólisti: Lenka Máčiková – soprán, Martin Babjak – barytón, réžia: Tomáš Surý.

Bašavel pod hradbami: Cigánski diabli, Čírová a Grigorov, Sobota, 29.júna, 2019,Prírodný amfiteáter pod zámkom Smolenice, Zámocká ulica 19:00
Cigánski Diabli vás prevedú prierezom tých najkrajších čardášov, rómskych a židovských skladieb, či klasikou obohatenou o ich výnimočnú virtuozitu. Na pódiu privítame aj charizmatickú Máriu Čírovú, ktorá má dar vtiahnuť publikum priamo do hudobného deja. Napokon zaznejú aj chytľavé skladby zriedka koncertujúcej legendy Roba Grigorova. Atmosféru večera však prv rozohreje orešianska skupina FidliCanti, ktorá lahodne mieša tradičnú ľudovú hudbu s modernými žánrami.

Bašavel sa uskutoční v prírodnom amfiteátri neďaleko zámockých hradieb. Mierne sa zvažujúca lúka má výnimočnú akustiku a už roky je obľúbeným koncertným miestom v rámci šľachtického parku pod Smolenickým zámkom. K dispozícii sú miesta na voľné sedenie a státie. Ak náhodou nebudete mať chuť tancovať, vždy je tu možnosť spríjemniť si hudobný zážitok vlastnou dekou či sedacím vakom. Aby ste cestou na koncert nemuseli blúdiť v smolenických uličkách, pripravili sme pre vás bezplatné záchytné parkovisko. Koncert je súčasťou festivalu Smolenické kultúrne leto.

Total Chaos (USA) + support, Nedeľa, 30.júna,2019, Kulturák 19:30
Kalifornská punková kapela Total Chaos bude mať koncert na konci júna v Bratislave

VÝSTAVA
Umelcova (ťažká) batožina. Arnold Peter Weisz-Kubínčan (1898 – 1945), Slovenská národná galéria
Kurátorky: Lucia Gregorová Stach, Alexandra Homoľová

Výstava vznikla vďaka príbehu neobyčajnej akvizície – daru diel Arnolda Petra Weisza-Kubínčana (ďalej APWK; 1898 – 1945). Vďaka veľkorysosti pani Katariny Curtisovej a jej rodiny sa na Slovensko z USA vrátila významná časť umelcovej pozostalosti, zachránená matkou pani Katariny Zorkou Kahanovou-Ringovou (1910 – 1978), ktorá s ním prežila posledné obdobie života na Slovensku pred deportáciou do nacistického koncentračného tábora. Maľby, kresby, grafiky, skice, skicáre a výstrižky z dobovej tlače nám spolu s fascinujúcim príbehom prinášajú aj nové poznatky o rozsahu, povahe a kontexte jeho tvorby.

Arnold Peter Weisz-Kubínčan sa narodil v židovskej rodine v pruskom meste Usch. V rokoch 1913 – 1917 študoval odbor sochárstvo na Umeleckopriemyselnej škole v Budapešti. Po vojne pokračoval v štúdiách v Berlíne, pravdepodobne na súkromnej akadémii. Nová analýza autorovej tvorby sa sústredí na jeho tvorivé rozmýšľanie, expresívny kresbový rukopis a jeho vývoj. Prezentuje unikátne a z veľkej časti nikdy nevystavené diela medzivojnového expresionistu európskej dôležitosti, ktorý priniesol do slovenského umenia závan medzinárodného umeleckého myslenia.

Výstavu tvorí päť hlavných tém: Auto/Portrét ako obraz sveta, Angst und Beklemmung (Úzkosť a skľúčenosť), Nachádzanie a strácanie domovskej krajiny, Človek – zviera – príroda, Umelec ako mystik, ktoré sú v priestore rozohrané v dvoch hlavných vrstvách. Prvú vrstvu tvorí príbeh akvizície a vysypaný „obsah kufra“ v hovoriacej architektúre stavebných prvkov výstavy (písmená všetkých autorových mien APWK, tunel a kaplnka) podľa návrhu Jany a Pala Bálikovcov, dizajnérov výstavy a katalógu. Šiestou témou je historická pripomienka umelcovej americkej prezentácie v Old Chapel v Schenectady v roku 1961. Druhá vrstva výstavy obsahuje diela APWK zo zbierok a niekoľko diel autorov a autoriek z jeho generácie ako komparatívny materiál. Skice a štúdie tak na výstave dopĺňajú aj vrcholné maliarske diela.

FESTIVAL
Živé sochy, Sobota, 29.júna, 2019
Ak hľadáte dobré podujatie, práve ste ho našli! Pozývame vás na unikátnu exhibíciu. Festival živých sôch v Spišskej Novej Vsi je unikátny projekt, ktorý sa po dvoch úspešných ročníkoch dostal aj do výberu tých najlepších podujatí v celom regióne. Celé hodiny dokážu stáť nehybne ako soľný stĺp, s kamenným výrazom v tvári, no predsa v nich prúdi život. Sú úplne na nerozoznanie od pravých bronzových alebo kamenných sôch, ktoré môžeme vidieť na podstavcoch na námestiach či v múzeách. Živé sochy – toto statické umenie fascinuje divákov či okoloidúcich po celom svete.

Po prvýkrát sa zlaté, biele, alebo strieborné atrakcie objavili v antike, aby sa o tisíce rokov neskôr stali inšpiráciou pre umelcov a ich neopakovateľné výkony. Počas Festivalu živých sôch môžete s neobyčajným záujmom sledovať nie jednu sochu, ale hneď niekoľko ožívajúcich sochárskych diel. Ich detailná prepracovanosť spojená s majstrovstvom statickosti často vyrazia dych minimálne tak, ako výtvory slávnych sochárov.

Ak si teda chcete urobiť nezabudnuteľnú selfie s historickou osobnosťou či hviezdou strieborného plátna, určite navštívte Spišskú Novú Ves 28. a 29. júna 2019. Medzinárodný Festival živých sôch nemá na Slovensku obdobu a jeho organizátori s úsmevom dodávajú, že raz budú najlepším streetartovým podujatím na svete. Tento rok v metropole Spiša vystúpia umelci z Česka a Poľska i naše zoskupenie Big Names. Jednou z postáv, ktorú umelci tohto roku stvárnia, bude najvýznamnejšia osobnosť Slovenska Milan Rastislav Štefánik.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj video: Balet SND

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno