Tipy redakcie na víkend

Vyberiete sa na magický neonoir Posledné večery na Zemi, bluesový koncert, fotografickú výstavu či na Švejka do Arény? Víkend bude v znamení Dňa detí, preto nezabudnite na skvelé predstavenie Snehulienka a sedem pretekárov, ktoré sa 1. júna derniérou rozlúči s divákmi.


Film: Posledné večery na Zemi. Hypnotický romantizujúci neonoir najtalentovanejšieho súčasného čínskeho filmára Gana Biho je magickou meditáciou o priestore a čase i enigmatickou básňou o strate a bolesti, snom utkaným z nespoľahlivej pamäti, melancholicky rozostrenej prítomnosti a minulosti, ktorá možno dokonca ani nebola. Podmanivý rytmus a trúchlivá obrazotvornosť filmu o mužovi, ktorý hľadá svoju dávno stratenú lásku, pripomína ponurejšiu a abstraktnejšiu verziu raných filmov Wonga Kar-waia či vrcholných diel Andreja Tarkovského. Sobota 1.6.2019, Kino Lumière 20:20, Cinemax Bory Mall 20:20. Nedeľa 2.6.2019, A4 – priestor súčasnej kultúry 19:00, Kino Film Europe 19:15, Kino Lumière 20:20, Cinemax Bory Mall 20:20.


Film: John Wick 3: Parabellum. Na jeho hlavu bola vypísaná odmena 14 miliónov dolárov, čo zmobilizovalo armádu lovcov odmien. Potom, ako zabije člena tajného medzinárodného združenia nájomných vrahov, je John Wick exkomunikovaný a stane sa z neho štvanec na úteku. Elitní zabijaci z celého sveta sledujú každý jeho krok a sú pripravení okamžite využiť aj to najmenšie zaváhanie. Réžia: Chad Stahelski. Hrajú: Keanu Reeves, Halle Berry, Ian McShane, Jason Mantzoukas, Asia Kate Dillon, Laurence Fishburne.


Film: Všetci to vedia. Krásna Laura, Španielka žijúca v Buenos Aires, prichádza so svojimi dvomi deťmi do rodnej krajiny na sestrinu svadbu. Bujarú oslavu v kraji slnkom zaliatych viníc však naruší zmiznutie jedného z hostí. Réžia: Asghar Farhadi. Hrajú: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Eduard Fernández, Bárbara Lennie, Inma Cuesta, Ramon Baera, Elvira Mínguez. Sobota, 1.6.2019, Kino Lumière 18:10, Kino Film Europe 19:00. Nedeľa, 2.6.2019, Ne Kino Lumière 16:00, Kino Lamač 18:00.


Film: Brightburn. Čo sa stane, keď dieťa z iného sveta pristane na Zemi, ale namiesto toho, aby sa stalo hrdinom, pretvorí svoje superschopnosti v zlovestné činy? Nový horor pod producentskou záštitou Jamesa Gunna, režiséra Strážcov Galaxie.

Koncert: Gleb. Už jeho posledný bratislavský koncert ukázal, že kapacita priestorov MMC nieje pre zoo fanbase dostatočná, preto sme sa rozhodli tentokrát z organizovať rovno dva koncerty, ktoré sa budú konať 31.5 v piatok a hneď nasledujúci deň 1.6 v sobotu. Program bude pre obidva dni identický a záleží, len na vás, ktorý deň vám bude viac vyhovovať, alebo na ktorý stihnete kúpiť lístky, ktoré sú už teraz v predpredaji. Sobota, 1.6.2019,
Majestic music club 21:00.

Koncert: Splnený zem. Keď slovenský skladateľ a hudobník Martin Burlas koncom roka 2017 rozpustil úspešnú kapelu Ospalý pohyb, všetci s napätím očakávali, čo nové na scénu prinesie. Jeho nový projekt Splnený zem sa odkláňa od konceptu predchádzajúcej kapely, no Burlasov rukopis je v nej citeľný. Splnený zem v zložení Burlas, Zagar, Karvaš v klube pod lampou po trištvrte roku uvedie niekoľko nových pesničiek v zmenenom programe s novými aranžmánmi. Sobota, 1.6. 2019, klub pod lampou, 19:00.

Koncert: Blues na Lodi. Živý bluesový večer so špičkovými muzikantmi, v priestore lodného baru a ďalší skvelý koncert z cyklu „Blues na Lodi“. Príďte sa hudobne zabaviť a stráviť príjemný večer v priestoroch lodného baru lode s výhľadom na Dunaj. Hrajú (Sitra Achra): Erich Boboš Procházka, Ajdži Szabó, Pišta Lengyel, Martin Zajko a Martin Wittgrúber. Nedeľa 2.6.2019, Divadlo v podpalubí, 19:00.

Koncert: Mirabai Ceiba. Duo tvorí gitarista a spevák Markus Sieber a speváčka, harfistka a klaviristka Angelika Baumbach. Pochádzajú z rôznych častí sveta. Markus je z východného Nemecka. Angelika sa narodila v Tucsone v Arizone a vyrastala v malej dedinke pri Mexico City. Spoločne vytvorili nový hudobný štýl spájajúci Gurmukhiho mantry z tradície Kundalini jogy s originálnymi piesňami v angličtine a španielčine, ktoré reflektujú vplyv domorodých obyvateľov Ameriky a taktiež čerpajú slová múdrosti z Rumi, Thich Nhat Hanh, Guru Nanak a Yogi Bhajan. Hudobné duo považuje hudbu za univerzálny jazyk, ktorý má v sebe silu spájať všetky národy, kultúry a tradície sveta. Sobota, 1.6.2019, Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, 20:00.

Koncert: NoControl+Symfobia. Fanúšikov metalu čaká jedinečná metalová show, ktorá predstaví dve tváre tohto žánru. Moderný melodický metal v podaní kapely Nocontrol a symfonický metal v podaní kapely Symfobia s dvoma speváčkami. Energiou nabitý dvojkoncert, ktorý by si nemal nechať ujsť žiaden fanúšik tohto žánru. Sobota, 1.6.2019, Randal Club, 20:30.

Koncert: Organový recitál IV – Monika Melcová. Na organovom koncerte Ciaconna v priereze storočí opäť privítame v Slovenskej filharmónii výnimočnú slovenskú organistku pôsobiacu v zahraničí Moniku Melcovú. Absolventka Konzervatória v Košiciach Monika Melcová pokračovala v štúdiu na Universität fűr Musik und darstellende Kunst vo Viedni, po jeho ukončení v roku 1999 pokračovala na Conservatoire National Supérieur de Musique v Paríži. Je nositeľkou mnohých ocenení a pravidelne koncertuje v Paríži, v Chapelle Royale v Granade a v ďalších chrámoch. Venuje sa aj pedagogickej činnosti. Organovú hudbu nahrávala pre množstvo vydavateľstiev a rádií, medzi iným i pre Radio France Musique, NHK Tokyo, Slovenský rozhlas, ORF Wien.Svoje interpretačné umenie predvedie na kráľovskom nástroji v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, ktorý patrí k najväčším píšťalovým organom na Slovensku. Inšpiratívny repertoár využije bohatú škálu zvukových možností organa firmy Rieger Orgelbau z Rakúska. Nedeľa, 2.6.2019, Slovenská filharmónia, 16:00.

Koncert: Trio MCP Scarlatti vs. Contemporary Music. Trio MCP je komorné zoskupenie netradičného inštrumentálneho zloženia – marimba, cimbal a klavír, ktoré oslovuje a zároveň aj pódiovo uvádza tvorbu slovenských skladateľov komponovanú primárne pre toto zoskupenie. Trio sa snaží skĺbiť súčasnú kompozičnú techniku či už v tradičnejšom znení, ale aj v neobvyklom používaní nástrojov s pomocou rozšírených zvukových techník a improvizačných schopností. V projekte Scarlatti vs. Contemporary music by sme chceli upriamiť pozornosť na netradičnú kombináciu súčasných nových slovenských diel v porovnaní s preinštrumentovanými sólovými sonátami od talianskeho barokového skladateľa Domenica Scarlattiho inštrumentované pre všetky nástroje sólovo aj komorne v úprave od Lenky Novosedlíkovej. Hrajú: Lenka Novosedlíková, Júlia Novosedlíková, Juraj Helcmanovský. Nedeľa, 2.6.2019, Ticho a spol. 18:00.

Divadlo: Činohra: Fyzici švajčiarskeho dramatika Friedricha Dürrenmatta nám kladú hlboké filozofické otázky o zodpovednosti elít za chod dejín. V čase krízy sa svet mení na blázinec a blázni sa dostávajú k moci. Inscenáciu režijne pripraví súčasná hviezda poľského divadla Jan Klata. V psychiatrickej liečebni doktorky von Zahnd sa stretávajú traja pacienti, ktorí zdanlivo trpia halucináciami. Jeden o sebe tvrdí, že je Einstein, druhý, že je Newton a tretiemu sa zjavuje Šalamún. Postupne sa ukáže, že ide len o kamufláž. Sú to tajní agenti, ktorí majú v sanatóriu svoje poslanie. Uchýlil sa tam totiž uznávaný fyzik Möbius, autor zásadnej vedeckej dizertačnej práce, o ktorú, ako sa ukáže, majú záujem nielen tajné služby, ale aj samotná riaditeľka sanatória. Práve táto dizertačná práca by dopomohla k vzniku vynálezov, ktoré by dokázali zničiť svet. Najlepší spôsob, ako môže vedec zabrániť zneužitiu poznatkov, je uchýliť sa do blázinca. Ale je to naozaj bezpečné miesto, keď nevieme, kto je v skutočnosti blázon a kto riaditeľ? Sobota, 1.6.2019, Slovenské národné divadlo – Činohra, 19:00. Nedeľa, 2.6.2019, Slovenské národné divadlo – Činohra, 19:00.

Divadlo: Koza rohatá. Známu riekanku o samopašnej koze si mnohí pamätajú z detstva. Dramaturgický tím Mestského divadla sa krátkou anekdotou z Dobšinského poviedok inšpiroval a vytvoril pútavý a veselý príbeh plný pesničiek. Režisérskej stoličky sa zhostil Róbert Mankovecký. Podľa neho je rozprávka východiskom pre zaujímavú dramatizáciu tým, že je neslovanská a podobá sa na bájky Ezopa, La Fontaina či Krylova. Nedeľa, 2.6.2019, DPOH Mestské divadlo 10:00.

Divadlo: Magický dom madam Dragany. So živou hudbou, teda s piesňami z autorskej dielne Sisy Michalidesovej. Ďalšie rodinné predstavenie pre malých aj veľkých z produkcie Divadla Úsmev, ktoré je autorom úspešných predstavení Veľkí herci malým deťom, Klauni v pekle, Haló mimozemšťan. Kostýmy: Katarína Baníková, Scéna: Zuzana Maťúsová a Mateo Destro, Hudba: Sisa Michalidesová. Nedeľa, 2.6.2019, Divadlo v podpalubí, 15:30.

Divadlo: Josef Švejk. Groteska plná ľudských karikatúr, podivných figúrok a neobvyklých situácií o žalostných pomeroch panujúcich v rozkladajúcom sa Rakúsku-Uhorsku. A nielen tam… Na svojej ceste stretáva zástupy groteskných postavičiek, zažíva neuveriteľné príhody, prechádza celým radom viac či menej napínavých príhod a snaží sa za každú cenu prežiť – u seba doma, pred odvodovou komisiou, vo väzení, v blázinci, v krčme či vo vlaku. Nekritizuje, nemoralizuje, ale sem tam sa zamieša do života iných – domácej pani Müllerovej, krčmára Palivca a jeho ženy, Bretschneidera, doktora Grünsteina, barónky Botzenheim, feldkuráta Katza, nadporučíka Lukáša a všetkých, ktorých diváci poznajú nielen z Haškových príbehov, ale i z obrazov Josefa Ladu či filmového spracovania v titulnej role s Rudolfom Hrušínským. Legendárneho „dobrého vojaka“ zvečnili aj mnohí sochári nielen na území Čiech a Slovenska. Známy vojak Josef Švejk má svoju sochu napríklad i Humennom na Slovensku, v poľských mestách Przemyśl a Sanok, v ruskom Petrohrade, Omsku a Bugulme, v ukrajinskom Kyjeve, Ľvove a Donecku.Josef Švejk je jeden z nás. Všetci si myslia, že je slabomyseľný, ale on len úprimne pomenúva blbosť ľudskú v jej čírej podobe. Práve dnes je čas priniesť príbeh o takomto človeku – hrdinovi, ktorý môže slobodne vyjadriť svoj názor iba v blázinci. Réžia: Jakub Nvota. Nedeľa, 2.6.2019, Divadlo Aréna 19:00.

Divadlo: Snehulienka a sedem pretekárov – pôvodný slovenský muzikál z dielne skladateľa Vaša Patejdla a choreografa a režiséra Libora Vaculíka s úspechom rozveseľuje deti dospelých už vyše dvadsať rokov. Snehulienka sa v ňom ocitne v rozprávkovej chalúpke siedmich šibalských pretekárov, ktorí svojimi kúskami na kolobežkách rozosmejú nielen detských divákov. Pozor, ak ste ešte toto unikátne predstavenie nevideli, určite si nedajte ujsť poslednú šancu, pretože bude mať derniéru! Sobota, 1.6.2019, Slovenské národné divadlo – Historická budova, 11:00 a 17:00.

Výstava: Festival súčasného umenia DOM 2019. Hlavný program 5. ročníka festivalu súčasného umenia DOM bude v Cvernovke už 6. júna 2019. AutoCorrect: Čo pre nás v súčasnosti znamenajú pojmy korektnosť a slušnosť? Ako môžu v dnešnej spoločnosti tieto základné sociálne elementy upevniť svoje nenahraditeľné miesto? Čo môžeme spraviť, aby naše názory neboli korigované automaticky (autocorrect), ako nám to ponúkajú aplikácie na smartfónoch, tabletoch a počítačoch? Prečo je čoraz problematickejšie vnímanie správ a informácií z masmédií bežným divákom a jeho (ne)schopnosť rozlišovať medzi korektnou informáciou, zavádzaním a podvedomou manipuláciou? DOM 2019 AutoCorrect prostredníctvom výstavy, prednášok, diskusií a sprievodného programu hľadá na tieto otázky odpovede. Zameriava sa na problematiku informovanosti v spoločnosti a na manipulatívne ideologické zásahy do formovania verejnej mienky. DOM 2019 AutoCorrect je cielený najmä na najmladšiu generáciu Z a generáciu Y (tzv. Millennials), ktoré si zvykli na diskusiu/dialóg vedený prevažne na sociálnych sieťach a na inteligentné chatboty ponúkajúce nám jednoduché úkony prijatia tzv. „lajkovanej“ pravdy alebo „post-pravdy“. Podujatie DOM 2019 AutoCorrect sa prostredníctvom vizuálneho umenia, prednášok a diskusií snaží zmapovať, pochopiť a vysvetliť podoby manipulácie s informáciami a informačné vojny. Nosnou témou festivalu je preto korektnosť a korektné vzťahy, ktorých absenciu v dnešných dňoch stále pociťujeme. Vystavujúci umelci: Tero Abaffy, Martin Bízik, Radovan Dranga, Ivan Dudáš, Dominika Kolačkovská, Lucia Kotvanová, Marie Lukáčová, Lukáš Procházka. Od piatku 31.5.2019 do 12.06.2019, Nová Cvernovka.

Výstava – fotografia: Dominika Ličková – Keywords. Autor textu: Kurátor: Michal Huštaty. Hlavnou časťou výstavy je séria Pláž (2014-2018), ktorá pozostáva z viacerých fragmentov. Z práce cítiť autorkinu potrebu mapovať každé prostredie, v ktorom sa ocitá. Okrem miesta pretvoreného človekom na dovolenkovú destináciu je na výstave prítomná, u Ličkovej nie až tak bežná, aj symbolika prírody. Na prvý pohľad by sa zdalo, že tento cyklus vypustil akýkoľvek morálny apel, no implicitne v ňom môžeme čítať sociálne a kultúrne vzťahy zobrazené cez predmetný svet, i náznak ekologických problémov cez cudzorodosť nájdených objektov na pláži. Doslova o rodine a zdieľanej domácnosti je najnovšia práca Eden (2019). Samotný názov nám napovedá, že ide o reprezentáciu raja, o miesto blaženosti a večného života. Napriek názvu, je v tejto časti zjavné nadsadenie a irónia. Hovorí o výchove ku každodennosti, ktorá môže ubíjať i nudiť, no zároveň formuje a ponúka priestor pre hľadanie výnimočnosti, pocitu raja. Použitie negatívu využíva ako práve tú ironizujúcu stratégiu, ktorá vizuálne svojou príťažlivosťou vytvára vhodnú kombináciu s podkladovou fotografiou rastlín a kvetov. Prítomnosť rodinnej väzby je i v sérii Neprítomnosť Bratislavy (2018). Ide pôvodne o autorskú knihu, ktorá vznikla z dôvodu dočasného odlúčenia autorky s jej dcérou. Z toho dôvodu sa rozhodla po dobu niekoľkých mesiacov mapovať Bratislavu. Použila na to už dnes zastaralý kompaktný digitálny fotoaparát, umožňujúci „trashovú“ momentkovú estetiku. Fotografie sú radené za sebou, presne tak, ako vznikli v danom čase. Mnohé z nich zachytávajú efemérne stopy, premeny miesta, stret s realitou, kde nejde len o jej krásu, ale aj prirodzenú surovosť, čo dotvára autentickosť domova. Takto konceptuálne nastavený naratív nielen vymedzuje optiku autorky a dáva odpoveď na otázku čo a pre koho fotí, ale aj pomáha divákovi pri čítaní obrazového monológu. Cyklus Archív dočasných objektov (2017-2018) vznikol priamo v domácom prostredí. Pri tomto procese zohrala veľkú rolu samotná autorkina fascinácia – až fetiš k bizarnosti predmetného sveta. Výsledne koláže upozorňujú na fenomén zberateľstva, ktorému nie je cudzia neurčitosť, dočasnosť, pominuteľnosť, kontextualita alebo uhol pohľadu. Tieto zbierky stelesňujú pomocou nájdených a privlastnených objektov perifériu a banalitu rodinného života. Cez víkend máte poslednú šancu vidieť túto výstavu, ktorá trvá do nedele, 2.6.2019, Stredoeurópsky dom fotografie.

Text: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: SND

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno