Tipy redakcie na víkend

Vrcholí Art Film Fest, začína sa Letné kino, víkend v znamení Zvuk for Štiavnica, Týždňa maďarskej kultúry či festivalu Dotyky a spojenia v Martine.


Film:
Art Film Fest
Medzinárodný filmový festival potrvá v Košiciach 22. júna. Okrem odovzdávania cien, napríklad aj hercovi Jiřímu Lábusovi (Hercova misia), sa s napätím čaká, ako rozhodne porota o ocenených snímkach v súťažnej sekcii.
Okrem toho v kine Tabačka bude:
Festival AZYL 2019 / Súťaž krátkych filmov.
Festival AZYL je medzinárodný online festival 1 a 5 minútových filmov a videoklipov, ktorý dáva priestor začínajúcim filmárom a profesionálom na to, aby odprezentovali svoju filmársku tvorbu najkratšieho formátu. AZYL aj tento rok spolupracuje s medzinárodným filmovým festivalom Art Film Fest Košice 2019 a návštevníci si práve tu budú môcť pozrieť v premiére výber BEST OF AZYL 2019, zložený z tých najlepších 1-minutových filmov, 5-minutových filmov a najzaujímavejších videoklipov z nového súťažného ročníka. Následne prebehne vyhlásenie víťazov jednotlivých kategórií aktuálneho ročníka, o ktorých rozhodne medzinárodná porota z krajín V4.


Filmové premiéry:
Podfukárky, (The Hustle),Réžia: Chris Addison
Hrajú: Anne Hathaway, Rebel Wilson, Tim Blake Nelson, Alex Sharp, Ingrid Oliver, Meena Rayann, Raffaello Degruttola, Deepak Anand. Rebel Wilson ako amatérska podvodníčka a Anne Hathaway ako podfukárka najvyššej triedy sa spoja, aby zviedli, oklamali a obrali hnusne bohatých chlapov o ich peniaze.


Tajný život maznáčikov 2 – pre deti, (The Secret Life of Pets) Réžia: Chris Renaud
Hrajú: Peter Sklár, Martin Kaprálik ,Gabriela Dzuriková, Zuzana Šebová,Peter Rúfus…
Teriér Max sa horko-ťažko vyrovnal so skutočnosťou, že nie je jediným obľúbencom svojej Katie a už sa blížia ďalšie zmeny. Najprv sa k nim nasťahoval ten chlap, potom začala Katie tlstnúť, na nejaký čas odišla a keď sa vrátila, mala so sebou bábätko.


Letné kiná v Bratislave
Letné kino na Kuchajde
V rámci Kultúrneho leta mestská časť Nové mesto pripravila ďalší ročník projektu Letného kina v areáli prírodného kúpaliska Kuchajda. Prvé premietanie bude v stredu 3. júla 2019 o 21.30 hod., ďalšie premietania budú vždy v stredu a v sobotu po zotmení (v júli o 21.30, v auguste o 21.00). Program kina vzniká hlasovaním divákov na webe kina, kde si môžete vybrať z troch titulov, film z najväčším počtom hlasov sa bude premietať. Vstup je voľný.

Bažant Kinematograf na Magio pláži
Od 7. júla 2019 do 12. augusta 2019 od soboty do stredy bude Bažant Kinematograf filmovým programom spríjemňovať večery návštevníkom bratislavskej Magio pláže na Tyršovom nábreží. Premietania začínajú okolo 21.00.

Wakelake Movie Night
Wakelake má letné kino. Každý utorok od 18. júna 2019 o 22.00. Teplý letný večer, legendary krupicová kaša, kakao, popcorn a chill pri dobrom filme. Filmy vyberáte vy.

Divoké letné kino v Schaubmarovom mlyne
Štyri filmové večery dve počas júla a dve počas augusta s výberom silných filmov, ktoré v sebe prepájajú témy súvisiace s výstavou Do divočiny, ktorá bude otvorená hodinu pred každým premietaním. V júli sa premieta o 21.15, v auguste o 21.00. Kino pod holým nebom, s pohárom vína a jedinečným filmovým zážitkom. Vstupné sú 4€.

Letné kino v Líščom údolí
Aj tento rok si pre Vás Mestská časť Bratislava – Karlova Ves pripravila „Filmové leto v Líščom údolí“. Premietania sa budú konať od 22. júna 2019 každý piatok, v júli so začiatkom o 21:30, v auguste o 21:00. Už tradične bude pre vás pripravené občerstvenie, deky a repelenty.

Letné kino Film Europe v Berlinke SNG
Letné kino SNG (v priestore Berlinka v Esterházyho paláci) v spolupráci s Film Europe Media Company vám ponúka žánrovo rôznorodé filmy od kvalitných európskych režisérov, mnohé s oceneniami či nomináciami z významných filmových festivalov. Od 3. júla do 28. augusta 2019, každú stredu vždy od 20.30. Filmy sú vhodné pre divákov od 15 rokov.

Letné kino na Mičuríne
Od 24.7. do 18.9. premieta každý druhý utorok po 20:30 Letné kino v amfiteátri výnimočného oživeného areálu Národnej kultúrnej pamiatky Mičurin – Ekoiuventa na Búdkovej ul. 2 v Starom Meste. Príďte si vychutnať jedinečné filmové zážitky priamo pod hviezdami a nad Bratislavou!

Letné kino na Furdečke
Komunitné centrum Kaspian pozýva na večerné premietania na detské ihrisko na Furdekovej ulici v Petržalke každý štvrtok v auguste 2019 zo začiatkom o 20:00. Doneste si so sebou deku, karimatku alebo stoličku. Na detskom ihrisku je zakázané požívať alkoholické nápoje a fajčiť tabakové výroky.

Letné kino Istra Centra
Večerné premietanie filmov pod holým nebom, s občerstvením na nádvorí Miestnej knižnice, na ulici Istrijská 6 v Devínskej Novej Vsi. Letné kino Istra Centra premieta od 12. júla 2019 vždy o 21.15 po zotmení. Vstup je zdarma.

Letné kino pred DK Dúbravka
Od 19. júla 2019 si každý druhý piatok budete môcť pred domom kultpry Dúbravka pozrieť filmy zo slovenskej a českej produkcie. Začiatky budú o 21.30, k dispozícii bude sedenie a aj občerstvenie.

Letné kino v Ružinove
MČ Bratislava – Ružinov a Cultus Ružinov pre vás v rámci Kultúrneho leta v Ružinove pripravili Letné kino. Bezplatné premietanie je naplánované od 2. júla do 27. augusta 2019 na každý utorok o 21:00 hod. v Amfiteátri v Areáli hier Radosť. V prípade nepriaznivého počasia bude mestská časť informovať na svojom Facebooku vždy v utorok o 19:00, či sa bude premietať. Letné kino bude premietať v mesiacoch júl a august.

Vajnorské open-air letné kino
Mestská časť Bratislava – Vajnory pripravila aj tento rok v rámci Kultúrneho leta 2019 filmové predstavenia Open Air Kina v Parku pod lipami. Začína sa 28. júna 2019 a potrvá do 16.augusta 2019, filmy si môžete pozrieť každý piatok o 21.00 hod.

Letné kino Rača
Letné kino privíta opäť vynovený amfiteáter v Rači. Každý piatok v júli a auguste si budú môcť (nielen) Račania vychutnať atmosféru letného kina zdarma. Premietať sa bude od 28. júna do 30. augusta 2019.

Amfiteáter Senec
Letné kino v Parku oddychu v Senci Vám aj počas tohtoročných letných mesiacov ponúkne viaceré novinky ako aj najúspešnejšie reprízové tituly. Čaká Vás výborná kvalita filmov v 2D formáte, príjemná a nezabudnuteľná atmosféra sledovania filmov pod holým nebom Premietania sa začínajú 10. júna 2019.

Amfiteáter Pezinok
Pezinský amfiteáter bol prvý na Slovensku, ktorý mal možnosť premietať digitálne nosiče a je v nepretržitej letnej činnosti od začiatku 60. rokov. Aj v roku 2019 v mesiacoch jún, júl a august premieta sa každý deň a za každého počasia, ak sa nazbiera dostatočný počet divákov. Premietania začínajú o 21.15.

Záhrada mestskej knižnice Stupava
Letné kino tento rok nájdete aj v Stupave, v záhrade mestskej knižnice Ruda Morica. Premietania sa uskutočnia vždy v stredu a nedeľu od 28. júla 2019 do 28. augusta 2019 o 20:30.

Hudba:
Zvuk for Štiavnica 2019, 20. – 23. júna 2019, Banská Štiavnica
Medzinárodný, mestský, hudobný jazz fusion festival sa koná od štvrtku večera do nedele rána v netradičných priestoroch historického mesta. Tento rok od 20. – 23. júna 2019, opäť otvára letnú festivalovú sezónu v Banskej Štiavnici. Štvrtý ročník hudobného festivalu Zvuk for Štiavnica prináša aj tento rok prierez toho najzaujímavejšieho zo žánrov jazz, fusion a crossover.

Hollóének Hungarica Régizene Együttes (HU), Sobota, 22.6.2019, Hviezdoslavovo námestie 14:30
Dni maďarskej kultúry 2019
Moderné interpretácie v štýle ľudovej a svetovej hudby v interpretácii stredovekých hudobných nástrojov. Okrem pôvodných stredovekých melódií kapela predstaví aj moderné interpretácie v štýle ľudovej a svetovej hudby. Vystupuje na rôznych podujatiach zameraných na zachovanie tradícií po celej Európe. Jednou zo špecifík kapely je hra na stredoveké hudobné nástroje a hudobné nástroje imitujúce atmosféru stredovekej hudby.

Cimbaliband a Danics Dóra (HU), Sobota, 22.6.2019, Hviezdoslavovo námestie 18:00
Dni maďarskej kultúry 2019
Členovia kapely sú skúsenými interpretmi ľudovej hudby a preto jednotlivé „chody“ ich programu vychádzajú z autentickej ľudovej muziky. Zvláštnym nástrojom poskytujúcim hudobnú bázu je cimbal okorenený štipkou džezu, latinskoamerickej hudby a balkánskymi rytmami, vďaka ktorým pôvodne východoeurópsky cimbalový rock and roll poskytne poslucháčom komplexný zážitok. Dynamický koncert Recycle je variantom kapely doplnený ženským vokálom Spolupracujúca interpretka Dóra Danics, víťazka súťaže X-Faktor 2013, si srdcia milovníkov kapely Cimbaliband získala okrem úžasného hlasu aj svojou výraznou osobnosťou.

Dresch Quartet a Róbert Lakatos (SK), Piotr Baron (PL), Sobota, 22.6.2019, Hviezdoslavovo námestie 20:00
Dni maďarskej kultúry 2019
Nefalšovaný maďarský jazz v podaní Mihálya Drescha a jeho quarteta a hostí.
Pre Mihálya Drescha bola hudba za uplynulých tridsaťpäť rokov hľadaním osobnej identity. Žil životom introverta a šiel rozhodne a dôsledne vlastnou cestou – bez ohľadu na to, či sa zdala moderná či úspešná. Profesionálna verejnosť, ktorá ho kedysi prehliadala, ho dnes uznáva, čo dokazuje aj nedávne udelenie ceny Gábora Szabóa, ktorú možno považovať aj za ocenenie jeho životného diela.

Folkové koncerty u Marka Twaina, Sobota 22. 6. o 17.00
Jednofázové kvasenie
Hudba skupiny Jednofázové kvasenie predstavuje magický svet, v ktorom nič nie je nemožné: svet, v ktorom sa stierajú žánrové hranice, kde „kvasí” folk s rockom, džez s vážnou hudbou, folklór s blues a country a všetko je premiešané do divácky i poslucháčsky mimoriadne príťažlivej podoby. Predstavia sa Dušan Valúch, Miloš Janoušek, Karol Svozil.

Karamazov plays Bach – Godár – Brouwer, Sobota 22. 6. 2019, Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca 19:00
Na záverečnom koncerte 44. Gitarového festivalu J. K. Mertza zaznejú v podaní Edina Karamazova skladby barokového velikána J. S. Bacha, a výnimočných skladateľov súčasnosti – jedinečného kubánskeho skladateľa Lea Brouwera a nášho slovenského skladateľa Vlada Godára. Edin Karamazov, gitarista a lutnista z Bosny a Hercegoviny. Vo svete sa preslávil najmä vďaka Dowlandovskému projektu Songs from the Labyrinth, v ktorom sprevádza na lutne hviezdneho Stinga. Tento projekt znamenal pre Stinga prvý krok ku klasickej hudbe a spolu s Karamazovom dokázali, že renesančnú hudbu možno bez ostychu ponúknuť aj fanúšikom pop-music.
Na koncerte sa predstavia aj naši špičkoví umelci – speváčka Petra Noskaiová a sláčikové kvarteto Mucha Quartet.

22 IFEM 2019: International Festival of Experimental Music, Sobota 22. 6. 2019, A4 – Priestor súčasnej kultúry
19.00 sonicART Concert – Winners Take All
Fassianos (GR), R. Scott Thompson (USA), J. Kruml (CZ), F. Marchionna (IT), M. Freiberg (RA), D. L. Gorandi (RA)

20.15 sonicART Concert – Unrequited
Cyklus inšpirovaný textami punkového básnika Ericha Juríka
Skladatelia a elektronika J Borza, T. Baľak, R. Pepucha
L. Ďurišová – violončelo, M. Pepuchová – flauta, P. Paučo – video, M. Varga – hlas

Sitra Archa, Sobota 22. 6. 2019, .klub pod lampou 19:00
Bluesový večer špičiek slovenskej bluesovej scény v znamení Sitra Archa.
Erich Boboš Procházka
Pišta Lengyel
Ajdži Sabo
Martin Zajko

Divadlá:

Rozprávková Modra, Sobota 22. júna a nedeľa 23.júna 2019, Kultúrne centrum Modra
Modranská beseda srdečne a veselo pozýva všetky deti a dospelákov na 9. ročník festivalu bábkového divadla Rozprávková Modra 2019!
Bábky od výmyslu sveta, divadlo v rozmanitých formách, rozprávkové príbehy hrané, čítané, no aj do detailu preskúmané. Pôvabný prvý letný víkend zažijete v prostredí parku pri jazierku, v Letnej čitárni pri Kultúrnom dome Ľudovíta Štúra aj priamo v ňom, v Historickej radnici a v Kine Mier. Modra bude v tomto roku skutočne celá rozprávková doslova a do písmena a s novým vizuálom bohatšia o programy pre batoľatá aj dospelých otvára brány úplne všetkým.
Program:
Sobota / 22. 6.

10.00 – 11.30 Workshop pre rodičov / malá sála KD
Divadlo ako výchovný prostriedok s Kristínou Letkovou z MaKiLE

Hlavný program divadiel / park pri KD
14.00 – 15.00 Anjel Cyrifandel / Divadlo Šikulko
16.30 – 17.30 ZkuFraVon / More príbehov
18.00 – 18.35 Ako sa Jano s drakom porátal / Animare Silva
19.00 – 20.00 Hamlet, alebo nález lebky / Túlavé divadlo / pre dospelých
Bratia kočovníci / sprievodná hudba

Nedeľa – 23. 6.

10.00 – 11.00 / malá sála KD
LiLi / Batolárium / Féder Teáter – interaktívne predstavenie pre batoľatá do 3 rokov

Hlavný program divadiel / park pri KD
14.00 – 14.40 O príšerne krásnej princeznej / Féder Teáter
15.00 – 16.00 Tyjátr / Ivan Gontko
16.30 – 17.30 Zajko Lajko / Divadlo Žihadlo
18.00 – 18.40 Červeňkráľ a Žltovláska / Thalia Teatro

Flašinet Ivana Gontka
Večerný program pre dospelých / Kino Mier
19.30 – 21.00 Rozprávková hudba / Peter Konečný – fascinujúca prednáška s projekciou

Paralelný program / Letná čitáreň / sobota a nedeľa:
14.00 – 17.00 Rozprávkový stan s perinkami / s Patríciou Jarjabkovou v sobotu, Pánom Mrkvičkom (T. Hujdičom) v nedeľu a so Zuzanou Polonskou
14.00 – 18.00 Bábkodielňa U Modrušky s Tatianou Šulíkovou
14.00 – 18.00 Kút rozprávkových zaklínadiel a lesných kúziel / OZ ĽUSK

Areál plný atrakcií a dobrôt / sobota a nedeľa:
FOLLY / kútik s úžasnou detskou literatúrou / stánok
C-A-T / creative-art-toys / prekrásne maňušky
Drevený kolotoč / jedinečný zážitok
Rozprávkový Restaurant / Bistro Kinečko / mňam!
Čokoládovňa Mlsná Emma / výborná káva a čokoláda

Rozprávka o šťastnom konci, Sobota, 22.6.2019, Historická budova SND, 11:00
Rozprávke nechýba humor ani napätie, pohybová ladnosť až cirkusová akrobacia, výtvarná poézia ani scénická premenlivosť. A kraľuje jej nádherná hudba! Lebo hudba v divadle prináša radosť a šťastie, ale dokáže aj zázračne liečiť. A to už stojí za to vidieť a zažiť na vlastnej koži, nemyslíte?

Komúna, Sobota, 22.6.2019, Divadlo Astorka Korzo ´90 19:00
Komúna je príbeh harmonického manželstva architekta Erika (Juraj Kemka) a Anny (Zuzana Konečná), ktorí z ekonomických dôvodov poskytnú svoju zdedenú veľkú vilu v dobrej štvrti priateľom Olemu (Marián Miezga/Peter Šimun), manželskému páru Steffenovi a Ditte (Pavol Šimun, Sarah Arató), cudzincovi Virgilovi (Róbert Jakab) a Mone (Broňa Kováčiková).

Príjemné a bezproblémové spolužitie trvá dlhší čas, no po zistení, že sa Erik stretáva s mladou študentkou architektúry (Anna Jakab Rakovská) a tiež by ju rád priviedol do komúny, čiže do spoločného domu… sa atmosféra radikálne zmení. Na toto výnimočné spolužitie v komúne pozeráme očami šestnásťročnej Freje, dcéry Anny a Erika, postavy, ktorej reálnym predobrazom je identické dospievanie Thomasa Vinterberga v komúne svojich rodičov.

Šmátranie v širočine, Nedeľa, 23.6.2019, Slovenské národné divadlo – Činohra 19:30
Virtuózna poézia jedného z našich najmodernejších básnikov, kultového inšpirátora celých generácií, sa dostáva na divadelné dosky v unikátnom pohybovo-hudobnom predvedení v réžii Sone Ferancovej.
Poézia Jána Stacha, jedného z najosobitejších básnikov konkretistov Trnavskej skupiny, je vstup do sveta zmyslov. Pohnuté osobné osudy a vzrušujúce básnické zbierky stvorili legendu, nevidenú, iba tušenú. Jeho poézia zasahuje ako blesk. Také je aj Šmátranie v širočine. To tápanie po bytí v hlave a tele muža. Jeho rozdvojenosť, jeho túžby po vzletoch i krkolomné pády. Stacho prináša expresívne metafory, burcujúci jazyk a vzrušujúcu obraznosť. Je to nový svet, prekračuje dimenzie a vytrhuje zo všednosti. Do nevšednosti.
Ťažiskové dielo Jána Stacha Šmátranie v širočine vovedie diváka do sveta samcov, šamanov, otcov, synov, mužov, básnikov, jednoducho do života potomstva Adamovho. Tam, kde sa potom odohráva to napínavé stretnutie medzi životom a smrťou, medzi vášňou a zmyselnosťou, medzi ženou a mužom, láskou a bolesťou, vierou i nevierou. Kam teda kráča človek?

FESTIVAL DOTYKY A SPOJENIA, od 17. do 22. júna, v Slovenskom komornom divadle Martin.
Festival Dotyky a spojenia ponúkne až 30 divadelných inscenácií a 17 verejných diskusií o divadle. Pôjde o odborné debaty tvorcov s kritikmi a teoretikmi, ako aj o čoraz populárnejšie diskusie tvorcov s divákmi. Pätnásty ročník odráža pomaly sa končiacu sezónu a prísny výber festivalovej dramaturgie ponúka inscenácie, ktoré v poslednom čase najviac zarezonovali. V programe výrazne prevládajú inscenácie súčasných textov, adaptácie prózy alebo autorské diela. Každý deň sa bude hrať od rána až do noci a zďaleka nielen v priestoroch divadla.
Festival je výberovou, nesúťažnou prehliadkou inscenácií, ktoré mali premiéru v slovenských divadlách v uplynulej sezóne, v období od apríla 2018 do apríla 2019. Dotyky a spojenia sa uskutočnia od 17. do 22. júna 2019 v Slovenskom komornom divadle Martin (SKD). Patrónkou festivalu je tento rok herečka Emília Vášáryová.

VÝTVARNÉ UMENIE
Umelcova (ťažká) batožina. Arnold Peter Weisz-Kubínčan (1898 – 1945), Piatok 21.6.2019 – 10.11.2019,
Slovenská národná galéria Bratislava
Kurátorky: Lucia Gregorová Stach, Alexandra Homoľová
Výstava sa odvíja na pozadí príbehu neobyčajnej akvizície – daru diel Arnolda Petra Weisza-Kubínčana. Vďaka veľkorysosti pani Katariny Curtisovej a jej rodiny sa na Slovensko z USA vrátila významná časť umeleckej pozostalosti A. P. Weisza-Kubínčana, zachránená matkou pani Katariny Zorkou Kahanovou-Ringovou (1910 – 1978), ktorá s ním prežila posledné obdobie života na Slovensku pred deportáciou do nacistického koncentračného tábora. Maľby, kresby, skice, skicáre a výstrižky z dobovej tlače nám spolu s fascinujúcim príbehom prinášajú aj nové poznatky o rozsahu, povahe a kontexte jeho tvorby.
Samostatná výstava vznikla pri príležitosti nového výskumu autorovej tvorby a sústredí sa na jeho tvorivé rozmýšľanie, expresívny kresbový rukopis a jeho vývoj. Skice, kresby a grafiky dopĺňajú vrcholné maliarske diela v niekoľkých tematických líniách, ktoré poskytujú divákovi kľúč na čítanie maliarovej tvorby aj doby, keď vznikala. Prezentuje unikátne a z veľkej časti nikdy nevystavené diela medzivojnového expresionistu európskej dôležitosti, ktorý napriek svojmu predčasne ukončenému životu priniesol do slovenského umenia závan medzinárodného umeleckého myslenia.

Zdroj: redakcia mojakultura.sk
Foto: SND

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno