Syn rybára Adam (Tawfeek Barhom) získava štipendium a odchádza študovať na prestížnu univerzitu Al-Azhar v Egyptskej Káhire. Len čo sa zabýva medzi ostatnými učencami a zloží sa na svoju skromnú posteľ, v okamihu sa nechtiac stane nástrojom v rukách štátnej bezpečnostnej služby, ktorá sa snaží získať pre politickú elitu na univerzite väčší vplyv. Nezávislosť inštitúcie sa prezidentovi krajiny totiž veľmi nepozdáva.

Režisér Tarik Saleh s využitím diela Umberta Eca prináša príbeh priamo zo srdca moslimského učenia a poznania, pre každého, komu sa táto kultúra zdá príliš vzdialená. No zároveň dodáva, že ani popredné svetové sídlo múdrosti a viery sa nevyhne ľudskej malichernosti a túžbe po moci. Viera môže byť silná, ale vydieračské praktiky svetských inštitúcií naženú človeku často väčší strach, ako hriech.


Z nesmelého nováčika Adama, ktorého zomelie boj náboženstva s politikou, sa postupne stáva sebavedomejší posol nie len štátnej, ale napokon aj božej vôle. Príbeh o premyslených intrigách sa zmení putovanie muža, ktorý vierou predišiel poznanie a pravdu spoznal skôr, než sa k nej mohli intelektom dopracovať jeho učitelia či vyšetrovatelia.


Chlapec z neba je zamotaným politicko-náboženským trilerom, ktorý dokazuje, že ľudská podstata je bez ohľadu na geografickú polohu a kultúrne zaradenie vždy a všade rovnaká. Majstrovsky písaný scenár zavčasu poskytuje dostatok informácií, aby ste sa v exotickom prostredí nestratili, pokiaľ filmu venujete náležitú pozornosť a zároveň buduje pravé napätie mocenskej drámy. Vnímavého diváka tak snímka odmení rafinovaným dejom s odkazmi na slávne dielo Meno ruže.


Z filmu možno pre seba získať okrem zážitku zo skúmania tajomstvom ovešaného príbehu aj estetickú skúsenosť z oslavy prastarého náboženstva. Vďaka snímke nazrieme do vnútra slávnej egyptskej mešity, hoci filmári nakrúcali primárne v Turecku aj Švédsku, môžeme načúvať učeniu významných imámov či spevu učencov. Vznešené náboženstvo však len ťažko vzdoruje ľudským manipuláciám.


Film môžete od 6. apríla vidieť v slovenských kinách.

 

Matúš Trišč

Zdroj foto: Film Europe

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno