Divadlo Jána Palárika uvedie 13.decembra 2019 o 19:00 vo veľkej sále premiéru inscenácie Temperamenty /ako sa očesať vo vetre a nezahodiť srdce, pod ktorú sa autorsky i režijne podpísal Andrej Kalinka.


Andrej Kalinka je všestranný umelec, ktorý neustále hľadá nové vyjadrovacie prostriedky a vytvára svoju originálnu, nevšednú poetiku. Svoje výhradne autorské inscenácie komponuje s citom i jasne exaktným prístupom k téme. V jeho tvorbe a prístupe má každý použitý scénický prvok svoje nespochybniteľné miesto a úlohu, podobne ako každá nota v partitúre. Každé jeho nové dielo je výhradne autorskou výpoveďou.

Scénické dielo Temperamenty si kladie základnú otázku – kto som? Čím je tvorená moja povaha? Viem ju zmeniť? Inscenácia je určená primárne pre mladých ľudí, ktorí sa týmito otázkami zaoberajú najintenzívnejšie. Je súčasťou dlhodobej tendencie DJP zamerať sa opäť na toto publikum a zároveň splnením záväzku o smerovaní DJP k súčasnému divadlu.


Tak ako v predchádzajúcich projektoch, si Andrej Kalinka prizval k spolupráci na príprave inscenácie scénografku a kostýmovú výtvarníčku Markétu Plachú a choreografa, tanečníka a dramaturga Milana Kozánka.
V snahe o žánrové zadefinovanie sa ponúka spojenie hudobno-dramatické umenie, sám tvorca sa prikláňa aktuálne k termínu komplementárne umenie. „Akokoľvek hľadáme správny pojem, najistejšou definíciou je náš vlastný zážitok a čisto individuálna radosť z odkrývania skrytých významov a vnímania momentu tu a teraz,“ povedala Ivica Franeková, profesionálna tanečnica, ktorá hosťuje v predstavení a zároveň pracuje v DJP ako koordinátorka projektov pre deti a mládež a aj pri tejto inscenácii bude viest komunikáciu divadla smerom k stredným školám.
„Všetci sme stále na scéne, všetci sme spolutvorcovia inscenácie. Pracovať s Andrejom Kalinkom je iné, ako sme zvyknutí v klasickej činohre. Myslím si, že nás to posunulo ďalej,“ zhodujú sa herci DJP, ktorí sú v predstavení obsadení – Ingrida Baginová, Miroslav Beňuš, Ivica Franeková a.h., Braňo Mosný, Tomáš Mosný a Silvia Soldanová.


Inscenácia Temperamenty / alebo ako sa učesať vo vetre a nezahodiť srdce, ponúka dobrodružstvo, objavnú cestu hľadania, odkrývania významov, osobnej interpretácie i zásadných okamihov a nielen pre divákov.
„Pozvanie Andreja Kalinku a jeho spolupracovníkov do DJP je našou programovou snahou priblížiť sa k tomu, ako vzniká súčasne divadlo v zahraničí, kde všetci tvorcovia inscenácie Temperamenty pôsobia. Veríme, že aj regionálne divadlo je miestom, kde sa ma (primárne mladý) človek stretnúť so súčasným umením. Inscenácia Temperamenty a práca Andreja Kalinku bezpochyby je súčasným, a veľmi sugestívnym, divadlom,“ uzatvára riaditeľka divadla, Zuzana Hekel.

Zdroj: TS DJP

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno